Zamknij

Jaką klatkę dla papugi nimfy wybrać?

14:35, 24.06.2022 | materiał partnera

Kryteriów wyboru klatki dla papugi nimfy nie ma zbyt wiele, za to warto powiedzieć o tym, jakich błędów unikać. Sprawa bowiem nie zawsze jest tak prosta, jakby się mogło wydawać. Z drugiej strony – często też nie trzeba sobie wcale komplikować życia.

Kwestie wymiarów na pierwszy ogień

Ogólna zasada głosi, że im większa klatka, tym lepiej ptaki będą się w niej czuły, ale za minimum dla wypuszczanej codziennie nimfy będzie 80x80x50 cm. Taka kubatura nie pozwoli wprawdzie na wiele szaleństw, więc w miarę możliwości warto szukać klatek jeszcze większych, a ten wymiar potraktować jako niezbędne minimum.

Druga istotna kwestia to rozstaw prętów. Zaleca się, żeby były one rozstawione co około półtora centymetra i nie można zapominać również o tym, że klatka dla papugi nimfy musi mieć w miarę gęsto rozstawione szczebelki poprzeczne, dzięki czemu papugi będą mogły się wspinać.  

I na koniec jeszcze kwestia kształtu. Najczęściej poleca się klatki z płaskim dachem, bo to pozwala przygotować plac zabaw również na zewnątrz, ale opcją są też klatki z zaokrąglonymi dachami, przy czym należy pamiętać, że nimfy komfortowo czują się wciśnięte w jakiś kąt, więc zdecydowanie należy unikać klatek okrągłych lub wysoko wysklepionych.

Staranne wykończenie ma znaczenie

Choć nimfy są papugami małymi, to przez lata pobytu w klatce potrafią zniszczyć naprawdę trwałe materiały. Dlatego niekiedy zaleca się unikanie klatek malowanych – klasyczne malowanie faktycznie zostanie szybko zniszczone, za to lakier proszkowy wytrzyma nieco dłużej. Tak samo dno – może być wykonane z miękkiego tworzywa, będzie wtedy lżejsze, ale mniej trwałe. Lepiej wybrać klatkę z solidnym, dość głębokim dnem, na którym będzie można urządzić odpowiednie podłoże.

Na wykończenie klatki warto też zwrócić uwagę dlatego, że jednak będzie to przedmiot przyciągający wzrok. Dobrze by więc było, żeby po prostu wizualnie klatka nie szpeciła pomieszczenia, w którym będzie ustawiona.

Dlaczego klatki dla nimf różnią się od klatek dla innych papug?

Nimfy, poza tym, że są niewielkie, mają też specyficzny sposób życia. Są ptakami bardzo aktywnymi, ale potrzebującymi bezpiecznej przestrzeni. To wpływa na optymalny kształt klatek, ale też sprawia, że kwestie takie jak rozstaw czy średnica prętów nabierają większego znaczenia. Klatka bowiem jest nie tylko domem, ale jednocześnie placem zabaw, więc próba trzymania nimfy w klatce dla większego ptaka będzie bardzo negatywnie wpływała na aktywność papugi – nawet mimo większej kubatury.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%