Zamknij

Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?

artykuł sponsorowany 08:02, 24.06.2022 Aktualizacja: 08:02, 24.06.2022

Kupując ubezpieczenie OC, kierowcy często zwracają uwagę jedynie na wysokość składki, nie zastanawiając się, skąd ona wynika. Chociaż suma gwarancyjna jest określona ustawowo, to koszt ubezpieczenia poszczególnych samochodów jest różny. Dlaczego? Ma to związek m.in z pojemnością silnika danego pojazdu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jednym z ubezpieczeń obowiązkowych. Wynika to bezpośrednio z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Obowiązuje wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie OC?

Ubezpieczając samochód, firma ubezpieczeniowa przejmuje na siebie ryzyko konieczności wypłaty odszkodowania, jeśli kierowca ubezpieczonego pojazdu zostanie uznany za sprawcę kolizji lub wypadku. Ponosi to ryzyko w zamian za składkę ubezpieczeniową, jaką właściciel jest zobowiązany zapłacić. Porównując ze sobą koszt ubezpieczenia OC w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych widać jednak wyraźnie, że oferty różnią się między sobą nie sumą ubezpieczenia, ale właśnie wysokością składki.

Przy jej wyliczaniu firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez kierowcę ubezpieczonego samochodu, a tym samym prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania. Na tę ocenę ma wpływ wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz parametry techniczne samochodu, w tym pojemność silnika.

Jaki wpływ na ubezpieczenie samochodu ma pojemność silnika?

Okazuje się, że bardzo duży. To właśnie m.in. od pojemności silnika zależy moc jednostki napędowej i wysokość momentu obrotowego, a co za tym idzie również prędkość maksymalna auta. Im mocniejszy silnik, tym większą prędkość można rozwinąć, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wypadku lub kolizji drogowej. Większe ryzyko wystąpienia takich zdarzeń sprawia, że ubezpieczyciele pobierają od kierowców wyższą składkę za ubezpieczenie, która ma częściowo rekompensować to ryzyko.

Wystarczy spojrzeć na przykłady wysokości składki na ubezpieczenia OC u poszczególnych ubezpieczycieli, wymienione w artykule https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/pojemnosc-silnika-a-oc-stawki. Widać wyraźnie, że im większa pojemność silnika danego samochodu, tym wyższa jest składka ubezpieczeniowa, a różnice mogą być całkiem spore.

Jak zaoszczędzić, kupując ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?

Nie jest to wcale takie trudne. Po pierwsze, warto wykorzystywać porównywarki ubezpieczeń, czyli kalkulator OC, pozwalający szybko sprawdzić, który ubezpieczyciel oferuje najtańsze OC samochodu. Można z niego skorzystać również wtedy, kiedy kierowca chce rozszerzyć zakup ubezpieczenia OC o ubezpieczenie assistance, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, a nawet autocasco.

Jeśli umowę ubezpieczenia OC zawiera osoba młoda, która nie posiada jeszcze pełnych zniżek, warto ubezpieczyć auto z osobą, która takie zniżki posiada. W każdym kolejnym roku dobrze jest porównywać ze sobą stawki u różnych ubezpieczycieli, a przede wszystkim, kontrolować swój styl jazdy - za bezszkodowy przebieg polisy można liczyć na kolejne zniżki w OC i AC. Zakres ubezpieczenia OC jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, dlatego nie warto przepłacać, a lepiej poświęcić chwilę, aby znaleźć tanie ubezpieczenie, skrojone na miarę możliwości.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany

Dimitrov

22:05, 2025-07-18

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko

Ttttrrrr

18:38, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.

Obserwator

18:32, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony

alexis

16:03, 2025-07-18

0%