Zamknij

Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?

08:02, 24.06.2022 | materiał partnera

Kupując ubezpieczenie OC, kierowcy często zwracają uwagę jedynie na wysokość składki, nie zastanawiając się, skąd ona wynika. Chociaż suma gwarancyjna jest określona ustawowo, to koszt ubezpieczenia poszczególnych samochodów jest różny. Dlaczego? Ma to związek m.in z pojemnością silnika danego pojazdu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jednym z ubezpieczeń obowiązkowych. Wynika to bezpośrednio z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Obowiązuje wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie OC?

Ubezpieczając samochód, firma ubezpieczeniowa przejmuje na siebie ryzyko konieczności wypłaty odszkodowania, jeśli kierowca ubezpieczonego pojazdu zostanie uznany za sprawcę kolizji lub wypadku. Ponosi to ryzyko w zamian za składkę ubezpieczeniową, jaką właściciel jest zobowiązany zapłacić. Porównując ze sobą koszt ubezpieczenia OC w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych widać jednak wyraźnie, że oferty różnią się między sobą nie sumą ubezpieczenia, ale właśnie wysokością składki.

Przy jej wyliczaniu firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez kierowcę ubezpieczonego samochodu, a tym samym prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania. Na tę ocenę ma wpływ wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz parametry techniczne samochodu, w tym pojemność silnika.

Jaki wpływ na ubezpieczenie samochodu ma pojemność silnika?

Okazuje się, że bardzo duży. To właśnie m.in. od pojemności silnika zależy moc jednostki napędowej i wysokość momentu obrotowego, a co za tym idzie również prędkość maksymalna auta. Im mocniejszy silnik, tym większą prędkość można rozwinąć, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wypadku lub kolizji drogowej. Większe ryzyko wystąpienia takich zdarzeń sprawia, że ubezpieczyciele pobierają od kierowców wyższą składkę za ubezpieczenie, która ma częściowo rekompensować to ryzyko.

Wystarczy spojrzeć na przykłady wysokości składki na ubezpieczenia OC u poszczególnych ubezpieczycieli, wymienione w artykule https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/pojemnosc-silnika-a-oc-stawki. Widać wyraźnie, że im większa pojemność silnika danego samochodu, tym wyższa jest składka ubezpieczeniowa, a różnice mogą być całkiem spore.

Jak zaoszczędzić, kupując ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?

Nie jest to wcale takie trudne. Po pierwsze, warto wykorzystywać porównywarki ubezpieczeń, czyli kalkulator OC, pozwalający szybko sprawdzić, który ubezpieczyciel oferuje najtańsze OC samochodu. Można z niego skorzystać również wtedy, kiedy kierowca chce rozszerzyć zakup ubezpieczenia OC o ubezpieczenie assistance, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, a nawet autocasco.

Jeśli umowę ubezpieczenia OC zawiera osoba młoda, która nie posiada jeszcze pełnych zniżek, warto ubezpieczyć auto z osobą, która takie zniżki posiada. W każdym kolejnym roku dobrze jest porównywać ze sobą stawki u różnych ubezpieczycieli, a przede wszystkim, kontrolować swój styl jazdy - za bezszkodowy przebieg polisy można liczyć na kolejne zniżki w OC i AC. Zakres ubezpieczenia OC jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, dlatego nie warto przepłacać, a lepiej poświęcić chwilę, aby znaleźć tanie ubezpieczenie, skrojone na miarę możliwości.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%