Zamknij

Przygotowanie do CAE – na co warto zwrócić uwagę?

10:31, 23.06.2022 | materiał partnera

CAE (Certificate in Advanced English) zmienił niedawno nazwę na C1 Advanced. Ten egzamin, przygotowywany przez University of Cambridge, potwierdza znajomość języka angielskiego jako obcego na poziomie zaawansowanym. Posiadanie tego dokumentu to niebywałe osiągnięcie, ponieważ sam egzamin nie należy to najłatwiejszych. Jeżeli planujesz podejście do CAE, w poniższym artykule znajdziesz wszystko, o czym warto pamiętać podczas nauki do egzaminu.

Dlaczego warto zdać C1 Advanced (CAE)?

Choć przygotowanie do CAE może być procesem żmudnym i nieraz skomplikowanym, zdany egzamin może dać Ci sporo możliwości. Chcesz udokumentować swoją znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym? Oto, jakie korzyści wynikają z posiadania certyfikatu CAE:

  • Potwierdzasz „na papierze” znajomość angielskiego na poziomie europejskim C1.
  • Certyfikat honoruje ponad 6 tysięcy instytucji na świecie, wśród których wymienić warto uczelnie wyższe, międzynarodowe korporacje czy instytucje rządowe.
  • Możesz „z automatu” zaliczyć lektorat z języka angielskiego na studiach, lub być zwolnionym z innych egzaminów językowych.
  • Ukończenie kursu pedagogicznego lub studiów filologicznych z innego języka, pozwala podjąć pracę nauczyciela języka angielskiego.
  • W Polsce certyfikat honoruje MEN (dla przewodników turystycznych, pilotów wycieczek) oraz MSZ (dla pracowników dyplomatycznych).

To tylko kilka najważniejszych zalet CAE, o których warto pamiętać. Istnieje również szereg elementów, na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas nauki do egzaminu.

O czym pamiętać podczas przygotowań do CAE (C1 Advanced)?

Trzeba przyznać, że egzamin CAE nie jest dla każdego. Wiele osób mobilizuje się do niego całymi latami i wciąż czują, że nie są gotowi, by się z nim zmierzyć. Tymczasem okazuje się, że istnieją sprawdzone wskazówki, jak skutecznie przygotować się do CAE.

Przede wszystkim, należy wiedzieć, czego oczekuje od nas egzamin, podzielony na cztery części:

  • Reading and Use of English – test sprawdza rozumienie tekstu pisanego, jak również używanie języka angielskiego w różnych sytuacjach. Trwa 1,5 godziny.
  • Writing – test sprawdza umiejętność pisania różnych form wypowiedzi i przestrzegania wytycznych. Trwa 1,5 godziny.
  • Listening – test sprawdza rozumienie ze słuchu, gdzie wypowiedzi umieszczone są w różnych kontekstach. Trwa 40 minut.
  • Speaking – dwójka egzaminatorów ocenia współpracę językową w parze egzaminowanych osób. Trwa 15 minut.

Egzamin najczęściej podzielony jest na dwa dni – osobno podchodzi się do testu, który łącznie trwa 3 godziny 40 minut, a osobno do części ustnej.

Co jeszcze jest istotne?

Należy pamiętać, że egzamin sprawdza znajomość British English, co jest istotne w zakresie słownictwa i ortografii. Ma to również znaczenie podczas części ustnej, gdzie oprócz bogactwa językowego, egzaminatorzy oceniają wymowę i akcent.

CAE potwierdza znajomość języka angielskiego na poziomie C1 według Poziomów Rady Europy. Warto zaznaczyć, że nie jest to najwyższy możliwy poziom, gdyż na prawdziwie biegłe osoby czeka egzamin C2 Proficiency, czyli CPE.

Jak skutecznie przygotować się do CAE? Kluczem do sukcesu może okazać się zrozumienie specyfiki tego egzaminu. Można to zrobić samodzielnie, inwestując w fachowe podręczniki oraz zestawy testów. Jednakże, naturalnym wyborem dla większości osób będzie zapisanie się na specjalistyczny kurs przygotowawczy. Jest to najskuteczniejszy sposób, aby móc przećwiczyć rozmowy w parach, a więc nieodzowny element części egzaminu.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%