Zamknij

Pisanie CV – garść przydatnych porad

00:00, 16.06.2022 | materiał partnera

CV jest dokumentem, który jest w stanie w znaczącym stopniu pomóc nam w zdobyciu wymarzonej pracy. Musi być ono jednak w poprawny sposób napisane, aby taka możliwość w ogóle się pojawiła. Jak zatem napisać dobre CV? Które informacje trzeba koniecznie w nim zawrzeć? W tym artykule postaramy się pomóc w znalezieniu odpowiedzi na te pytania.

Czym jest CV?

CV to skrót od łacińskich słów Curriculum Vitae, które przekładając na polski, oznaczają „przebieg życia”. CV jest dokumentem, który każdy aplikujący o pracę musi okazać swojemu potencjalnemu pracodawcy. W owym dokumencie powinny zostać takie informacje jak: wykształcenie aplikującego, jego umiejętności, kwalifikacje oraz posiadane doświadczenie zawodowe. W skrócie wszystko to, co powinien wiedzieć pracodawca, aby rozstrzygnąć, czy dany aplikujący będzie się nadawał na dane stanowisko.

Od czego zacząć pisanie CV?

Pisanie CV powinniśmy zacząć od wpisania własnych danych osobowych, które umożliwią pracodawcy skontaktowanie się z nami. Do tych danych osobowych można zaliczyć: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania (wystarczy miejscowość), numer telefonu oraz adres e-mail. Następnie można przejść do zamieszczenia zdjęcia w naszym CV. Nie jest to konieczne, ale z pewnością mile widziane. Takie zdjęcie powinno być jak najbardziej profesjonalne. W internecie można bez problemu znaleźć przykładowe zdjęcie do CV, które pokaże, jak to powinno dokładnie wyglądać.

Najważniejsza część każdego CV

Najważniejszą częścią każdego CV jest sekcja, zawierająca doświadczenie zawodowego aplikującego. Powinny być w niej zawarte informacje o praktyce zawodowej, a dokładnie o okresie zatrudnienia, nazwie firmy i zajmowanym stanowisku, a także o najważniejszych obowiązkach. Owe informacje należy wpisać w odwróconej chronologii, aby na początku znajdywały się te, dotyczące ostatniego zatrudnienia.

Co powinno znajdować się jeszcze w dobrym CV?

Wykształcenie

W każdym dobrym CV powinna znaleźć się także notka na temat wykształcenia. Bez jej zawarcia, zdobycie konkretnej pracy może być trudne. Przeważnie wystarczy, gdy znajdzie się tam informacja o ukończeniu danej szkoły średniej oraz studiów. Podobnie, jak w przypadku doświadczenia zawodowego, należy wypełnić tę sekcję w odwróconej chronologii.

Szkolenia

Kolejna sekcja informacyjna w naszym CV może dotyczyć ukończonych szkoleń, kursów i posiadanych certyfikatów. Warto podkreślić posiadanie danych umiejętności, jeśli mogą przydać się one w pracy, o którą aktualnie się ubiegamy.

Języki obce

Następnie można przejść do uzupełnienia informacji, o znajomości języków obcych. Oprócz wpisania konkretnego języka warto również podać poziom jego znajomości. Nie warto naginać rzeczywistości, podając zawyżony stopień opanowania danego języka, jeśli prawda wygląda inaczej. Pracodawca może łatwo to sprawdzić przy rozmowie kwalifikacyjnej.

Umiejętności

Kolejnym krokiem w tworzeniu CV będzie wpisanie do niego posiadanych umiejętności. Należy jednak uzupełnić ów dokument tylko o te, które przydadzą się na stanowisku, o które aplikujemy.

Zainteresowania

W CV można wpisać także swoje zainteresowania, chociaż nie jest to konieczne. Warto to jednak zrobić, gdyż pracodawca może spojrzeć na nas przychylniejszym wzrokiem, gdy poprzez przeczytanie o naszych zainteresowaniach, bardziej nas pozna jako człowieka. Zwłaszcza jeśli owe zainteresowania zostaną w ciekawy sposób opisane.

I to tyle, jeśli chodzi o tworzenie CV i o to, co powinno być w nim zawarte. W internecie łatwo można znaleźć strony, posiadające kreator do CV oraz wzory CV dla różnych zawodów. Warto z nich skorzystać, gdyż dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze CV zostało napisane prawidłowo.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%