Zamknij

Kredyty frankowe — frankowicze to szczęściarze

13:15, 08.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:16, 08.06.2022

Jak błąd frankowicza można przekuć w sukces?

Niepewna sytuacja na rynku i szalejące stopy procentowe sprawiły, że frankowicze znaleźli się w lepszej sytuacji niż złotówkowicze. Mimo że popełnili wielki błąd przez swoją naiwność, niewiedzę, nadmierne zaufanie oraz chęć zaoszczędzenia (na operacji finansowej, której nie rozumieli) - dziś kredyt w CHF może okazać się tańszym rozwiązaniem (dla osób, które nadal spłacają kredyt w tej walucie) niż dla tych, którzy zaciągnęli kredyt w PLN. Mimo ogromnego wzrostu kursu tej waluty mogą na tym wyjść dużo lepiej niż złotówkowicze. Warunek? Muszą zacząć działać i pozwać bank – bo kredyt unieważniony może być pozbawiony wszystkich kosztów. 

Kredyty frankowe zawierały klauzule abuzywne, które mogą być podstawą do ich unieważniania. 

W 2022 roku aż 97% spraw zostało rozstrzygniętych na korzyść frankowiczów. W ponad 95% było to orzeczenie nieważności umowy. Unieważnienie umowy we frankach dla frankowicza oznacza to, że kredyt go nic nie będzie kosztował. Frankowicz zwraca tylko tyle, ile pożyczył. A mało tego sąd zasądzi mu spore odsetki. Aktualnie stopy procentowe są wysokie to i odsetki są bardzo wysokie. Złotówkowicze mają dużo mniejsze możliwości poradzenia sobie z galopująca inflacją i rosnącymi stopami procentowymi, przez które zostaje im coraz mniej po opłaceniu rachunków na zapłacenie raty hipoteki. Dla złotówkowiczów jedyna możliwość to skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Szansa na unieważnienie kredytu złotówkowego przy dzisiejszej linii orzeczniczej jest niewielkie. Kredyty frankowe, ale również te w dolarze, euro czy funcie zawierały klauzulę indeksacyjne. A właśnie zawarcie w umowie tej klauzuli oraz jednostronne kształtowanie kursu walutowego jest podstawą do uznania ich za nieważne. 

Czy ugody  dla frankowiczów są uczciwe?

Często frankowicze uważają, że ugody (nawet te zgodne z zaleceniami KNF) są nieuczciwe. Tak i nie. Pod względem ogólnego rozrachunku jeśli ugoda (jest zgodna z zaleceniami KNF) wychodzi to tak jakby frankowicz od początku zaciągnął kredyt w PLN. Przez wiele lat panowało przekonanie, ze kredyty we franku były droższe niż kredyty w PLN. Jednak złotówkowicz przez wiele lat płacił kilkukrotnie wyższe odsetki. Więc nie wygląda już to dobrze. Dlatego korzystniejszym rozwiązaniem jest sądowe unieważnienie umowy. Warto przez jakimkolwiek działaniami dokonać analizy swojej sytuacji, jakie korzyści możemy osiągnąć podpisując ugodę lub idąc do sadu. Taki kalkulator udostępnia kancelaria Lextio

https://lextio.pl/kalkulator-chf/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%