Wygoda i komfort – tego zazwyczaj szukamy w domu. Wprowadzenie tzw. systemu inteligentnego domu to dobre rozwiązanie dla sterowania ogrzewaniem i oświetleniem. Pozwala także zadbać o jakość powietrza w domu.
Jesteśmy przyzwyczajeni, że dom trzeba przynajmniej raz dziennie wywietrzyć. Jednak dbałość o jakość powietrza w domu powinna obejmować też stały monitoring. Pomocne są czujniki czadu, gazu i dymu, które w krótkim czasie rejestrują nieprawidłowości, a zintegrowane z domowym alarmem, informują o zagrożeniu sygnałem dźwiękowym. Informacja może też być przesłana na telefon lub tablet. Czujniki jakości powietrza przydają się zwłaszcza w domach ogrzewanych węglem lub gazem, ale nie będzie przesadą zamontowanie ich także w domach z ogrzewaniem elektrycznym. Na pewno przydadzą się w przydomowych kotłowaniach oraz kuchni i łazience.
Dom, w którym mamy się dobrze czuć, nie może być niedogrzany ani przegrzany. Trzeba też wziąć pod uwagę preferencje poszczególnych domowników. W pokoju dziecinnym powinna być wyższa temperatura niż w dorosłej sypialni. Za pomieszczenie, które trzeba nagrzać mocniej, uważa się także łazienkę. Natomiast piwnica czy spiżarnia nie wymagają wysokiej temperatury. Czujniki temperatury umożliwiają kontrolę ciepła w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Są też sposobem na automatyczne włączanie lub wyłączanie ogrzewania. Innym sposobem zarządzania ciepłem w domu jest programowanie ogrzewania tak, by działało tylko w określonych godzinach. Jeśli inteligentny dom jest zintegrowany z siecią Wi-Fi, ogrzewaniem można zarządzać także będąc poza domem. To dobre rozwiązanie w przypadku dłuższej nieobecności w domu. W ramach oszczędności można obniżyć temperaturę np. do 10°C i zmienić parametry dzień przed powrotem.
Inteligentne domy oferują bardzo dużo możliwości sterowania oświetleniem (Zobacz: inteligentne oświetlenie – zamel.com). Zintegrowanie oświetlenia z czujnikami ruchu sprawi, że światło zostanie włączone w momencie wejścia do pomieszczenia lub na klatkę schodową. Czujniki zmierzchu aktywują automatyczne włączanie światła po zmroku. Oświetleniem, podobnie jak ogrzewaniem, można sterować za pomocą telefonu i sieci internetowej z dowolnego miejsca na świecie. To z kolei sposób na imitację obecności w opuszczonym domu. Nieregularne włączanie i wyłączanie świateł w poszczególnych pomieszczeniach budzi wątpliwości, czy dom na pewno stoi pusty.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Z piekła slumsów do aresztu w Toruniu. Kim jest?
Na pal nabić jak w średniowieczu i spalić
R
22:59, 2025-07-05
Nowa umowa na czołgi K2 coraz bliżej. "Wzmocnić polski
Dzisiaj wszyscy zaopatrują się w drony a polska kupuje rudy 102🤣
Weterynarz
22:16, 2025-07-05
Po śmierci Klaudii: Fundacja żąda danych
Ale raczej Klaudia to wielbicielka obecnej władzy która była jest i będzie za tym aby sprowadzać kolorowych do Polski. Bo przecież *%#)!& że Polska się wyludnia, a jednocześnie chcą wprowadzać legalną aborcję. Tak ja jestem za aborcja ale na tych *%#)!& i osobach które nie wzięły karty do głosowania w sprawie referendum
Lechita
20:51, 2025-07-05
3 promile i małe dzieci w aucie
Pewnie jakaś qrwa z Ukrainy.
Fan Stefana
17:22, 2025-07-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz