Zamknij

Komunikacja i bezpieczeństwo strażaka – co warto wiedzieć?

13:06, 31.07.2023 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 13:06, 31.07.2023

W pracy strażaka liczy się przede wszystkim dobra kondycja fizyczna, znajomość zasad bezpieczeństwa w trakcie wykonywania akcji ratunkowych oraz zaufanie do pozostałych strażaków. Aby akcje ratownicze przebiegały sprawnie i bez zbędnych komplikacji, kluczowa jest bezproblemowa komunikacja bezprzewodowa pomiędzy specjalistami.

Osoba wykonująca zawód strażaka musi wiedzieć, jak posługiwać się profesjonalnym sprzętem ratowniczym oraz urządzeniami do łączności z pozostałymi strażakami. Narzędzia takie, jak bosak dielektryczny są dość proste w budowie i użyciu. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak poprawnie go użyć w awaryjnej sytuacji lub podczas akcji ratowniczej.

Jak komunikują się strażacy?

W trakcie realizowania działań ratowniczych wskutek wystąpienia pożaru, katastrofy naturalnej lub wypadku drogowego kluczowa jest sprawna komunikacja pomiędzy jednostkami Straży Pożarnej, a także poszczególnymi osobami wykonującymi działania ratownicze.

Dobry radiotelefon to standardowe wyposażenie każdego strażaka. Przy pomocy tego urządzenia można sprawnie komunikować się na niewielkie odległości – najczęściej do kilku kilometrów. Z takiego sprzętu do komunikacji korzysta każdy strażak. To gwarancja bezpieczeństwa oraz możliwości wezwania dodatkowej pomocy awaryjnej sytuacji.

Bosak i radiotelefon – to powinien mieć każdy strażak!

Strażacy udający się na akcje ratownicze powinni zawsze zabierać ze sobą radiotelefon, jako gwarant swojego bezpieczeństwa i urządzenie do wezwania wsparcia oraz bosak. Ten sprzęt jest wyjątkowo prosty w budowie i użyciu, a jednocześnie ma mnóstwo praktycznych zastosowań. Otóż bosak można użyć do:

  • odrywania desek,
  • podważanie przeszkód,
  • przygotowywanie przejścia do poprowadzenia dalszej akcji ratowniczej.

Warto dodać, że bosak dielektryczny jest wykonany tak, aby strażak mógł bezpiecznie
go używać nawet w miejscach, gdzie oddziałuje wysokie napięcie elektryczne. Ten jest obojętny elektrycznie, a więc chroni specjalistę przed porażeniem prądem.

Taki sprzęt powinien spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i jakości. Tylko wtedy strażak ma pewność, że używa sprzętu, który nie zawiedzie go w żadnej sytuacji.

Profesjonalne radiotelefony strażackie – ile kosztują i jakie modele są dostępne
na rynku?

Wszelkiego rodzaju urządzenia komunikacyjne dla strażaków, takie jak radiotelefony
są dostępne w kilku wersjach: stacjonarne, samochodowe oraz ręczne. Te pierwsze najczęściej pozostają do użytku w jednostce przez dyspozytora, samochodowe umieszcza się w wozach strażackich, natomiast ręczne zabierają ze sobą strażacy.

Przed wyborem modelu radiotelefonu warto wziąć pod uwagę czas pracy urządzenia
na zasilaniu bateryjnym, dostępne funkcje, wagę, zabezpieczenia przed uszkodzeniami, częstotliwość pracy.

Im więcej trybów pracy radiotelefonu, tym lepiej. Dzięki temu jednostki Straży Pożarnej mogą odbierać różne sygnały w czasie rzeczywistym, a następnie kierować się na miejsce zdarzenia tuż po zdalnym potwierdzeniu przez radiotelefon wykonania akcji.

(Artykuł Sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%