Zamknij

Jaki kredyt hipoteczny wybrać w Toruniu? Sprawdzone wskazówki

15:26, 11.08.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:26, 11.08.2023

Kredyt hipoteczny to najpopularniejszy sposób finansowania zakupu lub remontu mieszkania, domu czy działki. Zwykle to zobowiązanie jest zaciągane nawet na 30 czy 35 lat, w zależności od banku i preferencji pożyczkobiorcy. Charakteryzuje się niższym kosztem niż kredyt gotówkowy, ale wymaga dłuższego czasu weryfikacji i dopełnienia więcej formalności. Dowiedz się, w jaki sposób wybrać najlepszy kredyt hipoteczny w Toruniu.

Kredyt hipoteczny – na czym polega?

Wiele osób przy zakupie nieruchomości zastanawia się, jaki sposób finansowania bankowego będzie dla nich najkorzystniejszy. Najpopularniejsze rozwiązanie to kredyt hipoteczny. Na czym polega ta pożyczka? To zobowiązanie celowe. Środki uzyskane w jego ramach musza być rozdysponowane na konkretne przedsięwzięcie, czyli na zakup domu, mieszkania czy działki, budowę lub remont budynku. Co więcej, nabyte dobra stanowią zabezpieczenie dla banku, w razie gdyby doszło do problemów ze spłatą kredytu hipotecznego.

Ten rodzaj pożyczki jest zaciągany na dłuższy okres, niż np. gotówkowa – spłata rat może wynosić nawet 35 lat. Hipoteka charakteryzuje się niskim oprocentowaniem, jednak ze względu na znaczną kwotę zobowiązania wymaga dłuższego procesu weryfikacji zdolności kredytowej. 

Gdzie najłatwiej znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Do niedawna poszukiwanie kredytu hipotecznego polegało na wizycie w banku, w którym dana osoba ma prowadzony rachunek rozliczeniowy. Obecnie jednak coraz więcej konsumentów decyduje się na wygodniejsze rozwiązanie w postaci korzystania z porównywarek finansowych i zestawień dostępnych online. Najlepszy kredyt hipoteczny w finanse.rankomat.pl znajdziesz w aktualizowanych rankingach. To pozwala na znacznie szybsze i łatwiejsze podjęcie decyzji co do tego, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki dla Ciebie.

Ponadto rankingi są aktualizowane zgodnie z sytuacją rynkową. Ich sprawdzanie to gwarancja, że nie ominie Cię najlepsza oferta czy promocja w zakresie kredytów hipotecznych. Ponadto zestawienia są tworzone w czytelny sposób. Są zatem zrozumiałe nawet dla osób, które dotąd nie zaciągały takiego zobowiązania.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej spersonalizowane oferty, skorzystaj z porównywarki finansowej dostępnej na stronie https://finanse.rankomat.pl/. To narzędzie pozwala w ciągu kilku minut na wygenerowanie propozycji kredytowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Wypełnienie krótkiego formularza zajmuje niewiele czasu i jest całkowicie bezpłatne. To wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą poznać wszystkie możliwości przed podjęciem decyzji o wieloletnim zobowiązaniu finansowym. 

Wysokość raty kredytu hipotecznego – od czego zależy?

Jednym z istotnych elementów przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest wysokość raty. Oto kilka elementów, które wpływają na jej wartość.

  1. Wysokość zobowiązania

Co do zasady, im wyższa kwota kredytu, tym na większą wysokość raty miesięcznej należy się przygotować. Dlatego trzeba przy zaciąganiu hipoteki dobrze wszystko przeliczyć, tak aby osiągane dochody umożliwiały regularną spłatę zobowiązania.

  1. Okres kredytowania

W zależności od wieku i preferencji ubezpieczonego, może on zaciągnąć kredyt hipoteczny nawet na okres do 35 lat. Jednak przy dłuższej spłacie należy mieć na uwadze, że koszt zobowiązania będzie wyższy. Zatem nawet jeśli raty wydają się mniejsze, sprawdź różne symulacje. Czasem skrócenie okresu kredytowania nawet o 1 rok może pozwolić na uzyskanie wysokich oszczędności przy nieznacznym podwyższeniu raty!

  1. Wysokość odsetek

Choć kredyty hipoteczne charakteryzują się niższymi odsetkami niż te gotówkowe, to nadal należy szukać oferty z najkorzystniejszym oprocentowaniem. W skali całej spłaty kredytu może to dać duże oszczędności.

  1. Aktualny poziom stóp procentowych NBP

Konsument może zdecydować się na kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem lub ze stałym. Z reguły ta druga opcja wiąże się z wyższymi opłatami, natomiast wartość rat jest przewidywalna. Pożyczka ze zmiennym poziomem oprocentowania natomiast jest zależna od wskaźników NBP, co było szczególnie wyraźne podczas dynamicznego wzrostu inflacji.

  1. Wysokość wpłaty własnej

Wpłata własna jest wymagana przy każdym kredycie hipotecznym, a jej minimalna wartość wynosi 10%. Natomiast wiele banków zobowiązuje wnioskujących o wniesienie kwoty odzwierciedlającej nawet 30% kosztu nieruchomości. Warto wiedzieć, że im wyższa wpłata własna, tym większe szanse na przyznanie kredytu hipotecznego i niższy koszt pożyczki. Ten element stanowi dla banku dowód na to, że klient jest w stanie zaoszczędzić wybraną kwotę pieniędzy, A to przekłada się na większe szanse na spłatę zobowiązania.

Szukasz więcej informacji na ten temat? Sprawdź, jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego na finanse.rankomat.pl. Przeczytanie artykułu pozwoli Ci na lepsze przygotowanie do wyboru konkretnej oferty kredytowej. Zapoznasz się też dokładniej z elementami, które wpływają na wysokość raty hipoteki.  Dowiesz się także, czym są karencja i wakacje pożyczkowe oraz jak wpływają one na koszt zobowiązania finansowego. To wiedza, która przyda się przy zaciąganiu tego zobowiązania.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%