Zamknij

Kredyt budowlano-hipoteczny - nim weźmiesz, porównaj

12:40, 13.06.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:40, 13.06.2023

Kredyt budowlano-hipoteczny jest udzielany przez bank na cele mieszkaniowe. Pozwala zakupić czy wybudować nieruchomość bez własnych środków. Aby uzyskać kredyt budowlano hipoteczny, niezbędny jest wkład własny.

Czym jest kredyt budowlano hipoteczny?

Marząc o własnej nieruchomości czy jej modernizacji, można zaciągnąć kredy. Jest to jedyna opcja, by rozpocząć budowę domu lub przeprowadzić remont. Banki posiadają oferty przygotowane właśnie na te cele. Aby uzyskać kredyt budowlano hipoteczny na korzystnych warunkach, możecie Państwo na stronie online https://porownywarkafinsowa.pl/, sprawdzić wszystkie koszty i raty odsetkowe, poszczególnych instytucji.

Kredyt budowlano-hipoteczny jest celowy, więc uzyskane środki musicie przeznaczyć wyłącznie na dofinansowanie budowy domu od podstaw, rozbudowy obiektu, zakupu działki budowlanej, modernizację mieszkania lub obiektu, nabycie nieruchomości u dewelopera lub wykupienie lokalu komunalnego, spółdzielczego lub zakładowego. Uzyskanie kredytu budowlano hipotecznego bywa dość skomplikowane.

Kiedy bank udziela kredytu hipotecznego?

Kredytem hipotecznym jest zobowiązanie wobec banku, którego zabezpieczeniem staje się nieruchomość. Kiedy dłużnik przestaje spłacać zadłużenie, wierzyciel ją przejmuje. Kredyt hipoteczny może być udzielony do 35 lat. Aby otrzymać środki na zakup nieruchomości, trzeba mieć zdolność kredytową i dostarczyć wymagane dokumenty. Bank analizuje sytuację finansową klienta, zanim zdecyduje się przyznać środki.  

Popyt na produkty obecnie spadł, ze względu na obecną sytuację gospodarczą. Osoby, które planowały wystąpienie o kredyty hipoteczne do banków, powstrzymały się, czekając, aż nastąpi stabilizacja, również w zakresie wysokości oprocentowania od zobowiązań. Kredyt budowlany jest jednak jedyną możliwością, by zamieszkać we własnym domu/mieszkaniu, nie mając wystarczających funduszy.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby starać się o kredyt hipoteczny, trzeba mieć możliwości finansowe pozwalające na jego spłatę. Najważniejszymi aspektami są: rodzaj zatrudnienia, wysokość dochodów, liczba osób na utrzymaniu, kwota wydatków, w tym koszty stałe, czynsz, opłaty za media, raty kredytów. Bank sprawdza klienta w bazie BIK, a jeśli osoba nie spłaca regularnie swoich zobowiązań, nie podpisze z nią umowy kredytowej.

Znając parametry, jakie Was interesują, czyli: kwota kredytu, oprocentowanie oraz inne koszty, okres spłaty, wymagany wkład własny, możecie na stronie online https://porownywarkafinsowa.pl/kredyt-budowlano-hipoteczny/ obliczyć swoją zdolność kredytową. Kalkulator jest bardzo pożądany, ponieważ pozwala sprawdzić wymagania każdego banku i zamówić kontakt z doradcą, który przedstawi wszystkie opcje, jakie oferuje instytucja, w której pracuje.

Kredyt budowlano-hipoteczny a wkład własny

Z kredytem budowlano-hipotecznym jest pewien problem, ponieważ bank nie pożycza 100% środków na zakup czy budowę nieruchomości. Wymaga wykazania wkładu własnego. Nie ma z resztą co się dziwić, w końcu zobowiązanie finansowe jest zaciągane zazwyczaj na 20-30 lat. Aby uzyskać kredyt budowlano hipoteczny, potrzebne są własne środki w wysokości 10-20% wartości domu/mieszkania.

Chociaż jest przyjęte, że osoba starająca się o fundusze, powinna posiadać gotówkę, to w niektórych sytuacjach, jak np. przy uzyskaniu kredytu budowlano hipotecznego, wystarczy działka pod budowę domu. Bank sprawdzi jednak, czy grunt nie jest obciążony hipoteką. Niekiedy można zastąpić wkład, ubezpieczeniem czy blokadą środków na koncie. Taki wymóg ogranicza ryzyko ponoszone przez bank.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%