Zamknij

Sprawdzenie informacji w Krajowym Rejestrze Karnym

10:20, 04.09.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:20, 04.09.2023

Niespłacone długi? Ignorowane przez lata zobowiązania alimentacyjne? Niepozamykane sprawy karne? Wyjazd za granicę, nowe życie, ale ciągle widma przeszłości? Jeśli któreś z tych pytań dotyczy ciebie choć w niewielkim stopniu, możesz mieć potrzebę sprawdzenia swojej sytuacji w Krajowym Rejestrze Karnym. Jest to baza, w której gromadzone są informacje o polskich obywatelach, którzy mogą mieć problemy z prawem. Warto bowiem pamiętać, że każdy popełnia błędy. Od nas zależy, jakie z nich wyciągniemy wnioski. Dzisiaj o konsekwencjach czynów z przeszłości. 

Wniesienie wniosku o informację o osobie. 

Sprawdzenie swojej sytuacji zwykle jest potrzebne osobom, które przebywają za granicą, ale chcą wrócić do kraju lub odwiedzić Polskę. Dla osób bez trudnej przeszłości oczywiście takie plany nie są niczym szczególnym. Tymczasem ludzie, którzy mają niepewną przeszłość, obawiają się zatrzymania np. na lotnisku i doprowadzenia na przesłuchanie lub – co gorsza – do aresztu. Najgorszy w takich sytuacjach jest brak pewności, czy faktycznie coś nam grozi. Jak więc uzyskać informację o swoim statusie prawnym? Jest na to sposób – wniesienie wniosku do Krajowego Rejestru Karnego

Warto nadmienić, że wniosek taki można złożyć osobiście lub przez pośrednika–pełnomocnika. Jeśli decydujemy się na działania samodzielnie, wzrasta jednak ryzyko identyfikacji naszej osoby w razie poszukiwania nas – przez dane podane w przelewie do opłaty od wniosku (która wynosi 30 zł). Jeśli więc istnieje realne ryzyko, że ktoś jest poszukiwany bądź skazany – lepiej dla bezpieczeństwa wybrać opcję pośrednika. 

Sprawdzenie swojego statusu w KRK może być istotne dla osób, które: 

  • mają niespłacone długi z różnych tytułów (pożyczki, kredyty, raty itd.), 
  • uchylały się od spełniania zasądzonego obowiązku alimentacyjnego, 
  • miały wyrok karny w Polsce, a teraz np. potrzebują wyrobić aktualne dokumenty, 
  • były świadkiem w sprawie karnej i nie wiedzą, jak dalej rozwinęło się postepowanie i czy nie zostały skazane, 
  • nie odbierały korespondencji z sądu czy prokuratury, które mogły być obciążające, 
  • mają nieciekawą przeszłość i nie wiedzą, jak potoczyły się sprawy. 

Te i inne sytuacje życiowe mogą powodować, że dana osoba jest poszukiwana do odbycia kary lub choćby przesłuchania przez prokuratora. Jeśli mamy już nowe życie, poukładane i spokojne – zdecydowanie powinniśmy wiedzieć, co może czekać nas po przyjeździe do ojczyzny. Może nam grozić bowiem nawet zatrzymanie na lotnisku czy w urzędzie – czego każdy zdecydowanie chciałby uniknąć. 

Czego można się dowiedzieć o osobie? 

Baza KRK daje możliwość uzyskania różnych informacji o statusie sprawdzanej osoby. Można zacząć też od przeglądnięcia listy osób poszukiwanych w Polsce – na stronie poszukiwani.policja.pl. Tu jednak dowiemy się tylko, czy ktoś jest poszukiwany, czy też nie. Zdecydowanie więcej opcji daje KRK. 

Z Krajowego Rejestru Karnego możemy dowiedzieć się bowiem, czy dana osoba jest skazana – tzn. czy zakończyło się w ten sposób jakieś postępowanie karne. Dowiemy się także, czy ktoś jest poszukiwany listem gończym. Może to wiązać się oczywiście z zatrzymaniem po przekroczeniu granicy polskiej. 

Poza tym rejestr informuje też, czy postępowanie wobec danej osoby jest zakończone, prowadzone; czy kara została już przedawniona, skazanie zatarte. Otrzymamy także informacje o osobach nieletnich. Jak więc widać, jeśli odczuwamy niepewność co do swojej osoby w kontekście karalności – zdecydowanie warto złożyć wniosek do KRK. Uzyskanie informacji o własnej osobie pozwoli zaplanować działania. Lepsza jest bowiem nawet najgorsza prawda niż brak wiedzy. 

Więcej informacji na ePorady24.pl 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%