Zamknij

Firma prawnicza a działalność gospodarcza: podpowiadamy co i jak

10:07, 07.07.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:07, 07.07.2023

Zakładanie działalności gospodarczej może wydawać się bardzo trudne. W Polsce wiele osób chciałoby otworzyć własny biznes, ale boi się formalności. Jako prawnik z pewnością doskonale orientujesz się w swojej dziedzinie. Nie musisz bać się prowadzenia własnej firmy, ponieważ mając pasję oraz umiejętność pracy z ludźmi, możesz osiągnąć naprawdę wiele. W dzisiejszym artykule przybliżamy proces zakładania działalności prawniczej.

Zawód prawnik: działalność gospodarcza – co trzeba spełnić przed rejestracją?

Firma prawnicza nie może być założona przez każdego. Polskie prawo doskonale zabezpiecza ludzi oraz firmy przed tym, aby na rynku nie powstawały fałszywe kancelarie prowadzone przez osoby, jakie nie posiadają odpowiednich uprawnień. Z tego właśnie powodu zanim pomyślisz o założeniu działalności gospodarczej jako prawnik musisz:

• mieć dostęp do pełni praw publicznych
• posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
• posiadać wyższe wykształcenie prawnicze – studia mogą odbywać się w Polsce lub za granicą, ale pamiętaj, aby w przypadku uczelni poza granicami naszego kraju sprawdzić wcześniej czy takie wykształcenie będzie uznawane przez ustawodawstwo polskie
• ukończyć wybraną przez Ciebie aplikację prawniczą, która otwiera Ci drogę do zawodu (np. radcowską, adwokacką)
• pozytywnie zdać egzamin zawodowy po aplikacji
• postarać się o to, aby pojawić się na liście danego zawodu prawniczego (np. lista adwokatów, radców prawnych)

Jeżeli przerażają Cię formalności, które trzeba przejść, aby założyć w Polsce firmę prawniczą, koniecznie zgłoś się do specjalistów. Możesz razem z nimi przejść całą tą drogę – wejdź pod link: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.

Gdzie będzie siedziba Twojej firmy? To ma znaczenie!

Zanim założysz prawniczą działalność gospodarczą musisz pomyśleć o siedzibie dla swojej kancelarii. Nie może być to miejsce z przypadku, ponieważ prawo w Polsce wymaga, aby taka siedziba:

• znajdowała się w reprezentatywnym miejscu
• w pełni umożliwiała dochowania tajemnicy zawodowej
• została w odpowiedni sposób oznaczona – tak, aby absolutnie nikt nie musiał się domyślać czy usługi są wykonywane przez prawnika, czy też przez zwykłą osobę bez wykształcenia

Działalność gospodarcza prawnika: w jakiej formie?

Jako prawnik jeszcze z zajęć prowadzonych na studiach możesz pamiętać ustawę Prawo o adwokaturze z 1982 r. Jeżeli przypominasz sobie również art. 4a ust 1, to z pewnością wiesz, że prawodawca w Polsce konkretnie przewidział możliwości prawne dla firmy prawniczej. I tak prawnik może prowadzić działalność gospodarczą, w której będzie świadczył swoje usługi w formie spółek

• cywilnych lub jawnych, gdzie jego wspólnikami będą inni prawnicy – np. adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi itd.
• partnerskich, gdzie partnerami będą również ww. osoby
• komandytowych lub komandytowo-akcyjnych, w których komplementariusze to także ww. osoby

Z tego wszystkiego wniosek wydaje się oczywisty: aby założyć własną firmę prawniczą już na etapie studiów wyższych czy aplikacji powinieneś/-aś poznawać nowych ludzi ze środowiska, aby mieć szansę na skompletowanie zespołu i utworzenie kancelarii.

Działalność prawnika – co musisz wiedzieć?

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w swojej kancelarii albo w ramach spółki cywilnej, musisz pamiętać o konieczności zgłoszenia tego faktu do CEIDG na odpowiednim wniosku. Jeżeli natomiast planujesz założenie spółki prawa handlowego, czeka Cię obowiązek dokonania wpisu Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Musisz dokonać tego niezależnie czy Twoja spółka będzie jawna, partnerska, komandytowa, czy też komandytowo-akcyjna. Po dokonaniu tego konieczne będzie wybranie odpowiedniego kodu PKD. W przypadku działalności prawniczej będzie to PKD 69. 10. Zamierzasz przyjmować klientów indywidualnych? Jeżeli osoby fizyczne będą należeć do grona tych, którzy skorzystają z Twoich prawniczych usług, musisz pamiętać o założeniu kasy fiskalnej. Każdy prawnik, który świadczy usługi na rzecz osób fizycznych musi ją posiadać i wykorzystywać w trakcie prowadzenia działalności. Numery takie jak NIP oraz REGON dostaniesz zaraz po złożeniu wniosku Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i wtedy będziesz mógł/-a wyrobić sobie pieczątki.

Prawnik kontra księgowość i podatki: co i jak?

Nie masz doświadczenia w prowadzeniu własnej działalności? W takim przypadku z pewnością przyda Ci się dedykowana pomoc księgowa dla prawników. Znajdziesz ją pod linkiem: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow. Jeżeli natomiast chodzi o podatki to musisz liczyć się z opodatkowaniem w formie:

• skali podatkowej (17% albo 32%) – możesz ją wybrać bez wyrzutów sumienia, jeżeli Twoje dochody nie będą przewyższać kwoty 85 528 zł rocznie, bo wówczas zapłacisz tylko 17%.
• podatku liniowego (19%) – jeżeli myślisz o tej formie opodatkowania, musisz pamiętać, że wówczas nie możesz skorzystać z ulg podatkowych oraz ze wspólnego opodatkowania z mężem/żoną.
• ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (17% albo 15%) – jest to wyjście dla Ciebie, jeżeli Twoje przychody w firmie nie były większe niż równowartość 2 000 000 euro.

Prawnik a podatek VAT – to jest ważne dla przedsiębiorcy

Zanim otworzysz działalność gospodarczą, musisz wiedzieć, że usługi prawne, jakie zamierzasz świadczyć, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT 19%. W praktyce oznacza to dla Ciebie tyle, że będziesz musiał/-a składać deklarację VAT-R. Dodatkowo, jeżeli będziesz mieć status czynnego podatnika VAT, wytedy oprócz tradycyjnej KPiR (Księgi Przychodów i Rozchodów), będziesz prowadzić również ewidencję sprzedaży i zakupów VAT. Istotne jest, aby można było z niej wyczytać:

• jaka jest podstawa opodatkowania podatkiem VAT
• co jest przedmiotem opodatkowania
• ile dokładnie wynosi podatek
• jakie były korekty
• jaka jest wartość podatku, który należy zapłacić do Urzędu Skarbowego
• ile wynosi wartość podatku, jaki będzie zwracany do podatnika
• szczegółowe dane, dzięki którym można zidentyfikować konkretne transakcji

Biuro rachunkowe dla prawnika – nie jesteś sam z księgowością

Jako prawnik prowadzący działalność gospodarczą z pewnością chcesz skupić się na zdobywaniu klientów oraz rynku. Konkurencja nie próżnuje, więc zajmij się świadczeniem usług, a księgowość powierz specjalistom z biura rachunkowego. Księgowi poprowadzą dla Ciebie księgi i pomogą w kwestiach formalnych. Znajdziesz ich tutaj: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%