Zamknij

Jakie koszty firmowe można odliczyć?

00:00, 20.05.2023 art. sponsorowany

Rozliczasz się skalą podatkową lub podatkiem liniowym? Zależy Ci na generowaniu wysokich kosztów firmowych i chcesz zmniejszyć podstawę opodatkowania? Dodatkowo chcesz odliczyć podatek VAT? Sprawdź, jakie wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych? 

Czym jest koszt firmowy? 

Koszt firmowy jest wydatkiem, który umożliwia uzyskanie przychodu z działalności gospodarczej lub zachowaniu jego źródła. Aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodu, muszą zaistnieć przesłanki: 

  1. Musi zostać poniesiony przez podatnika; 
  2. Musi być definiowany, czyli bezzwrotny; 
  3. Pozostaje w związku z działalnością gospodarczą; 
  4. Poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania albo zabezpieczenia przychodów; 
  5. Nie jest kosztem wymienionym w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 23; 
  6. Został właściwie udokumentowany; 

Jak można udokumentować koszt firmowy? 

Jeśli zakup ma zostać zakwalifikowany jako koszt, przedsiębiorca powinien uzyskać od sprzedawcy dokument potwierdzający zakup. Do dokumentów, które mogą stanowić dowód zakupu, należą: 

  • Faktury VAT 
  • Rachunki 
  • Bilety na trasach powyżej 50 km, na których znajduje się NIP sprzedawcy; 
  • Dowody zapłaty za przejazd autostradą 
  • Dowody poniesienia opłat pocztowych 
  • Umowy i rachunki do umów. 

Niezależnie od tego, jaki dowodem przedsiębiorca będzie chciał udokumentować poniesienie kosztów firmowych, powinny znaleźć się na nich: data, dane i podpisy osób, które dokonały wydatku, określenie nazwy, podanie ilości, ceny jednostkowej i wartości towaru. Powinna znaleźć się również informacja na temat: przedmiotu operacji gospodarczej i wysokości kosztu. 

Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów firmowych? 

Istnieją uniwersalne wydatki, które mogą zostać zaliczone do kosztów firmowych. Wśród nich należy wymienić m.in.: 

Czynsz i media 

 Masz siedzibę swojej firmy w domu lub w mieszkaniu, w którym mieszkasz? Opłaty mieszkaniowe możesz zaliczyć do kosztów firmowych. Pamiętaj o tym, że jeśli włączysz czynsz i media do kosztów firmowych, musisz określić, jaki procent lokalu jest przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli dokument potwierdzający koszt mieszkaniowy jest wystawiony na inną osobę, wtedy jego potwierdzeniem może być umowa najmu mówiąca o tym, że to przedsiębiorca ponosi opłaty związane z użytkowaniem go oraz potwierdzenia zapłaty. 

Abonament za telefon oraz internet 

W przypadku abonamentu za telefon powinieneś wziąć pod uwagę opłaty za rozmowy na podstawie np. billingu. Podobnie może być w przypadku abonamentu za internet. Jeśli korzystasz z niego nie tylko w czasie prowadzenia działalności, ale również do celów prywatnych, powinieneś określić, jaka część abonamentu będzie stanowiła koszt firmowy. 

Remont biura 

 Wydatki poniesione w czasie remontu biura mogą również zostać zaliczone do kosztów firmowych. Dotyczy to usług wykończeniowych, jak i materiałów. Jeśli masz siedzibę firmy we własnym domu, wtedy możesz zaliczyć wydatki, które są związane z odpowiednim pomieszczeniem. 

Środki czystości 

 Do kosztów firmowych można również zaliczyć wydatki poniesione z zakupem środków czystości. Ich uzasadnieniem może być zatrudnianie pracowników lub prowadzenie działalności wymagającej miejsca dostępnego dla klientów np. gabinet kosmetyczny, salon fryzjerski. 

Sprzęt komputerowy i urządzenia mobilne 

 Do kosztów firmowych możesz zaliczyć wydatki związane także z zakupem komputerów stacjonarnych, laptopów, netbooków, monitorów, klawiatury, myszki, głośniki, tablety PC. Oprócz tego, jeśli kupisz telefon komórkowy w sklepie internetowym lub stacjonarnym, możesz taki zakup włączyć do kosztów firmowych. 

Paliwo 

Jeśli korzystasz z samochodu firmowego, który jest majątkiem firmy, to wydatki na paliwo mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w 75% lub 25%. 

Catering 

Do kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej możesz zakwalifikować także wydatki związane z cateringiem oraz kawą, herbatą itd. 

Księgowość 

Wszelkie wydatki na księgowość takie jak np. obsługa biura rachunkowego lub abonamentu za korzystanie z programów księgowych do fakturowania i księgowości również mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. 

Ubezpieczenie biura, mieszkania i majątku firmowego 

Polisa ubezpieczeniowa także może być zaliczona jako koszt poniesiony w związku z zabezpieczeniem źródła przychodu. 

Więcej na temat kosztów firmowych przeczytasz tutaj: https://6krokow.pl/jakie-wydatki-mozna-wrzucic-w-koszty-firmy/

Utrzymanie firmowego konta bankowego 

 Do kosztów uzyskania przychodu, możesz zaliczyć również wydatki związane z utrzymaniem firmowego konta bankowego, ale również związane z przeprowadzonymi transakcjami bankowymi. Warunkiem ich zakwalifikowania jest określenie tego, czy opłaty bankowe są ponoszone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Szukasz konta firmowego na dogodnych warunkach? Sprawdź ranking tanich lub darmowych kont firmowych i porównaj oferty różnych banków. Znajdziesz w nim najistotniejsze informacje niezbędne podczas wybierania konta firmowego m.in. wysokość opłaty do ZUS i US, czy opłatę za prowadzenie firmowe to rachunku bankowego. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%