Zamknij

Restrukturyzacja firmy

14:12, 27.04.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:21, 13.07.2023
pixabay pixabay

Restrukturyzacja firmy to szansa na poprawę jej płynności finansowej i uniknięcie ogłoszenia upadłości. Na czym polega i kto może podjąć działania restrukturyzacyjne? 

Co to jest restrukturyzacja? 

Restrukturyzację firmy można rozumieć jako ogół czynności, które podejmowane są w celu poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, zoptymalizowanie prowadzonych działań, zmiany w organizacji pracy pracowników. Jednym ze sposobów jej przeprowadzenia jest postępowanie restrukturyzacyjne, którego zasady zdefiniowane zostały w ustawie z dnia 15 maja 2015 roku Prawo restrukturyzacyjne. 

Ustawodawca zdefiniował postępowanie restrukturyzacyjne jako postępowanie, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji  w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Jeżeli zaś prowadzone jest ono jako tzw. postępowanie sanacyjne, polega także na umożliwieniu przeprowadzenia działań sanacyjnych, czyli formalnych i prawnych czynności zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej firmy. 

Restrukturyzacja a upadłość 

Ustawodawca wyraźnie wskazał, że w pierwszej kolejności – zatem zanim podjęta zostanie decyzja o ogłoszeniu upadłości – należy podjąć próby restrukturyzacji. Wynika to wprost ze wskazanego celu tj. uniknięcia upadłości, a także zastrzeżenia, że w razie złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o upadłość, w pierwszej kolejności rozpoznawany jest wniosek restrukturyzacyjny.  

Jak się to odbywa? Sąd restrukturyzacyjny, który dowie się o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić sąd upadłościowy o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego. Ten zaś wstrzymuje wniosek do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego. Warto jednak zaznaczyć, że wyłącza to możliwości zabezpieczenia majątku w celu ogłoszenia upadłości.  

Jeżeli wstrzymanie wniosku o ogłoszenie upadłości sprzeciwia się jednak interesowi wierzycieli, sąd upadłościowy wyda postanowienie o przejęciu wniosku restrukturyzacyjnego do wspólnego rozwiązania. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wspólne rozpoznanie wniosków prowadziłoby do dużego opóźnienia wydania orzeczenia w sprawie ogłoszenia upadłości.   

Restrukturyzacja firmy – kogo dotyczy 

Przepisy Prawa upadłościowego mają zastosowanie do: 

  • przedsiębiorców w rozumieniu kodeksu cywilnego, 
  • spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 
  • prostych spółek akcyjnych, 
  • spółek akcyjnych nieprowadzących działalności gospodarczej. 

Restrukturyzacja może także dotyczyć: 

  • wspólników osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem bez żadnych ograniczeń, 
  • wspólników spółki partnerskiej. 

Tak rozumiana firma, w razie gdy popadnie w kłopoty finansowe i stanie się niewypłacalnym w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego lub zagrożonym niewypłacalnością dłużnikiem może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.  

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%