Zamknij

Jak zwiększyć motywację u pracowników? Oto sprawdzone techniki

09:38, 01.09.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:38, 01.09.2023

Wysoki poziom motywacji u pracowników przekłada się na ich wydajność pracy. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób można ich zachęcić do większego zaangażowania się w tworzone projekty. Skuteczne jest zarówno motywowanie za pomocą konkretnych benefitów, jak i chwalenie pracowników czy zapewnienie im możliwości zawodowego rozwoju. Poznaj najlepsze techniki, dzięki którym Twój zespół jeszcze bardziej zaangażuje się w wykonywane zadania! 

  • Zapewniając ambitnym pracownikom perspektywę awansu, możesz zwiększyć ich motywację do pracy w Twojej firmie. 
  • Pracownicy cenią sobie możliwość uczestniczenia w kursach i szkoleniach, dzięki czemu stają się bardziej zaangażowani w realizowanie kolejnych projektów. 
  • Częste pochwały członków zespołu, które można uwzględnić np. w feedbacku, to skuteczny sposób motywowania. 
  • Technika motywowania może także sprowadzać się do dawania pracownikom finansowych motywatorów, takich jak premie czy nagrody. 

Zapewnij ambitnym pracownikom możliwość rozwoju 

Jedną z kluczowych technik motywowania pracowników jest zapewnienie im możliwości zdobywania nowych kompetencji i zagwarantowanie rozwoju w firmie. Warto przy tym podkreślić, że u wielu osób brak perspektyw na awans skutecznie zniechęca do zaangażowania się w realizowane projekty. Możliwość rozwoju jest szczególnie istotna w przypadku ambitnych pracowników, ponieważ w ten sposób można skłonić ich do pozostania w firmie. Warto zastosować technikę motywacyjną polegającą na zwiększaniu zakresu odpowiedzialności u wybranych osób. Dzięki temu pracownicy unikną poczucia stagnacji i chętnie będą angażować się w realizację kolejnych projektów. 

 Zainwestuj w rozwój pracowników 

Bardzo skutecznym motywatorem może być także inwestowanie w rozwój pracowników. Warto regularnie wysyłać ich na szkolenia lub konferencje, podczas których będą mogli zapoznać się z kluczowymi zagadnieniami dotyczącymi konkretnej branży. Inwestowanie w rozwój pracownika może też sprowadzać się do sfinansowania studiów podyplomowych, aby zdobył on nową wiedzę. To sprawdzona technika motywacji, która wpłynie również na poczucie wartości zatrudnionych osób. W efekcie pracownicy poczują się docenieni i chętniej będą angażować się w kolejne zadania. 

Szukasz nowego pracownika? Odwiedź więc portal dlafirm.pracuj.pl i wyceń swoje ogłoszenie. 

Wykorzystaj pochwały jako motywację 

Z myślą o zwiększeniu motywacji u pracowników warto wykorzystać technikę polegającą na częstym chwaleniu swojego zespołu. Należy wyrażać swoje uznanie nie tylko przy okazji terminowego oddania projektu. Warto chwalić pracowników również podczas wykonywania codziennych obowiązków, zwracając uwagę na ich szczególne umiejętności. Przykładowo, możesz podziękować pracownikowi za przesłany raport, podkreślając, że cenisz sobie jego skrupulatność oraz terminowość. Tego typu pochwały można uwzględnić w feedbacku, aby dodatkowo zmotywować do pracy poszczególnych członków zespołu. 

Sprawdź wszelkie porady rekrutacyjne lub inne wskazówki dotyczące odpowiedniej współpracy z zespołem. 

Nagrody finansowe - skuteczny sposób na zwiększenie motywacji 

Sprawdzoną techniką motywacyjną jest także wręczanie pracownikom finansowych bonifikat, na przykład w postaci premii. W ten sposób można wynagradzać ich za szczególne osiągnięcia na rzecz firmy lub po zakończonej realizacji projektu. Oprócz premii można także wręczyć pracownikom inne bonifikaty. Przykładem są chociażby karnety na zajęcia sportowe, bilety do teatru czy vouchery na zakupy. Takie nagrody sprawią, że pracownik poczuje się doceniony, co w pewien sposób umocni jego więź z firmą. 

Podsumowanie 

Dzięki odpowiednim technikom motywacyjnym można zwiększyć produktywność pracowników i sprawić, że będą bardziej zaangażowani w wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych. Warto nagradzać zespół premiami lub zainwestować w rozwój pracowników, proponując im kursy lub atrakcyjne szkolenia. Nie można zapominać o skuteczności pochwał, dzięki którym każdy może poczuć się doceniony.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%