Kiedy dolar spadnie? To pytanie zadają sobie inwestorzy oczekujący spadków notowań dolara, a także Ci, którzy posiadają kapitał w USD, aby przed nadchodzącymi spadkami pozbyć się aktywa z portfela odpowiednio wcześnie. Jeśli planujesz podróże zakup USD po niższej cenie będzie dla Ciebie korzystniejszy, dlatego warto na bieżąco śledzić prognozy i notowania aby dokonać transakcji po jak najniższym kursie.
W dzisiejszym materiale przyglądniemy się temu, co wpływ na notowania dolara amerykańskiego, kiedy spada a kiedy rośnie jego kurs. Przybliżmy kilka prognoz ekspertów i wyszczególniamy Wam kiedy można oczekiwać spadków notowań USD.
To kiedy dolar spadnie jest wielką niewiadomą. Nie odpowiadamy na to pytanie, gwarantując Wam że tak właśnie się stanie. Rynki finansowe są na tyle nieprzewidywalne, że nawet najlepszy analitycy potrafią stawiać błędne prognozy. Prawdopodobieństwo ruchu na wykresie w danym kierunku rośnie jednak wraz z nadchodzącymi odczytami i wydarzeniami ekonomicznymi i politycznymi.
W bieżącym tygodniu stycznia notowania dolara nie powinny ulec znaczącym zmiennością, a uwagi na brak kluczowych wydarzeń. Końcówka stycznia może jednak nieco bardziej namieszać z racji rozpoczęcia kadencji nowego prezydenta USA. Jak zapewne pamiętasz podczas listopadowych wyborów notowania dolara były poddane mocnym zmiennością. Kurs dolara bardzo mocno wzrósł i na tych poziomach utrzymuje się do dziś.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zmienności i obecnym poziomach cenowych dolara amerykańskiego? Koniecznie śledź najnowsze wpisy i notowania na platformie FXMAG, gdzie znajdziesz najbardziej aktualne wykres i dane - https://www.fxmag.pl/notowania/usdpln
Na kurs dolara wpływają przede wszystkim wydarzenia ekonomiczne, gospodarcze i polityczne jakie mają miejsce w Stanach Zjednoczonych. Ważnym jest śledzenie odczytów makroekonomicznych, zawartych w kalendarzu ekonomicznych, gdyż wraz z ich upublicznieniem rynek reaguje w odpowiedni sposób, zależny od odczytu i wpływ na na notowania waluty.
Kluczową rolę w zmienności dolara odgrywa także FED, czyli Rezerwa Federalna, która odpowiedzialna jest za utrzymanie stabilności kursu USD. Poprzez działania takie jak zmiany stóp procentowych instytucja ta stara się utrzymać kurs USD na niezmiennym poziomie. Każda wypowiedź prezesa, czy członka Fed może wpływać na decyzje inwestycyjne, co pośrednio widać na wykresie.
Kolejnym ważnym elementem mającym wpływ na notowania USD jest właśnie wykres i trendy widoczne na nim. Analiza techniczna pozwala na wykorzystywanie odpowiednich strategii i wskaźników do oceny bieżącej, przeszłej i przyszłej sytuacji, a także przewidywanie dalszych ruchów na parach z USD.
Według prognoz ekonomistów ING notowania EUR/USD w najbliższych dniach powinny utrzymywać się na niezmienionym poziomie. Ci sami eksperci dla pary USD/PLN przewidują w najbliższych miesiącach wzrosty kursu dolara do PLN-a.
Według najnowszego raportu opublikowanego przez ekonomistów XTB, kurs dolara może z uwagi na objęcie nowego stanowiska przez Trumpa ulec umocnieniu. Wpływ na to mają mieć także obniżki stóp procentowych oraz pozytywne odczyty makroekonomiczne.
Z kolej eksperci banku BNP Paribas w opublikowanym na koniec ubiegłego roku raporcie także oczekują umocnienia USD zarówno w relacji do polskiego złotego jak i do europejskiej waluty. Na koniec 2025 oczekiwane jest osiągnięcie przez parę USD/PLN poziomów w okolicach 4,35 PLN. Prognoza jest nieco niższa niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu, ale wciąż zakłada ona znaczące umocnienie kursu USD.