Punkt pobrań przy ulicy Targowej 16 b to miejsce przyjazne dzieciom, w którym pracują osoby ze specjalnym przeszkoleniem w zakresie pobierania krwi od dzieci, nawet tych nowonarodzonych.
Pobranie krwi to doświadczenie, które może budzić niepokój zarówno u dzieci, jak i u ich rodziców. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby proces ten odbywał się w warunkach, które minimalizują stres i zapewniają maksymalny komfort małym pacjentom. W Toruniu, przy ul. Targowej 16b powstał punkt pobrań sieci Diagnostyka, który został zaprojektowany z myślą o potrzebach dzieci i ich opiekunów.
W punkcie pobrań przyjaznym dzieciom w Toruniu szczególną uwagę zwraca się na zapewnienie komfortowych warunków dla najmłodszych pacjentów. W poczekalni znajduje się specjalnie zorganizowany kącik zabaw, który jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla dzieci.
Przestronna poczekalnia zapewnia komfort mamom z wózkami, a specjalne przewijaki umożliwiają wygodne przygotowanie noworodka do badania. Kolorowe obrazki, zagadki i łamigłówki na ścianach w poczekalni i punkcie pobrań skutecznie odwracają uwagę dzieci, pomagając rodzicom zachować spokój. Dzięki temu zarówno rodzice, jak i dzieci mogą liczyć na profesjonalne podejście oraz wsparcie na każdym etapie badania. Wykwalifikowana kadra dba o to, aby procedura pobierania krwi była jak najmniej stresująca i odbywała się w spokojnej, życzliwej atmosferze.
Strach przed badaniem, niepokój i rozdrażnienie mogą utrudnić wykonanie prawidłowego pobrania krwi, a w konsekwencji zrazić dziecko do badań analitycznych w przyszłości. Jak przygotować malucha do dyskomfortowych doznań? Zakres przekazywanych dziecku informacji zależeć powinien od jego wieku, posiadanej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie oraz stawianych przez nie pytań.
Zwykle dzieci pytają: czy będzie bolało? Mogą również zapytać: po co właściwie są badane? W przypadku małych dzieci – do 2 lat – nie ma potrzeby wcześniejszego informowania o czekającym ich badaniu. Pamięć i uwaga takiego dziecka zwykle ogranicza się do teraźniejszych sytuacji. Mogą więc one w chwili pobrania nie pamiętać wcześniejszego przygotowania. Oddziaływanie psychiczne będzie tu koncentrować się na udzielaniu bieżącego wsparcia, przytulaniu i uspokajaniu w trakcie wykonywania badania. Już sama obecność a zwłaszcza bliskość rodzica działa na dziecko uspokajająco.
Jeśli badane jest starsze dziecko – powyżej 2 lat – zakres informacji powinien być nieco szerszy. Dobrze jest powiedzieć mu, że z jednej kropelki krwi będzie można zobaczyć czy są zdrowe. Można również podkreślić że takie badanie jest konieczne, żeby przekonać się czy mogą się bawić, biegać, grać w piłkę, itp. Pomaga również powołanie się na własne doświadczenia: „mama/tata (ew. inny opiekun) też mają wykonywane takie badania; tak robią wszyscy aby być zdrowi i mieć siłę na zabawę!”.
Aby ograniczyć lęk dziecka, dobrze jest powiedzieć, że będzie to tylko bardzo krótkie i niewielkie ukłucie, i że za małą chwilkę będzie po wszystkim. Jeśli dodamy że „mama/tata (inny opiekun) przez cały czas będzie z Tobą”, obawy dziecka na pewno się zmniejszą. Podkreślić trzeba, że bardzo ważne jest aby dziecko nie ruszało się w trakcie wykonywania pobrania.
Uwaga: nie powinno się przekonywać małego pacjenta, że zabieg pobrania krwi będzie zupełnie bezbolesny. Jeśli bowiem dziecko odczuje ból, może czuć się oszukane, uprzedzić się do kolejnych poleceń oraz, co gorsza, do badań w przyszłości.
Kolejna ważna kwestia, to przygotowanie naszego dziecka do współpracy z pracownikami punktu pobrań. Możemy powiedzieć: „Pamiętaj żeby w laboratorium słuchać dokładnie tych Pań, które tam będą, a wtedy Twoja krew będzie pobrana szybko i prawie nic nie poczujesz.”.
Aby złagodzić obawy dziecka, wskazane jest zabrać dla towarzystwa jego ulubioną zabawkę, pluszaka, przytulankę, lalkę, mówiąc np.: „Żeby Ci było raźniej, miś pójdzie z Tobą i zobaczy jaki jesteś dzielny”.
W przypadku badania krwi zaleca się je pobranie rano (najlepiej w godz. 7-10:00), na czczo, po około 12-godzinnym nieprzyjmowaniu pokarmów. Przed badaniem powinno się wypić niewielką ilość wody.