Zamknij

Czy można zażywać ashwagandhę po alkoholu?

art. sponsorowany + 12:14, 22.08.2024 Aktualizacja: 12:14, 22.08.2024

Ashwagandha (witania ospała) to popularny adaptogen, który pomaga lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Jego suplementacja wspiera odzyskanie stanu wewnętrznej równowagi. Niektórzy spożywają ją również po to, aby pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu, czemu towarzyszy reakcja Herxa. Czy podczas przyjmowania ashwagandhy można pić alkohol? Pytanie wydaje się zasadne, biorąc pod uwagę, że etanol wchodzi niekiedy w interakcje z niektórymi ziołami, dając poważne skutki uboczne.

Ashwagandha i alkohol – czy można je ze sobą łączyć?

Ashwagandha słynie z tego, że ma działanie detoksykujące, zatem pomaga usunąć szkodliwe substancje z ustroju, które zaburzają jego prawidłowe funkcjonowanie. Alkohol z kolei niweczy dobroczynne efekty suplementacji witanii ospałej. Dostarcza bowiem kolejne toksyny. Sprzyja tym samym powstawaniu stresu oksydacyjnego, który wywołują wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek. Ashwagandha zawiera antyoksydanty, które je neutralizują.

Ashwagandha i alkohol działają w pewnym sensie przeciwstawnie. Popularny adaptogen pomaga przywrócić homeostazę, podczas gdy etanol ją zaburza. Oznacza to, że niweczy dobroczynne skutki spożywania ziół.

Ponadto osoby, które stosują witanię ospałą, są bardziej narażone na zgubne skutki picia alkoholu. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że po jego spożyciu pojawią się u nich nudności, ból głowy, wymioty, światłowstręt, złe samopoczucie i problemy żołądkowo-jelitowe.

Czasem jednak chcemy napić się symbolicznej ilości alkoholu, np. wznosząc toast za zdrowie pary młodej lub jubilata. Należy wówczas odstawić ashwagandhę. Witanii ospałej nie wolno spożywać w tym samym dniu, w którym planujemy wypić alkohol i nazajutrz po imprezie. Poza tym zaleca się, aby ilość etanolu ograniczyć do minimum. Im więcej spożywamy alkoholu, sięgając po wysokoprocentowe trunki, tym więcej toksyn i wolnych rodników powstanie w naszym organizmie. Przekłada się to również na mocniejsze zakłócenie homeostazy i dłuższy powrót do stanu wewnętrznej równowagi.

Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Ashwagandha stała się w ostatnich latach niezwykle popularna, ponieważ pomaga lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Współczesny człowiek jest narażony na przewlekłe napięcie nerwowe. Doświadcza go m.in. ze względu na niepewną sytuację na rynku pracy, galopującą inflację i efekt cieplarniany. Choć wiele wskazuje na to, że żyjemy w znacznie bezpieczniejszych czasach niż nasi przodkowie, to swoje położenie postrzegamy zupełnie inaczej. Wynika to w głównej mierze z postępu cywilizacyjnego, do którego nie przyzwyczaił się nasz mózg. W rezultacie reaguje w ten sam sposób na wyobrażone zagrożenie (perspektywę utraty pracy) co na widok dzikiego zwierzęcia.

Podwyższony poziom kortyzolu wywiera negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, zwłaszcza gdy oddziałuje na organizm przez dłuższy czas. Wykazano, że osłabia odporność, pogarsza pamięć, koncentrację, logiczne myślenie i podnosi ciśnienie krwi. Przewlekły stres stanowi też często spotykaną przyczynę zaburzeń snu, depresji i stanów lękowych. Ashwagandha pomaga go lepiej tolerować, przez co zapobiega jego zgubnym skutkom. Wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Witania ospała jako wsparcie funkcji poznawczych

Osoby, które mają dobrą pamięć i koncentrację, lepiej radzą sobie na współczesnym rynku pracy. Potrafią odnaleźć się wśród licznych zmian i przyswoić nowe umiejętności wymagane na piastowanym przez siebie stanowisku. Problem polega na tym, że wielu ludzi czuje się przytłoczonych nadmiarem informacji. Mózg nie przywykł bowiem do tak intensywnej pracy, przez co szybciej się męczy i przebodźcowuje. Z pomocą przychodzi ashwagandha, która wspiera funkcje poznawcze.

Ashwagandha pomaga odzyskać równowagę hormonalną

Przewlekły stres zaburza gospodarkę hormonalną. Można powiedzieć, że z punktu widzenia ewolucji niektóre zmiany wydają się uzasadnione. Gdy pod jego wpływem zmienia się stężenie hormonów płciowych, trudniej zajść w ciążę. Organizm otrzymuje bowiem informację, że to nie jest dobry czas na powiększenie rodziny. Niestety, podobną reakcję wyzwala często zamartwianie się, które nie ma nic wspólnego z realnym niebezpieczeństwem. Ashwagandha pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, przez co pośrednio wspiera równowagę hormonalną i płodność.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%