Kraków to klimatyczne i urokliwe miasto. Słynie z największego średniowiecznego Rynku w Europie, na którym znajdują się charakterystyczne punkty stolicy Małopolski – Sukiennice i Kościół Mariacki z zachwycającym ołtarzem Wita Stwosza. Kraków znany jest także z Wawelu, na którym koronowano i chowano królów Polski. To miejsca dobrze znane i często odwiedzane przez turystów. Zapraszamy do przeglądu atrakcji mniej popularnych, ale równie interesujących!
Planujesz odwiedzić Kraków, ale znasz już dobrze jego najważniejsze atrakcje? Wawel, Rynek, Sukiennice, Barbakan, Bazylika Mariacka, choć są to miejsca zachwycające i unikalne na skalę ogólnopolską i europejską, warto wyjść poza schemat zwiedzania miasta i odwiedzić również inne ciekawe zakątki.
Jak dostać się do Krakowa? Jeśli zależy Ci na komfortowej podróży, postaw na jazdę koleją! Wybierz, m.in. jadący na trasie Warszawa-Kraków pociąg. Rozkład dla tej relacji wygląda niezwykle korzystnie dla podróżujących. Pociągi kursują przez całą dobę, a podróż zajmuje zaledwie 3–4 godziny. Do Krakowa dojeżdżają pociągi z całej Polski – większych i mniejszych miejscowości. Sprawdź rozkład PKP na stronie EuroPodróże.pl i zamów bilet.
Krakowianie nie muszą jechać ani na Malediwy, ani do Chorwacji, ponieważ mają swoją rajską krainę. Jest nią bez wątpienia Zakrzówek – dawny kamieniołom, który wypełniono wodą w latach 90. Po gruntownym remoncie w 2023 r., Zakrzówek, stał się ulubionym parkiem zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. To przepiękne kąpielisko otoczone zielenią i skalistymi urwiskami.
Park Zakrzówek położony jest w niezwykle pięknej okolicy. Otaczają go lasy z wytyczonymi ścieżkami do spacerowania i jazdy rowerem. Przechadzając się nimi, można dotrzeć do skałek Twardowskiego, z których roztacza się widok na cały Kraków.
Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą uczelnią w Polsce. Kraków wypełniony jest wieloma ciekawymi placówkami należącymi do akademii założonej przez Kazimierza III Wielkiego. Jedną z nich jest Ogród Botaniczny – najstarszy w Polsce obiekt tego typu, który ma charakter muzealny. Obecnie na jego terenie można podziwiać ponad 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata. Obowiązkowym punktem dla odwiedzających jest arboretum, w którym największe wrażenie robi „Dąb Jagielloński” mający ok. 230 lat. Warto skupić się także na kolekcji roślin tropikalnych, których unikalna kolorystyka, rozmiary i kształty budzą ogromny podziw.
Muzeum Fotografii w Krakowie to jedyna taka placówka w całej Polsce, która jest poświęcona wyłącznie medium fotograficznemu. Celem MuFo jest rozpowszechnianie wiedzy o fotografii i podnoszenie kompetencji kulturowych z nią związanych. W Muzeum Fotografii, oprócz wyjątkowych wystaw, można również skorzystać z bogatego zbioru książek, albumów, plakatów czy katalogów wystaw zgromadzonych w bardzo dobrze zaopatrzonej bibliotece. MuFo zajmuje się ponadto organizacją wydarzeń ciekawych wydarzeń o charakterze społecznym i artystycznym.
Jak Kraków to obwarzanek. Stolica Małopolski słynie z pysznego wypieku, który ma ponad 600-letnią tradycję. Choć przysmak ten (nie mylić z preclem!) można kupić w każdej części miasta, zdecydowanie warto odwiedzić Żywe Muzeum Obwarzanka, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak powstał, jaka jest jego historia oraz z jakich składników powstaje. W muzeum można nie tylko posłuchać ciekawostek, ale własnoręcznie wykonać obwarzanka!
Jan Matejko urodził się i zmarł w Krakowie. Autor „Bitwy pod Grunwaldem” i dzieła o ogromnych rozmiarach – „Wjazd Joanny d’Arc do Reims”, wychował się na ul. Floriańskiej 41. Miłośnicy sztuki i osoby ciekawe osoby mistrza Matejki, mogą odwiedzić jego dom rodzinny. Muzeum Dom Jana Matejki liczy ponad 8 tysięcy eksponatów związanych z malarzem oraz jego najbliższymi. Odwiedzający mogą podziwiać zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i zbiory rysunków czy prace reprezentujące wszystkie fazy twórczości artysty.