Zamknij

Nieoczywiste miejsca w Krakowie – co warto zobaczyć latem?

art. sponsorowany + 12:32, 26.07.2024 Aktualizacja: 12:32, 26.07.2024

Kraków to klimatyczne i urokliwe miasto. Słynie z największego średniowiecznego Rynku w Europie, na którym znajdują się charakterystyczne punkty stolicy Małopolski – Sukiennice i Kościół Mariacki z zachwycającym ołtarzem Wita Stwosza. Kraków znany jest także z Wawelu, na którym koronowano i chowano królów Polski. To miejsca dobrze znane i często odwiedzane przez turystów. Zapraszamy do przeglądu atrakcji mniej popularnych, ale równie interesujących!

Odkryj ciekawe miejsce w Krakowie!

Planujesz odwiedzić Kraków, ale znasz już dobrze jego najważniejsze atrakcje? Wawel, Rynek, Sukiennice, Barbakan, Bazylika Mariacka, choć są to miejsca zachwycające i unikalne na skalę ogólnopolską i europejską, warto wyjść poza schemat zwiedzania miasta i odwiedzić również inne ciekawe zakątki.

Jak dostać się do Krakowa? Jeśli zależy Ci na komfortowej podróży, postaw na jazdę koleją! Wybierz, m.in. jadący na trasie Warszawa-Kraków pociąg. Rozkład dla tej relacji wygląda niezwykle korzystnie dla podróżujących. Pociągi kursują przez całą dobę, a podróż zajmuje zaledwie 3–4 godziny. Do Krakowa dojeżdżają pociągi z całej Polski – większych i mniejszych miejscowości. Sprawdź rozkład PKP na stronie EuroPodróże.pl i zamów bilet.

Nieoczywiste atrakcje w Krakowie – Zakrzówek i skałki Twardowskiego

Krakowianie nie muszą jechać ani na Malediwy, ani do Chorwacji, ponieważ mają swoją rajską krainę. Jest nią bez wątpienia Zakrzówek – dawny kamieniołom, który wypełniono wodą w latach 90. Po gruntownym remoncie w 2023 r., Zakrzówek, stał się ulubionym parkiem zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. To przepiękne kąpielisko otoczone zielenią i skalistymi urwiskami.

Park Zakrzówek położony jest w niezwykle pięknej okolicy. Otaczają go lasy z wytyczonymi ścieżkami do spacerowania i jazdy rowerem. Przechadzając się nimi, można dotrzeć do skałek Twardowskiego, z których roztacza się widok na cały Kraków.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą uczelnią w Polsce. Kraków wypełniony jest wieloma ciekawymi placówkami należącymi do akademii założonej przez Kazimierza III Wielkiego. Jedną z nich jest Ogród Botaniczny – najstarszy w Polsce obiekt tego typu, który ma charakter muzealny. Obecnie na jego terenie można podziwiać ponad 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata. Obowiązkowym punktem dla odwiedzających jest arboretum, w którym największe wrażenie robi „Dąb Jagielloński” mający ok. 230 lat. Warto skupić się także na kolekcji roślin tropikalnych, których unikalna kolorystyka, rozmiary i kształty budzą ogromny podziw.

MuFo, czyli Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii w Krakowie to jedyna taka placówka w całej Polsce, która jest poświęcona wyłącznie medium fotograficznemu. Celem MuFo jest rozpowszechnianie wiedzy o fotografii i podnoszenie kompetencji kulturowych z nią związanych. W Muzeum Fotografii, oprócz wyjątkowych wystaw, można również skorzystać z bogatego zbioru książek, albumów, plakatów czy katalogów wystaw zgromadzonych w bardzo dobrze zaopatrzonej bibliotece. MuFo zajmuje się ponadto organizacją wydarzeń ciekawych wydarzeń o charakterze społecznym i artystycznym.

Żywe Muzeum Obwarzanka

Jak Kraków to obwarzanek. Stolica Małopolski słynie z pysznego wypieku, który ma ponad 600-letnią tradycję. Choć przysmak ten (nie mylić z preclem!) można kupić w każdej części miasta, zdecydowanie warto odwiedzić Żywe Muzeum Obwarzanka, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak powstał, jaka jest jego historia oraz z jakich składników powstaje. W muzeum można nie tylko posłuchać ciekawostek, ale własnoręcznie wykonać obwarzanka!

Dom Jana Matejki

Jan Matejko urodził się i zmarł w Krakowie. Autor „Bitwy pod Grunwaldem” i dzieła o ogromnych rozmiarach – „Wjazd Joanny d’Arc do Reims”, wychował się na ul. Floriańskiej 41. Miłośnicy sztuki i osoby ciekawe osoby mistrza Matejki, mogą odwiedzić jego dom rodzinny. Muzeum Dom Jana Matejki liczy ponad 8 tysięcy eksponatów związanych z malarzem oraz jego najbliższymi. Odwiedzający mogą podziwiać zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i zbiory rysunków czy prace reprezentujące wszystkie fazy twórczości artysty.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%