Toruń z każdym kolejnym rokiem mocno się rozwija, mimo że liczba mieszkańców od ponad dwóch dekad spada. Nieustannie poszerza się infrastruktura komunikacyjna, powstają nowe drogi, linie tramwajowe, budynki użyteczności publicznej, miejsca wypoczynku, ale także nowoczesne inwestycje mieszkaniowe, punkty gastronomiczne, kompleksy handlowe i wiele więcej. Ilu mieszkańców ma dokładnie Toruń? W jakich dzielnicach jest ich najwięcej? Gdzie warto zamieszkać w Toruniu? Odpowiadamy.
Liczbę mieszkańców Torunia możemy określić według najnowszej ewidencji ludności Urzędu Miasta Torunia z 31 grudnia 2022 roku[1]. Niestety okazuje się, że spada ona sukcesywnie od 2001 roku, kiedy to w mieście odnotowano blisko 210 tys. osób zameldowanych zarówno na pobyt stały, jak i czasowy. Na koniec minionego roku zarejestrowano łącznie 180 tys. osób zameldowanych w Toruniu, a zatem o prawie 30 tys. mniej aniżeli 22 lata temu. Aktualnie na pobyt czasowy w mieście jest zameldowanych ok. 6,3 tys. osób (w ciągu dwóch dekad liczba ta nie przekroczyła 8,8 tys.).
Z aktualnej liczby mieszkańców Torunia wynoszącej dokładnie 180 077 osób, 54 proc. stanowią kobiety, a 46 proc. mężczyźni. Jak podaje urząd miasta, w Toruniu rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek, na co wskazują statystyki dotyczące pierwszych trzech grup wiekowych, czyli od 0 do 14 roku życia. We wszystkich kolejnych grupach wiekowych to już jednak kobiety dominują pod względem liczebności nad mężczyznami.
W najnowszym wykazie UMT grupy wiekowe obejmują pulę osób urodzonych w zakresach 5-letnich (0-4, 5-9, 10-14 itd.). Biorąc pod uwagę ogół mieszkańców, mężczyzn i kobiety, najliczniejsze grupy to osoby w wieku 25-29 lat (prawie 20 tys. osób) oraz w wieku 20-24, 30-24 i 50-54 (ok. 17-18 tys. osób przypada na każdą z trzech grup). Ostatnia duża grupa wiekowa – 55-59 lat – liczy ok. 16 tys. mieszkańców.
– Prawie 30 proc. torunian w wieku 25-29 lat legitymuje się wyższym wykształceniem. W kolejnych grupach wiekowych odsetek ten stopniowo maleje. Wśród mieszkańców w średnim wieku – od 35 do 59 lat – przeważają osoby z wykształceniem średnim zawodowym i zasadniczym zawodowym. W grupie "po siedemdziesiątce" największą część stanowią osoby z wykształceniem podstawowym – komunikuje urząd miasta.
Najnowsze dane dotyczące liczby mieszkańców na koniec 2022 roku pokazują nam również jakie dzielnice Torunia mają najwięcej mieszkańców. A właściwie powinniśmy mówić o „częściach urzędowych”, bowiem Toruń nie ma dzielnic, jak to przedstawia urząd miasta. Stolica województwa kujawsko-pomorskiego jest podzielona administracyjnie na 24 „części urzędowe” i taki podział jest stosowany.
Najbardziej zaludnionymi dzielnicami w Toruniu są Chełmińskie Przedmieście (32,1 tys. zameldowanych osób), Rubinkowo (22,2 tys.), Bydgoskie Przedmieście (21,3 tys.), Na Skarpie (21,1 tys.) oraz Wrzosy (16 tys.).
Najmniejsze dzielnice z kolei pod względem liczby ludności w Toruniu to Barbarka (5 zameldowanych osób), Katarzynka (35 osób) i Starotoruńskie Przedmieście (181 osób).
Odpowiadając na tytułowe pytania, nowych mieszkańców naturalnie ciągnie do najbardziej rozwijanych dzielnic Torunia, również za sprawą konkretnych inwestycji, czyli Wrzosów (nowa linia tramwajowa na osiedle Jar), Starego Miasta (Teatr Muzyczny, Bulwaru Filadelfijskiego), Bielaw (CH Nowe Bielawy), Bydgoskiego Przedmieścia (Toruń Plaza) czy Chełmińskiego Przedmieścia (Business Centre Lab).
Budowa nowej linii tramwajowej na osiedle Jar to zdecydowanie jedna z najważniejszych realizowanych obecnie inwestycji w Toruniu, która pochłonie ponad 200 mln zł. Dzięki temu mieszkańcy nowych inwestycji mieszkaniowych, takich jak Murapol Osiedle Smart w północnej części miasta, zyskają szybki i łatwy dostęp do centrum Torunia. Trasa tramwaju będzie rozciągać się od placu NOT aż do ul. Heweliusza na osiedlu Jar. Otwarcie linii przewidziano na czerwiec 2023 roku.
Murapol Osiedle Smart znajduje się w pobliżu realizowanej linii tramwajowej i nowo powstałego ronda u zbiegu ulic Henryka Strobanda i Watzenrodego.
– Inwestycję prowadzimy w wyjątkowym miejscu, na prężnie rozwijanym osiedlu Jar, blisko lasu w Barbarce i Parku na Jarze, zaledwie 10 min od centrum miasta. Dotychczas na Murapol Osiedlu Smart oddaliśmy do użytkowania 7 budynków z prawie 380 lokalami mieszkalnymi, natomiast 2 budynki są jeszcze w fazie realizacji. Większość mieszkań została już sprzedana, co potwierdza szybko rosnące zainteresowanie mieszkańców tym rejonem Torunia – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.
Inwestycja dewelopera została zaprojektowana według najwyższych standardów i oferuje dostęp do takich udogodnień, jak pakiet antysmogowy, smart home czy pakiet ekologiczny, w którego skład wchodzi m.in. stacja do ładowania aut elektrycznych na terenie osiedla, stojaki rowerowe czy oświetlenie LED części wspólnych w budynkach. Filtry antysmogowe zapewniają stały dopływ świeżego powietrza – wolnego od alergenów, zanieczyszczeń czy nawet owadów – do mieszkania. A możliwość korzystania z urządzeń inteligentnego domu, pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i cieplnej nawet do 29 proc. w skali roku.
Murapol Osiedle Smart to dobry wybór dla osób szukających nowoczesnego miejsca do życia z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu zieleni, choć jednocześnie z łatwym dostępem do centrum aglomeracji.
[1] https://www.torun.pl/pl/miasto/mieszkancy-dane.