Dach dwupołaciowy jest najprostszą formą dachu spadzistego. Dzięki swoim licznym zaletom, inwestorzy bardzo często biorą go pod uwagę podczas wyboru projektu. Stał się tak popularny z uwagi na energooszczędność oraz zdecydowanie niższe koszty budowy w porównaniu z bardziej skomplikowanymi dachami. Ponadto, architekci zauważyli w domach z dwuspadowym dachem wiele dodatkowych zalet funkcjonalnych i aranżacyjnych, proponując rozwiązania odbiegające od skojarzeń ze skromnym oraz przyziemnym domkiem w stylu wiejskim. Pozytywny wpływ na to miała coraz bardziej różnorodna oferta i dostępność nowoczesnych rozwiązań fotowoltaicznych czy systemów okiennych, które spowodowały, że domy wybudowane na planie prostokąta zyskały więcej światła, optycznej lekkości oraz przestrzeni nie wpływając negatywnie na walory termoizolacyjne. Domy z dwuspadowym dachem są aktualnie trendem budowlanym w kategorii domów jednorodzinnych.
Czasy kapitalizmu w Polsce charakteryzowały się pałacami i dworkami, które swoimi pokaźnymi, lekko przerysowanymi formami przysłoniły skromnie wyglądające domy zwieńczone dwuspadowymi dachami. Minimalizm powracał powoli, ukazując cały szereg korzyści dla inwestorów, chcących wybudować przytulny dom bez nadwyrężania budżetu budowy jak i dalszej eksploatacji.
Rozwój budownictwa pasywnego rzucił nowe światło na dach dwuspadowy, którego zwolennicy podkreślają główne dla energooszczędności zalety – brak zagłębień, dodatkowych doświetleń, załamań czy wykuszy pozytywnie wpływa na termoizolacyjność budynku oraz minimalizuje powstanie mostków termicznych. Ponadto, firmy budowlane wyróżniają również inne walory, korzystne dla klientów – niższe koszty materiałów, mniejsze wydatki na prace budowlane, a także krótki czas kładzenia dachu. Niewygórowane wydatki wynikają przede wszystkim z mniejszego zapotrzebowania na drewno potrzebne do wykonania konstrukcji dachu, na obróbki blacharskie oraz akcesoria służące do uszczelnienia. Koszty można jeszcze dodatkowo zredukować decydując się na blachodachówkę, która doskonale wkomponuje się w każdy styl, imitując drewniany gont, dachówkę płaską czy profilowaną. Ponadto domy z dwuspadowym dachem dają możliwość nieskomplikowanej aranżacji poddasza. Doświetla się je wstawiając okna w ścianach szczytowych, nie ingerując przy tym w połać dachową.
Przeglądając projekty nowoczesnych domów z pewnością zauważymy, że aktualnie panującym trendem jest dom w stylu nowoczesnej stodoły, który łączy minimalizm oraz energooszczędność. Pośród nich rośnie popularność projektów z dachami bez okapów – kończy się on razem ze ścianą zewnętrzną budynku, wpuszczając więcej światła do pomieszczeń, a także sprawiając, że bryła jest bardziej jednorodna. Takim dachom często towarzyszy parterowa dobudówka z płaskim dachem – jest to wejście do domu, miejsce na garaż lub salon z eleganckim patio. Nowoczesne stodoły są przykładem ciekawych aranżacji elewacji z wykorzystaniem kamienia, drewna lub stali, np. w formie blach trapezowych.
Idealnym materiałem na pokrycie dachu bezokapowego jest blachodachówka panelowa, która podkreśla geometrię domu, np. blachodachówka panelowa PŁASKA lub TIGRA firmy Blachy Pruszyński. Tradycyjną formę w nowoczesnej odsłonie podkreśli również Panel Dachowy NA RĄBEK, wprowadzając harmonię oraz symetryczność.
Domy w stylu nowoczesnej stodoły bardzo często są przykładem ekonomicznego wykorzystania światła dziennego i energii słonecznej – systemy okienne posiadają wysokie współczynniki termoizolacyjności a na dachach znajdują się panele fotowoltaiczne, które doskonale komponują się razem z połacią dachową w modnym ciemnym kolorze. Wielu inwestorów rezygnuje również z okien dachowych, zastępując je wielkoformatowymi przeszkleniami ścian szczytowych, zapewnia to integralność połaci dachowej, która może przyczyniać się do tzw. uciekania ciepła. Takie rozwiązanie stanowi ciekawą przestrzeń do aranżacji wnętrza i podnosi atrakcyjność reprezentacyjnej ścian budynku. Podział funkcjonalny domu również pozytywnie wpływa na energooszczędność domu – salon dzienny oraz kuchnia usytuowane na parterze, natomiast sypialnie na poddaszu. Nagrzane powietrze unosi się z parteru do góry i nagrzewa poddasze, zmniejszając wydatki na ogrzewanie.
Budownictwo jednorodzinne oferuje aktualnie wiele możliwości nadania własnego stylu a także wyboru technologii, które wykorzystują naturalne źródła energii oraz poprawiają komfort życia mieszkańców. Dwuspadowy dach jest najlepszym przykładem powrotu do przeszłości z myślą o przyszłości. Minimalizm, oszczędność, ekologia i indywidualizm, są to zdecydowanie cechy określające nowoczesne domy.