Kiteboarding nie tylko relaksuje, przynosi zadowolenie i poczucie wolności, ale rozwija koordynację ruchową i wzmacnia mięśnie. Wielu z nas, którzy mieli styczność z tym rodzajem sportu, najpewniej cieszyli się nim latem, kiedy warunki pogodowe najbardziej sprzyjają poruszaniu się po wodzie na desce lub hydroskrzydle z pomocą pędnika. Co jednak, kiedy przychodzi zima, a my nadal mamy ochotę na kontynuowanie wodnych wyczynów? Czy kiteboarding można uprawiać w okresie zimowym?
Myśląc o sporcie, jakim jest kiteboarding, najczęściej wyobrażamy sobie deski na wodzie w scenerii piaszczystych, słonecznych plaż. Skojarzenie to jest o tyle prawdziwe, że kolebką powstałej w 2001 roku Międzynarodowej Organizacji Kiteboardingowej IKO, która zaczęła specjalizować się w tworzeniu certyfikowanych szkół i systemów szkolenia, była Dominikana. Ten położony przy Morzu Karaibskim kraj cieszy się egzotyczną scenerią, a w sezonie poza porą deszczową — piękną, słoneczną pogodą. Przez cały rok północne wybrzeże zapewnia przyjemnie ciepłe wody, które przyciągają turystów i wielbicieli sportów wodnych, w tym również popularnego kiteboardingu. Karaibskie wody mogą być niemalże wizytówką tego sportu — w ciepłym klimacie Dominikany temperatura wody w oceanie rzadko spada poniżej 26°C, a w lutym i marcu dochodzi nawet do 29-30°C. Nie oznacza to jednak, że wspomnianego sportu nie można uprawiać w innych warunkach klimatycznych. W Polsce, gdzie klimat jest umiarkowany, mamy całkiem dobrze rozwinięte zaplecze kitesurfingowe, i to przez cały rok. Półwysep Helski nazywany jest mekką polskich wielbicieli tego sportu wodnego.
Z deską kitesurfingową zaszaleć można również w miesiącach zimowych. To, co jednak jest niezwykle ważne, aby zachować bezpieczeństwo i nie narażać swojego zdrowia, to odpowiednie przygotowanie.
Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiedni strój. Stroje z pianki muszą być bardzo dobrej jakości, odpowiednio grube. Grubość pianki mierzona w milimetrach w konkretnych miejscach określa jej zdolność do zachowywania ciepła. W przypadku letniego surfowania wystarczy strój z krótkimi rękawkami i nogawkami, a grubość pianki oscylować może w granicach 2/2 mm. Zimowe stroje powinny mieć długie rękawy i nogawki. Nierzadko wybierane są takie stroje, które posiadają również specjalny kaptur. Grubość pianki dochodzić może nawet do 5/4/3 mm. Ciepło pomoże zachować też dodatkowa warstwa materiału od wewnętrznej strony stroju, która w dobrej jakości piankach występuje właśnie po to, by chronić przed zimnem. Dobrze, jeśli końcówki pianki w rękawach, jak i nogawkach będą przeciwdziałać podwijaniu się jej i wlewaniu zimnej wody do środka — takie zabezpieczenie uzyskuje się m.in. poprzez specjalne ukształtowanie materiału właśnie w tych strategicznych miejscach.
Podczas uprawiania kiteboardingu zimą łatwo jest zapomnieć o paru kwestiach, które podczas miesięcy letnich wydają się oczywiste. Jedną z takich rzeczy jest ochrona przeciwsłoneczna. To, że nie jest upalnie, nie oznacza, że promienie słoneczne nie są naszym wrogiem. Zimą, podobnie jak latem, trzeba dbać o ochronę przed promieniowaniem UV i w przypadku np. odsłoniętej skóry twarzy stosować odpowiednie filtry SPF.
Kolejną kwestią jest wiejący wiatr i reakcja pędnika na to zjawisko. Przy niskich temperaturach bowiem, wiatr dostarcza więcej mocy, aniżeli przy wysokich. Ta sama prędkość wiatru, będzie przy niskiej temperaturze wytwarzać więcej mocy, niż w ciepłych warunkach. Dotychczasowe umiejętności mogą zostać więc bardzo szybko zweryfikowane — surfowanie może być zwyczajnie utrudnione. Tutaj duże uznanie dla chińskiej firmy Waydoo, twórcy inteligentnego sprzętu do sportów wodnych, m.in. deski typu e-foil napędzanej silnikiem elektrycznym. Dzięki temu możliwe jest uprawianie tak zwanego e-foilingu, gdzie nie trzeba uwzględniać wpływu wiatru na latawiec.
Ważne jest też to, by pamiętać, że zimowe sesje kitesurfingu nie mogą być tak długie, jak te letnie. Pływanie kilkugodzinne w tym przypadku zwykle nie wchodzi w grę ze względu na zmęczenie i szybsze wychładzanie organizmu. Zaleca się, aby rekreacja trwała nie dłużej niż kilkadziesiąt minut.
Kitesurfing cieszy się niesłabnącą popularnością. Choć bywa utożsamiany z rekreacją w ciepłym klimacie, może być uprawiany również w chłodnych miesiącach zimowych. Ważne jest jednak, aby mieć na względzie odpowiednie przygotowanie, z tym odpowiednie wyposażenie, czyli zapewniający stałą temperaturę ciała strój.
Zbrodnia, która wciąż dzieli Polaków i Ukraińców
Nich ukraińcy zostaną zaproszeni, którzy są na bezkosztownym utrzymaniu Polaków kiedy głodni rodacy umierają na ulicach bez domów.
Zrobić czystki
13:53, 2025-07-11
Toruń stracił legendę protestów. Panią Danusię...
To był zaszczyt być w pobliżu Danusi Zakurzewskiej, emerytowanej nauczycielki, osoby o wysokim stopniu zaufania społecznego. Ona broniła sprawiedliwości i praw dla wszystkich. Dziękuję za zaszczyt znania i poznania Danusi. Żegnaj Przyjaciółko
Danka
13:27, 2025-07-11
Toruń sparaliżowany przez remont w centrum
Śmieszne jest to tłumaczenie, że robią to w wakacje... To kolejne kłanianie się UMT do dzieciaków, które mają częstsze połączenia w roku szkolnym, a i prac drogowych wtedy się nie prowadzi. Tymczasem, one nawet za bilety nie płacą, bo po co? Wtedy, gdy dzieciaki piją piwo na bulwarze dojeżdżając do niego MZK bez biletu, to człowiek pracuje dostając od miasta prezent w postaci niedziałającej aplikacji JO, robót torowych i feryjnego rozkładu jazdy.
Lewobrzeże
12:18, 2025-07-11
Nowa droga połączy Toruń z pobliską gminą? Alternatywa
Czy to kadr z filmu *%#)!& i głupszy?:p
:)
11:31, 2025-07-11