Zamknij

Dom aukcyjny, który zadba o każdy szczegół

00.00, 25.11.2022 artykuł sponsorowany

Motywacja do nabycia dzieła sztuki jest generowana w znacznie większym stopniu przez serce niż przez rozum czy portfel. Prawdziwa wartość tego rzadkiego eksponatu wynika z niezwykłej siły samej powieści, dzieła o przełomowej oryginalności i geniuszu, oraz z jego miejsca w świecie literatury. Są to cechy, które możemy nabyć za pieniądze, wyłącznie poprzez kupowanie ponadczasowych dzieł sztuki. Czy każdy jest w stanie docenić sztukę?

Co motywuje koneserów do kupowania dzieł sztuki?

Tak samo jest z obrazem; jest tylko jeden egzemplarz na świecie, a właściciel jest jedyną osobą, która może to “czytać” jego historię na co dzień. Każde dzieło sztuki jest wyjątkowe, a w każdym modelu ekonomicznym rzadkość i niepowtarzalność są kluczowymi czynnikami wpływającymi na cenę. Dom aukcyjny pozwala kupcom na życie z obrazem, który ich porusza. Jest to zazwyczaj wystarczająca motywacja, aby zainteresować się licytacją.

Przejrzyj więc katalogi aukcyjne online, odwiedź wystawy przedsprzedażowe w domach aukcyjnych, zasięgnij porady, a następnie zrób to, co każdy wielki kolekcjoner robił na początku: kup coś, co kochasz.

Kto ustala cenę?

Ceny orientacyjne i rezerwy są dziełem konsultantów-ekspertów sztuki. Rzeczoznawca jest zawodem samym w sobie, a duże domy aukcyjne zatrudniają zespoły specjalistów, których zadaniem jest kontekstualizacja każdego oferowanego dzieła sztuki w ramach trajektorii rynku sztuki i szerszego klimatu gospodarczego. Należy wziąć pod uwagę bardziej złożone czynniki. Czy artysta jest „na czasie”? Jakie znaczenie ma artysta w kontekście historii sztuki? Czy dzieło jest reprezentatywne dla stylu artysty?

Popularni artyści, o których się mówi, którzy organizują wystawy w ważnych galeriach i muzeach oraz dużo opisują w prasie, są bardziej skłonni do sprzedaży za wysoką cenę. Na obecnym rynku ludzie interesują się tym, co nowe i gorące, artystami, którzy staną się następnym wielkim odkryciem lub uznanymi, docenionymi, topowymi artystami.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%