Niektórzy pisarze potrafią tworzyć takie książki, które na bardzo długo zostają w świadomości czytelnika. Jedną z takich osób jest Andrzej Stasiuk, czyli autor m.in. "Murów Hebronu" – szokującej książki, która opowiada wstrząsającą historię z więzienia.
Andrzej Stasiuk jest polskim poetą, dramaturgiem oraz prozaikiem. Urodził się on 25 września 1960 roku w Warszawie. Będąc młodym chłopakiem, Stasiuk prowadził buntowniczy tryb życia. Niejednokrotnie był wydalany ze szkół, a dezercja z wojska sprawiła, że na półtora roku wylądował w więzieniu. Ów czas zaowocował wydaniem broszury pt.: „Prison is Hell”.
Za swoją twórczość Stasiuk zdobył łącznie 3 nagrody: Nagrodę Literackiej „Nike” w 2005 roku, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich w 1995 roku oraz Nagrodę Literacką Gdynia w 2010 roku. Stasiuk został również odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Do najważniejszych dzieł w twórczości Andrzeja Stasiuka można z pewnością zaliczyć:
- „Mury Hebronu" - debiutancka książka Stasiuka. Wydana została na rynek w 1992 roku. „Mury Hebronu” to książka, która opowiada o tym, jak wygląda codzienne życie w więzieniu. Osobiste doświadczenia Stasiuka pozwoliły mu z naturalistyczną dokładnością odtworzyć obraz uwięzionego człowieka.
- „Biały kruk" – książka, która opowiada o przemijaniu oraz przyjaźni. Bohaterami opowieści jest piątka przyjaciół, którzy zimą wybrali się na biwak w ciemny las. Pierwsze wydanie książki pojawiło się na rynku w 1995 roku, a Andrzej Stasiuk za jej napisanie zdobył Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.
- „Opowieści galicyjskie" – zbiór opowiadań Stasiuka, który został wydany w 1995 roku. Zbiór składa się łącznie z 15 opowiadań, które w większości są napisane prozą poetycką. W owych opowiadaniach autor opisuje społeczność Beskidu Niskiego w czasie, kiedy system komunistyczny już upadł oraz zlikwidowano miejscowy PGR. Narrator opowiadań zauważa, że nie każdy jest w stanie dostosować się do przemian, które zachodzą w świecie. "Opowieści galicyjskie" zainspirowały Dariusza Jabłońskiego do wyreżyserowania filmu fabularnego "Wino truskawkowe" w 2007 roku.
- „Dukla" – to zbiór artystycznej prozy Stasiuka. Autor skupia się w nim przede wszystkim na niedostrzegalnych i ulotnych rzeczach. Pierwsze wydanie pojawiło się na rynku w 1997 roku. Za ów zbiór Stasiuk dostał nominację do Nagrody Literackiej „Nike”.
Jeśli zatem chcesz przeczytać mocne książki, które na długo zapadną ci w pamięci, sięgnij po twórczość Andrzeja Stasiuka.
PILNE | Nie żyje 24-letnia Klaudia. Zmarła w szpitalu
Antypolski zbrodniczy nierząd Tuska skorumpowany przez Brukselę Berlin tego bandytę z Wenezueli wpuścił oni są odpowiedzialni za śmierć tej kobiety zdelegalizować tą antypolską partie PO ukrywający się pod szyldem Koalicji Obywatelskiej dalej tych zbrodniarzy próbują wpuszczać na polecenie Niemiec Brukseli musi być opór obywateli trybunał stanu dla zdrajców kolaborantów
Tomasz
02:26, 2025-07-01
PILNE | Nie żyje 24-letnia Klaudia. Zmarła w szpitalu
Wiadomo dlaczego unieważnił referendum. Wiadomo że to wydarzenie nie jest z tym bezpośrednio związane jednak w przyszłości przyczyni się do nasilenia tego typu ekscesów. Naprawdę smutne.
Mocno
01:12, 2025-07-01
Chcą Marszu Milczenia. To w związku ze śmiercią...
😐 Wszystko to leci na konto aktualnego premiera, to on w dalszym ciągu nie wprowadza kontroli na zachodniej granicy jak to czynią Niemcy czy Francuzi. Dokładnie hipokryzję rządu ukazuje np. Kanał Zero. Proponuję mniej propagandy TVP, ,Republiki, TVN czy gazetki wyborczej.
Magisterek
01:03, 2025-07-01
Toruń reaguje po tragedii w Parku Glazja. Sprawdź
Skończcie już z tą polityczną poprawnością - sami nie wierzycie w to co mówicie. Hipokryci !
Nicki
23:36, 2025-06-30