Zamknij

Twórczość Andrzeja Stasiuka

artykuł sponsorowany + 00:00, 18.06.2021

Niektórzy pisarze potrafią tworzyć takie książki, które na bardzo długo zostają w świadomości czytelnika. Jedną z takich osób jest Andrzej Stasiuk, czyli autor m.in. "Murów Hebronu" – szokującej książki, która opowiada wstrząsającą historię z więzienia.

Kim jest Andrzej Stasiuk

Andrzej Stasiuk jest polskim poetą, dramaturgiem oraz prozaikiem. Urodził się on 25 września 1960 roku w Warszawie. Będąc młodym chłopakiem, Stasiuk prowadził buntowniczy tryb życia. Niejednokrotnie był wydalany ze szkół, a dezercja z wojska sprawiła, że na półtora roku wylądował w więzieniu. Ów czas zaowocował wydaniem broszury pt.: „Prison is Hell”. 

Za swoją twórczość Stasiuk zdobył łącznie 3 nagrody: Nagrodę Literackiej „Nike” w 2005 roku, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich w 1995 roku oraz Nagrodę Literacką Gdynia w 2010 roku. Stasiuk został również odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Twórczość Andrzeja Stasiuka

Do najważniejszych dzieł w twórczości Andrzeja Stasiuka można z pewnością zaliczyć:

- „Mury Hebronu" - debiutancka książka Stasiuka. Wydana została na rynek w 1992 roku. „Mury Hebronu” to książka, która opowiada o tym, jak wygląda codzienne życie w więzieniu. Osobiste doświadczenia Stasiuka pozwoliły mu z naturalistyczną dokładnością odtworzyć obraz uwięzionego człowieka.

- „Biały kruk" – książka, która opowiada o przemijaniu oraz przyjaźni. Bohaterami opowieści jest piątka przyjaciół, którzy zimą wybrali się na biwak w ciemny las. Pierwsze wydanie książki pojawiło się na rynku w 1995 roku, a Andrzej Stasiuk za jej napisanie zdobył Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

- „Opowieści galicyjskie" – zbiór opowiadań Stasiuka, który został wydany w 1995 roku. Zbiór składa się łącznie z 15 opowiadań, które w większości są napisane prozą poetycką. W owych opowiadaniach autor opisuje społeczność Beskidu Niskiego w czasie, kiedy system komunistyczny już upadł oraz zlikwidowano miejscowy PGR. Narrator opowiadań zauważa, że nie każdy jest w stanie dostosować się do przemian, które zachodzą w świecie. "Opowieści galicyjskie" zainspirowały Dariusza Jabłońskiego do wyreżyserowania filmu fabularnego "Wino truskawkowe" w 2007 roku.

- „Dukla" – to zbiór artystycznej prozy Stasiuka. Autor skupia się w nim przede wszystkim na niedostrzegalnych i ulotnych rzeczach. Pierwsze wydanie pojawiło się na rynku w 1997 roku. Za ów zbiór Stasiuk dostał nominację do Nagrody Literackiej „Nike”.

Jeśli zatem chcesz przeczytać mocne książki, które na długo zapadną ci w pamięci, sięgnij po twórczość Andrzeja Stasiuka.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%