Zamknij

Artur Eichhorst: Przepis na tolerancyjny Toruń

10:28, 07.11.2017 |
REKLAMA
Skomentuj

Teoretycznie powinienem teraz wychwalać prezydenta Zaleskiego za ogłoszenie drugiego „Tygodnia Tolerancji” w Toruniu. Jest to ważny i słuszny gest, zwłaszcza po ksenofobicznych atakach na tureckich studentów UMK. Nie mogę niestety oprzeć się wrażeniu, że „Tydzień Tolerancji” jest jedynie fasadową inicjatywą, z której niewiele wyniknie.

Co konkretnie mi nie pasuje? Na przykład niekonsekwencja prezydenta Zaleskiego, który miał niedawno okazję objąć patronatem toruński Marsz Równości i pokazać tym samym, że stoi po stronie tolerancji i poszanowania praw człowieka. Prośba została wysłana przez komitet organizacyjny Marszu, jednak spotkała się z odmową. Za to ksenofobicznej Młodzieży Wszechpolskiej prezydent Zaleski nie odmówił, kiedy ta w ubiegłym roku zorganizowała z okazji Święta Niepodległości „koncert patriotyczny” rapera wychwalającego w swoich utworach bandytę „Łupaszkę” (https://oko.press/prezydent-torunia-walczy-rasizmem-patronuje-koncertowi-mlodziezy-wszechpolskiej/).

Wiemy doskonale, że pan prezydent potrafi pod swoimi skrzydłami połączyć w jedną koalicję zwaśnione na poziomie ogólnopolskim partie PiS i PO. Ostatnio nawet postanowił nawiązać współpracę z partią Jarosława Gowina, o wiele mówiącej nazwie „Porozumienie”. Jednak próba pogodzenia działań na rzecz tolerancji w mieście z patronatem nad imprezą nacjonalistów jest zbyt karkołomnym zadaniem nawet dla Michała Zaleskiego i po prostu nie może się udać.

Inną sprawą jest to, że ubiegłoroczny „Tydzień Tolerancji” został zarządzony na szybko, w związku z tym szkoły nie miały nawet wystarczająco czasu, aby rzetelnie przygotować działania na tę okazję. Przy całym szacunku dla nauczycielek i nauczycieli stwierdzić należy, że nie zawsze dysponują odpowiednią wiedzą i umiejętnościami w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej. Niektórzy doskonale podejmują działania na rzecz równego traktowania w swoich szkołach bez odgórnych zarządzeń, ale są też tacy, którzy choćby chcieli, to nawet nie wiedzą, jak się za to zabrać i dokąd zwrócić się po pomoc. Nie można mieć oczywiście o to pretensji, bo w końcu nikt z nas nie musi znać się na wszystkim, tylko należy zapewnić kadrze nauczycielskiej odpowiednie wsparcie merytoryczne. Cieszy zatem fakt, że w toruńskich szkołach w ramach „Tygodnia Tolerancji” zostaną przeprowadzone przez pedagogów z UMK i organizacje pozarządowe (niestety nie podano jakie konkretnie) zajęcia antydyskryminacyjne.

Na koniec mam kilka dobrych rad dla prezydenta Michała Zaleskiego. Przede wszystkim, jeśli faktycznie chce być prezydentem słynącym z propagowania takich wartości jak tolerancja i otwartość, to proponuję na przyszłość baczniej przyglądać się napływającym  do niego wnioskom o patronat. Naprawdę, prezydent Zaleski mógłby ogłosić nawet cały „Rok Tolerancji”, ale obok patronatu nad imprezami rasistów i tak nie będzie wyglądało to wiarygodnie. Oddawanie hołdów siejącemu poprzez fale radiowe nienawiść do wszelkiej odmienności ojcu Rydzykowi również nie służy sprawie.

Po drugie, działania na rzecz tolerancji należy podejmować w sposób stały i długofalowy, a nie tylko przez jeden tydzień w roku. Niezbędna wydaje się być tutaj usystematyzowana współpraca z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problematyką dyskryminacji i równouprawnienia. Słusznym krokiem byłoby również podpisanie i wdrożenie „Europejskiej karty równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym”. Być może warto także rozważyć powołanie w mieście urzędu pełnomocnika lub rady do spraw równego traktowania, czerpiąc tym samym dobre wzorce z miast takich jak Poznań, Łódź czy Gdańsk. Tego typu działania nie są tak spektakularne, jak mecz siatkówki, który ma się odbyć w ramach „Tygodnia Tolerancji”, a co za tym idzie, nie dają okazji do błyszczenia w blasku fleszy, ale z pewnością mają więcej sensu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

zez sterowanyzez sterowany

21 1

Oj takie rzeczy to nie w Toruniu tutaj dominuje umysłowy beton i koniunkturalizm prezydenta.
Prezydent bez kręgosłupa moralnego, na szczęście dla niego nie może sobie rano spojrzeć prosto w oczy, całe życie zezuje i nie tylko oczami. 14:21, 07.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dociekliwydociekliwy

3 0

Jaka była treść odmowy objęcia patronatem marszu???
Czy Zaleski wydał jakiś komunikat po wyjściu na jaw informacji o patronacie nad wspomnianym w tekście koncertem? 14:54, 07.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

aeae

9 0

Odmowa patronatu była bardzo zdawkowa, nie podano przyczyny odmowy, zakomunikowano jedynie, że patronatu nie będzie. Co do patronatu nad ubiegłorocznym koncertem, z tego co pamiętam, zasłaniano się barkiem wiedzy, że organizatorem jest Młodzież Wszechpolska. 17:24, 07.11.2017


dltdlt

3 21

Autor felietonu to kolejny piszący lewacki kretyn na tym portalu... 16:11, 07.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AAAAAA

0 0

Autor komentarza to kolejny prawacki kretyn piszący na tym portalu. 01:27, 15.11.2017


jednorodny chłamjednorodny chłam

5 15

skąd to ddt bierze ten chłam zwąc ich felietonistami? Odpowiedzi nie oczekuję! i funduję cytat;" Z wyliczeń portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku, zanotowała ona spadek sprzedaży o 21,19 proc. i obecnie sprzedaje 107 300 egzemplarzy. We wrześniu 2016 roku "Wyborcza" sprzedawała 136 143.

"GW" systematycznie notuje spadki sprzedaży. Przypomnijmy, że w sierpniu br. wszystkie dzienniki odniosły spadki. Najwięcej jednak traci ?Gazeta Wyborcza?. W zestawieniu - sierpień 2016 r. do sierpnia 2017 r. - dziennik kierowany przez Adama Michnika stracił 23,30 proc."
16:42, 07.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

konsul honorowykonsul honorowy

5 17

Nie trzeba jechać do Korei Płn. Wystarczy zerknąć na stalinowskie brednie autorstwa tzw felietonistów.
Pewnie niebawem zaczną odpalać rakiety.
16:54, 07.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone