Zamknij
REKLAMA

Krzysztof Podgórski: O cnotliwej Razem, co SLD znów nie dała, czyli Jak ośmieszyć słuszny protest

09:32, 05.09.2017 | .
REKLAMA
Skomentuj
Na piątkową demonstrację przeciwko nacjonalizmowi przybyło ok. 40 osób, fot. Anna Pesta Fotit

Pocieszne „polityczne przedszkole” spod buraczkowej flagi, czyli Partia Razem postanowiło w Toruniu 1 września, w rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę zaprotestować przeciwko nacjonalizmowi.

Pomysł co do istoty słuszny, a rocznica ze wszech miar właściwa. Wszak to początek wywołanej przez niemieckich nacjonalistów II wojny światowej, wojny, która pochłonęła przeszło 6 milionów polskich obywateli. Oprócz Razem do organizacji demonstracji przystąpił lokalny KOD, który poinformował też SLD. Wszak SLD to partia w prostej linii wywodząca się nurtu polskiej lewicy, który tworzył PRL, a tym samym bazował na kombatantach 1. i 2. Armii Wojska Polskiego walczących z III Rzeszą. W jej szeregach są do dziś, choć z racji wieku już nieliczni, bohaterowie walk z faszyzmem spod Lenino i Studzianek. Żołnierze walczący z Wehrmachtem i SS na Wale Pomorskim i o twierdzę Kołobrzeg, zdobywcy hitlerowskiego Berlina.

Tu jednak lokalny kacyk Razem Michał Musielak, nieodrodny syn tatusia opozycjonisty z „Solidarności”, zgodnie z rodzinną tradycją postanowił zwalczać zamiast nacjonalistów, „komunę”. Niczym Rejtan postawił się ostro i wyproszono SLD. W komitecie organizacyjnym został KOD, Zieloni i rzeczona Razem. Widocznie jest nową świecką tradycją, że stworzona z błogosławieństwem „Gazety Wyborczej” partia „lewicy koncesjonowanej”, strzela focha na sam widok działacza SLD.

Pamiętamy jak w Warszawie 1 maja na tradycyjnym pochodzie z okazji Święta Ludzi Pracy, działaczka Razem Marcelina Zawisza, niczym Wanda co nie chciała Niemca, ostentacyjnie nie podała ręki na przywitanie szefowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu. Skoro SLD tak bardzo brzydzi cnotliwą w antykomunizmie Razem, to nie powinna ona w ogóle przychodzić, a iść osobnym pochodem. Rzecz w tym, ze wówczas wyszłaby mizeria kadrowa idących pod buraczkową flagą, więc lepiej było dokleić się do licznego pochodu OPZZ-SLD.

Podobnie w Toruniu, frekwencję demonstracji zapewnił KOD, a Pan Musielak, nie dość że się ze swoim przedszkolem przykleił, to jeszcze decyduje, kto ma protestować. Ot, jak mawiają „przykleiło się g... do okrętu i woła - płyniemy!”

Niczym jednak nie zrażony, mimo wiedzy o kulisach organizacji, udałem się pod pomnik Kopernika manifestować. Wszak „nie ma wroga na lewicy”. Lało niczym z cebra, ale zebrało się czterdziestu torunian, pilnowanych przez 10 policjantów przed pięcioma kontrmanifestantami nacjonalistami. W rocznicę napaści Niemiec na Polskę, „wodzirej manifestacji” kazał uczcić minutą ciszy wszystkie ofiary wojny szczególnie Holocaustu. Nie bardzo rozumiałem pominięcie ofiar żołnierzy września, ale co tam, czepiam się.

Potem wystąpiła Pani X, czytając wspomnienia „ofiary wojny”. Spodziewałem się, znów ten optymizm, wspomnień związanych z hitlerowską agresją. Ale nie, tradycyjnie był „tatuś zabity przez Armię Czerwoną, mamusia przez Niemców”, czyli narracja jedynie dziś słuszna, „wszystkiemu winne ruskie”. Potem wodzirej zapowiedział „legendę Solidarności toruńskiej”. Dla kogo legendę, dla tego legendę, dla mnie i ludzi pozytywnie wspominających PRL, to „pani od mieszania w głowach robotnikom”, aby Balcerowicz zlikwidował potem ich fabryki.

Pani opowiedziała, jaki to był PRL zły, prawie jak III Rzesza, bo w 1968 r. wysłał część obywateli pochodzenia żydowskiego do Izraela. No była „nagonka moczarowska”, „wydarzenia marcowe”, ale jaki ma to związek z wrześniem 1939?

Wreszcie aktywista partii spod „buraczkowej flagi” opowiedział, że jego partia jest najbardziej postępowa z postępowych sił, bo Schetyna jest be, a Miller, były premier, jest jeszcze gorszy. Tylko Razem jest otwarte i zaprasza wszystkich imigrantów. Pomyślałem, czy tych, co wysadzają nas Europejczyków w powietrze i rozjeżdżają ciężarówkami też? Ale odpowiedzi nie było słychać. Chyba jednak tak, bo jak Rosjanie wyzwalali wraz z armią syryjską Aleppo - dwumilionowe miasto z rak terrorystów wysadzających się w powietrze w „dżihad mobilach” i obcinających głowy 12-letnim dzieciom, to partia Razem manifestowała pod ambasadą Rosji w Warszawie swój sprzeciw wobec działań rosyjskiej armii. A tam, znów się czepiam.

Na koniec skaczący i skandujący dyskdżokej w kapturze, prowadzący demonstrację hymn państwowy zanucił. To ja, wychowany w starej PRL-owskiej szkole, zgodnie z tym jak mnie tam nauczono, parasol złożyłem, kaptur zdjąłem, głowę odsłaniając jako mężczyzna, przyjąłem postawę zasadniczą, aby hymn państwowy godnie móc śpiewać. A byłem tak stojąc na baczność w strugach lejącego deszczu jedyny. Towarzystwo „buraczkowej flagi”  zakapturzone, zaparasolowane mruczało wszystkie cztery zwrotki i refren, kaptura nikt z mężczyzn nie zdjął. To jak już się bali, że są z cukru, a obiektywnie deszcz lał mocno, to należało zanucić tylko dwie pierwsze zwrotki o kaptury zdjąć.

Ale to trzeba znać protokół dyplomatyczny, być działaczem poważnej partii, a nie politycznego przedszkola, co się doczepia do KOD-u. Tak oto „pieszczochy” Gazety Wyborczej, według wielu komentatorów „V kolumny neoliberałów na  lewicy”, słuszny i potrzebny protest przeciwko odradzającemu się, także w naszym Toruniu, nacjonalizmowi, najnormalniej spartoliły. Dla Pana Musielaka grunt, że Razem manifestować SLD nie dała.

(.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (9)

ale bełkotale bełkot

1 21

Odruch wymiotny, to reakcja na kolejne wypociny o żałosnej schadzce nazioli, finansowanych m. in. przez Sorosa, jednego z terrorystów.
"Do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa trafiła petycja wzywająca Departament Sprawiedliwości do uznania George?a Sorosa za terrorystę i skonfiskowania jego majątku.
Petycja wpłynęła do Białego Domu za pośrednictwem strony We The People (My, naród), na której obywatele mogą składać wnioski do głowy państwa. Dokument w sprawie Sorosa wymaganą liczbę podpisów zebrał w dwa tygodnie.
Autorzy petycji uważają, że George Soros ? finansista, którego majątek szacuje się na 25 mld dolaów, i jeden najważniejszych sponsorów amerykańskiej lewicy ? próbuje zdestabilizować amerykański rząd i wznieca niepokoje społeczne"
17:49, 05.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LailaLaila

8 17

heh małoskowa Paria Razem - wychodzą ich kompleksy "w praniu" 19:30, 05.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Arkadiusz BrodzińskiArkadiusz Brodziński

9 14

Akurat tu Pan Podgórski ma rację. Ja mimo moich wcześniejszych akcji protestacyjnych przeciw mordom nacjonalistów wyklętych czy akcjom kibolskim również zostałem przez Pana Musielaka zablokowany. Teraz udaje biskupa, który decyduje o słuczności czegoś. A jeszcze miesiąc temu klaskał z radości, gdy fan PO szarpał mnie na manifestacji i robił sobie sweet focie z Panem Myrchą, bo popierał "zjednoczoną opozycję". Szkoda, że KOD i dziewczyny dają się "przerabiać" temu typowi... 19:52, 05.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Blaszak KujawskiBlaszak Kujawski

10 0

... i kto tu jest "V kolumną neoliberałów na lewicy"? ... Panie Podgórski - przecież to definicja SLD . Wystarczy popatrzeć na pseudolewicowe posunięcia rządów Oleksego, Millera i Cimoszewicza ... 20:53, 05.09.2017


LewicaLewica

22 3

Jeśli Razem to polityczne przedszkole, to SLD musi być polityczną kostnicą. I wcale nie mam na myśli średniej wieku członków partii. 10:10, 06.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyziewywyziewy

0 17

ale cuchnie! z tego stalinowskiego odstojnika. Szkoda tylko tej pani Krystyny Kuty, która dała się wciągnąć, wmanewrować w te antypolskie lewackie, marksistowskie popłuczyny. Ta dzielna w latach stanu wojennego kobieta rozmieniła już na drobne swoje zasługi biorąc udział w tych kretynizmach finansowanych w równym stopniu przez Niemcy ( Aktion democratie), Sorosa i Putina,. 14:06, 06.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

4 0

Podgórski. Czyli jak większość demonstrujących w tę ulewę nie złożyła parasolek, to ty ich potępiasz? Czy to zarzuty tylko dla wybranych? 21:22, 06.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

feministkifeministki

0 7

Z radością informujemy, że toruńskie obadwa poczytne felietonisty, jeszcze b. poczytnego ddt, zostali wyróżnieni na kongresie prawdziwych kobiet w Poznaniu. Zostali bowiem dokooptowani jako honorowi cheerslead,erowie do zespołu trzecio/czwartego czyli trzecio/czwartorzędowego wieku. Gratulujemy. 07:05, 12.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

procentyprocenty

0 0

Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 38 proc. badanych, czyli o 2 pkt. proc. więcej niż w sierpniu, a na Platformę Obywatelską 16 proc., czyli o 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc temu - wynika z sondażu Kantar Public.
W Sejmie znalazłyby się jeszcze: Kukiz ?15 z poparciem 9 proc. Polaków (+1 pkt. proc.) oraz Nowoczesna z poparciem 8 proc. (bez zmian).

Poza Sejmem znalazłyby się: SLD (4 pkt. proc., -1 względem sierpnia), PSL (4 pkt. proc., bez zmian), Razem (3 pkt. proc., +1 względem sierpnia) oraz Wolność (2 pkt. proc., +1 względem sierpnia).

Badanie zostało zrealizowane w dniach 1-6 września 2017 r. na reprezentatywnej próbie 1018 dorosłych Polaków
15:14, 12.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018