Zamknij

Toruń: UMK w żałobie. Zmarł znany i ceniony profesor!

10:50, 25.05.2022 ddtorun.pl/informacja prasowa Aktualizacja: 10:51, 25.05.2022
Skomentuj fot. Andrzej Romański fot. Andrzej Romański

Toruń: UMK w żałobie. Zmarł znany i ceniony profesor!

24 maja zmarł prof. dr hab. Stanisław Salmonowicz, wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wybitny autorytet w dziedzinie historii państwa i prawa, twórca i kierownik Katedry Historii Prawa Niemieckiego w Polsce oraz wychowawca wielu pokoleń prawników.

Prof. dr hab. Stanisław Salmonowicz urodził się 9 listopada 1931 r. w Brześciu nad Bugiem. W 1954 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1960 r. uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień doktora nauk prawnych za pracę "Krystian Bogumił Steiner, toruński prawnik i historyk" napisaną pod kierunkiem prof. Karola Koranyiego.

W 1959 r. podjął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1966 r. habilitował się w zakresie historii prawa. W tym samym roku przeniósł się do Torunia i nawiązał współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.

W 1970 r. został aresztowany z przyczyn politycznych i - mimo umorzenia śledztwa - usunięty z pracy arbitralną decyzją ministra. Pozbawiony katedry przeszedł do pracy w Instytucie Historii PAN, do Zakładu Historii Pomorza i Krajów Bałtyckich w Toruniu, któremu poświęcił wiele lat swego życia zawodowego, wykonując fundamentalne dla dziejów Pomorza badania.

W 1981 r. został zrehabilitowany i powrócił na Wydział Prawa i Administracji UMK, gdzie w 1982 r. zaczął kierować nowo utworzonym Zakładem, a następnie Katedrą Historii Prawa Niemieckiego w Polsce. Pełnił tę funkcję do 2004 r.

Wielokrotnie wykładał jako visiting professor na uniwersytetach francuskich i niemieckich, był członkiem licznych towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych oraz komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk. Był członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. Specjalizował się w zakresie historii państwa i prawa Polski oraz Europy, a zwłaszcza Niemiec, Francji i Włoch.

Obok historii prawa badał dzieje polityczne oraz dzieje oświaty, kultury i nauki. Ponadto zajmował się historią najnowszą: okupacją hitlerowską, Polskim Państwem Podziemnym, Powstaniem Warszawskim i okresem stalinowskim. Był autorem około 1100 prac naukowych i popularnonaukowych. Opublikował ponad 40 książek, w tym m.in. wydaną czterokrotnie biografię "Fryderyk Wielki" oraz wznawianą trzykrotnie monografię "Prusy.

Dzieje państwa i społeczeństwa". Był współautorem wielotomowej "Historii Pomorza", którą częściowo redagował. Wyróżniony został wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

[ALERT]1653468598868[/ALERT]

 

(ddtorun.pl/informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Adam JanuszAdam Janusz

0 0

Szkoda że w tekście nie wspomniano o jego bardzo interesujących wspomnieniach wydanych kilka lat temu "Życie jak osioł ucieka..." Są tam na przykład obszerne fragmenty o antykomunistycznej współpracy z Władysławem Bartoszewskim czy o realiach funkcjonowania Wydziału prawa UMK w czasach komunistycznych. 12:28, 27.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%