W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy czas z zimowego na letni, który będzie trwać najbliższe siedem miesięcy. Tym razem będziemy spać o godzinę krócej.
W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.
Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.
W ostatni weekend marca przechodzimy więc z czasu zimowego na letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2:00 na 3:00. W tym roku nastąpi to w nocy z 25 na 26 marca. Będziemy tej nocy spać o godzinę krócej. Dni będą jednak dłuższe, a do czasu zimowego powrócimy dopiero w październiku.
Być może jest to jedno z ostatnich przesunięć zegarków w Polsce i Unii Europejskiej, bo dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat.
- Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi. Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynikało, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych , podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc
- informuje Polska Agencja Prasowa.
Już w 2018 roku Komisja Europejska, na wniosek Parlamentu Europejskiego podjęła działania w kierunku zmiany ustaleń dotyczących stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej czasu letniego.
Nowa unijna dyrektywa przegłosowana z kolei w 2019 roku zakładała wstępnie, że od 2021 roku zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie nie będzie już obowiązkowa. Tak się jednak jeszcze nie stało.
Rezygnacja z przejścia z czasu zimowego na letni w przyszłości stoi jednak nadal pod dużym znakiem zapytania. Państwa członkowskie nie wypracowały jak dotąd jednoznacznego stanowiska. Każdy z krajów członkowskich będzie mógł sam zdecydować, czy chce, by na jego terenie obowiązywał czas letni, czy zimowy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz