Zamknij

Powiat stawia na drogi. Będzie bezpieczniej

12:04, 02.09.2015 Wojciech Giedrys
Skomentuj W ciągu siedmiu lat ma powstać 165 km ciągów pieszo-rowerowych (fot. Deposit Photos) W ciągu siedmiu lat ma powstać 165 km ciągów pieszo-rowerowych (fot. Deposit Photos)

Radni z powiatu toruńskiego przyjęli program poprawy bezpieczeństwa na drogach na lata 2016-2023. Co zakłada ten strategiczny dokument?

W ramach programu poprawy bezpieczeństwa na drogach w powiecie toruńskim, który wygasa w tym roku, udało się m.in. wybudować trzy trasy dla rowerzystów. Bezpieczniej - poza jezdnią i po wydzielonej ścieżce rowerowej – możemy się poruszać między Toruniem a Unisławiem, Toruniem a Złotorią, a także od niedawna – między Toruniem a Chełmżą (na tej trasie powstała też odnoga w kierunku Jeziora Kamionkowskiego).

Plany powiatu toruńskiego na kolejne lata są równie ambitne. Zostały one przyjęte już formie uchwały, która będzie obowiązywać w latach 2016-2023.

W programie czytamy: „Jednym z istotnych zadań, które realizuje powiat jest zapewnienie infrastruktury komunikacyjnej pozwalającej na transport towarów i osób. Jednak infrastruktura ta powinna spełniać standardy pozwalające pogodzić wszystkich użytkowników dróg publicznych, zapewniając każdemu z nich bezpieczeństwo, a w szczególności chroniące najsłabszych użytkowników, tj. m.in. pieszych i rowerzystów”.

Dokument zawiera plan inwestycji, jakie mają być realizowane w ciągu najbliższych siedmiu lat. Jednak decyzja o kolejności wyboru tras, które będą budowane bądź modernizowane, będzie podejmowana każdorazowo przez radę powiatu po uwzględnieniu możliwości finansowych.

Cały program przewiduje modernizację 84 km tras dla zmotoryzowanych. Prawie dwa razy więcej powstanie jednak ciągów dla pieszych i rowerzystów - łącznie 165 km.

Ścieżka między Toruniem a Bydgoszczą

Gdzie? Takie trakty przewidziano np. na ul. Kościuszki, Turystycznej i Słonecznej w Chełmży, między Zaleskiem, Kiełbasinem a Sierakowem. Bezpieczniej będzie także na trasie: Sitno - Działyń - Mazowsze - Czernikowo. Realizacji doczeka się też długo zapowiadany ciąg pieszo-rowerowy łączący Złotorię z Lubiczem. Będzie mieć ponad 6,2 km.

Najdłuższa ścieżka - licząca 21,5 km - powstanie jednak w gminie Zławieś Wielka. Zostanie poprowadzona po dawnym torowisku między Przysiekiem a Czarnowem, połączy zatem rogatki Torunia i Bydgoszczy.

Prawie 28 km - taką długość mają drogi, które zostaną zmodernizowane w gminie Chełmża np. odcinek łączący drogę krajową nr 91 i Chełmżę z drogą wojewódzką nr 533 - do Brąchnówka.

W przypadku gminy Czernikowo długość dróg wyniesie 9 km. Chodzi np. o modernizację połączenia z powiatem lipnowskim (odcinek do Kijaszkowa do Liciszewów).

W gminie Lubicz zaplanowano prace na 7 km dróg m.in. od Turzna do Rogowa. To jeden z dojazdów do węzła autostradowego i jedna z tras, którymi jeżdżą autobusy komunikacji zbiorowej i dowożące dzieci do szkół.

Natomiast w gminie Łubianka do modernizacji przewidziano 7,5 traktów. Chodzi np. o połączenie drogi krajowej nr 80 z wojewódzką nr 533 w miejscowości Zamek Bierzgłowski.

Sporo będzie się działo na drogach powiatowych

W Łysomicach ma być realizowany m.in. dojazd do stacji kolejowej w Ostaszewie, a w Obrowie - łącznik między krajową "dziesiątką" a trasą wojewódzką nr 569 (trasa Brzozówka - Szembekowo - Łążynek).

Trasa Rzęczkowo - Zarośle Cienkie to jeden z projektów, który będzie realizowany w gminie Zławieś Wielka.

Pełen program poprawy bezpieczeństwa na drogach w powiecie toruńskim na lata 2016-2023 jest dostępny na stronie powiatu toruńskiego.

(Wojciech Giedrys)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%