Zamknij
REKLAMA

W Górsku i Toruniu uczczono pamięć księdza Jerzego Popiełuszki

09:44, 21.10.2019 | online
Skomentuj Fot. urząd marszałkowski
REKLAMA

W Górsku i Toruniu uczczono pamięć księdza Jerzego Popiełuszki

W tym roku obchodzimy 35. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji we Włocławku, Bydgoszczy, Toruniu i Górsku od czwartku do niedzieli (17-20 października) odbywają się będą wydarzenia przypominające postać i nauczanie księdza Jerzego. 

W sobotę (19 października) w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku odbył się koncert „Dobro nieskończone”, przygotowany przez Tomasza Kamińskiego. Wystąpili Magda Anioł, Robert Ruszczak, Viola Brzezińska, Jacek Dewódzki, Adam Szewczyk. Fragmenty tekstów księdza Jerzego, jego matki oraz wiersz Ernesta Brylla „Czekając na księdza Jerzego” czytali aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Paweł Kowalski i Agnieszka Wawrzkiewicz.

- Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Od lat prowadzimy działania upamiętniającego tą niezwykłą postać – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Po koncercie przy krzyżu w miejscu uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie modlitewne. Także w kościele w Górsku w niedzielę (20 października) odbędzie się msza św. w intencji kanonizacji księdza pod przewodnictwem bp Wiesława Śmigla, natomiast w Centrum Edukacji Młodzieży uczniowie Szkoły Podstawowej w Górsku zaprezentują przedstawienie teatralne o życiu i działalności księdza Jerzego. Obchody 35. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zakończy niedzielna msza św. w intencji kanonizacji księdza w toruńskiej katedrze. Po mszy nastąpi przejście do pomnika ks. Jerzego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

[ALERT]1571644081208[/ALERT]

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

szokszok

1 0

Nieraz zastanawiam się dlaczego taki dobry młody człowiek ks. Popiełuszko został w tak bestialski sposób zamordowany. Kim byli ci ludzie( bestie) którzy znęcali się nad księdzem, jak opowiadał jego brat miał pozrywane paznokcie, wydłubane oczy, jakim trzeba być człowiekiem aby zrobić coś takiego niewinnemu człowiekowi i to za nic. Łzy same płynął po policzkach. 13:59, 21.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA