W tym roku obchodzimy 35. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji we Włocławku, Bydgoszczy, Toruniu i Górsku od czwartku do niedzieli (17-20 października) odbywają się będą wydarzenia przypominające postać i nauczanie księdza Jerzego.
W sobotę (19 października) w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku odbył się koncert „Dobro nieskończone”, przygotowany przez Tomasza Kamińskiego. Wystąpili Magda Anioł, Robert Ruszczak, Viola Brzezińska, Jacek Dewódzki, Adam Szewczyk. Fragmenty tekstów księdza Jerzego, jego matki oraz wiersz Ernesta Brylla „Czekając na księdza Jerzego” czytali aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Paweł Kowalski i Agnieszka Wawrzkiewicz.
- Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Od lat prowadzimy działania upamiętniającego tą niezwykłą postać – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Po koncercie przy krzyżu w miejscu uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie modlitewne. Także w kościele w Górsku w niedzielę (20 października) odbędzie się msza św. w intencji kanonizacji księdza pod przewodnictwem bp Wiesława Śmigla, natomiast w Centrum Edukacji Młodzieży uczniowie Szkoły Podstawowej w Górsku zaprezentują przedstawienie teatralne o życiu i działalności księdza Jerzego. Obchody 35. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zakończy niedzielna msza św. w intencji kanonizacji księdza w toruńskiej katedrze. Po mszy nastąpi przejście do pomnika ks. Jerzego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
[ALERT]1571644081208[/ALERT]
szok13:59, 21.10.2019
Nieraz zastanawiam się dlaczego taki dobry młody człowiek ks. Popiełuszko został w tak bestialski sposób zamordowany. Kim byli ci ludzie( bestie) którzy znęcali się nad księdzem, jak opowiadał jego brat miał pozrywane paznokcie, wydłubane oczy, jakim trzeba być człowiekiem aby zrobić coś takiego niewinnemu człowiekowi i to za nic. Łzy same płynął po policzkach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany
Dimitrov
22:05, 2025-07-18
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko
Ttttrrrr
18:38, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.
Obserwator
18:32, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony
alexis
16:03, 2025-07-18