Zamknij
REKLAMA

W Lubiczu k. Torunia powołano nową spółkę we współpracy z Sierpcem

08:20, 02.08.2020 | ddtorun.pl/materiały prasowe
Skomentuj Fot. Nadesłana
REKLAMA

W Lubiczu k. Torunia powołano nową spółkę we współpracy z Sierpcem

W dniu 31 lipca w urzędzie gminy w Lubiczu wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz oraz burmistrz miasta Sierpc Jarosław Perzyński podpisali list intencyjny w sprawie powołania nowej spółki przez Zakład Usług Komunalnych w Lubiczu oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Sierpcu.

Prezesi spółek komunalnych ZUK Lubicz i ZGMiK widzą spore możliwości zagospodarowania komercyjnych obszarów rynku usług sieciowych, drogowych, ogólnobudowlanych, po które teraz nie mogą sięgać. Dlaczego? Jako spółki realizujące zadania własne samorządów w 90 proc. przychodów, z rynku mogą zebrać tylko 10 proc. wartości obrotów.

Takie ograniczenia wynikają z ustawy o zamówieniach publicznych. Dostrzegając potencjał rynku i chcąc osiągać korzyści dla rozwoju obydwu spółek, a co za tym idzie samorządów Lubicza i Sierpca, wójt gminy Lubicz i burmistrz miasta Sierpc wyrażają zgodę na powołanie do życia nowej spółki. Stąd ich intencje, zawarte w specjalnym liście, które zostały dziś obustronne wyrażone na piśmie. To otwiera zarządom spółek komunalnych z Lubicza i Sierpca drogę do powołania, zorganizowania i wdrożenia nowego podmiotu gospodarczego.

Podobne rozwiązania stosują również inne samorządy w Polsce, np. w naszym regionie Włocławek i Inowrocław. Tak utworzone spółki mogą zgodnie z prawem w pełni komercyjnie działać na wolnym rynku, realizując nieograniczone niczym zadania. Nie obowiązują ich zasady 90/10 procent.  Wszystkie wypracowane zyski przeznaczane będą na rozwój infrastruktury samorządów – właścicieli.

Wolą władz Lubicza i Sierpca jest zorganizowanie spółki z o.o. o kapitale założycielskim 10.000 zł, z większościowym udziałem ZUK Lubicz, z siedzibą w Lubiczu i na bazie możliwości lokalowych, sprzętowych, ekonomicznych i organizacyjnych ZUK-u. O składzie rady nadzorczej oraz zarządu wspólnicy zdecydują poprzez walne zgromadzenie, które odbędzie się po zarejestrowaniu nowego podmiotu w KRS toruńskiego Sądu Rejonowego. Obydwa samorządy zakładają, że spółka będzie gotowa do działalności jesienią tego roku.

Już teraz trwa wstępne poszukiwanie pracowników do dwóch brygad sieciowych (wod.-kan.) oraz jednej brygady ogólnobudowlanej. Łącznie potrzebnych będzie 12 nowych pracowników. Założyciele nowej spółki przeanalizowali możliwości rynkowe i wiedzą, że od zaraz będą do zrealizowania duże potrzeby deweloperów, drogowców, klientów indywidualnych.

Dlaczego Sierpc? Negocjacje z gminami ościennymi nie dały oczekiwanego rezultatu, natomiast najkorzystniejsze warunki zawiązania partnerstwa udało się ustalić z samorządem Sierpca. 

- Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców miasta Sierpca zainicjowaliśmy powstanie nowej spółki we współpracy z gminą Lubicz – mówi Jarosław Perzyński, burmistrz Sierpca. - Takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć przychody spółki komunalnej w oparciu o zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Z uwagi na obostrzenia wynikające z przepisów prawa, funkcjonowanie spółek komunalnych na rynku komercyjnym jest mocno ograniczone. Aby umożliwić zwiększenie przychodów naszych spółek zasadnym jest powołanie instytucji   „spółki – córki” mającej pełną możliwość działania na rynku usług komercyjnych.

- Nasze samorządy łączy więc otwartość i dostrzeganie potrzeb – wyjaśnia Marek Nicewicz, wójt gminy Lubicz. – Podam prosty przykład. Spółka komunalna buduje sieć kanalizacyjną, ale wybudowanie przyłącza to już zadanie dodatkowe, którego spółka nie może wykonywać, nawet jeśli są możliwości, ponieważ ograniczają ją ustawy. Spółka z.o.o, którą powołujemy wychodzi temu na naprzeciw.

Założenia określone w podpisanym dziś liście intencyjnym nie są sztywne, obydwie strony zakładają w przyszłości również inne warianty pod warunkiem powodzenia tego projektu i jego rozwoju.

[ALERT]1596349239658[/ALERT]

 

(ddtorun.pl/materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

RybkaRybka

0 0

Wójt Nicewicz szedł do wyborów z KW Lepszy Czas. Większość mieszkańców gminy Lubicz już dzisiaj uważa, że jest to "Stracony Czas" dla gminy Lubicz. Cza😡s 23:45, 03.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA