Zamknij
REKLAMA

Nastolatek zaatakował szkołę w regionie. Grozi mu dożywocie!

15:13, 08.01.2021 | G.S.
Skomentuj 27 maja 2019 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim doszło do ataku. Archiwum ddwloclawek.pl
REKLAMA

Nastolatek zaatakował szkołę w regionie. Grozi mu dożywocie!

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego we Włocławku akt oskarżenia przeciwko 19-letniemu Markowi N. – sprawcy eksplozji materiałów wybuchowych na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brześciu Kujawskim.

Prokurator zarzucił 19-latkowi sprowadzenie zdarzenia mającego postać eksplozji przy użyciu uprzednio skonstruowanych przez niego urządzeń wybuchowych w celu pozbawienia życia 17 uczniów oraz nauczyciela. Zarzuty dotyczą także usiłowania zabójstwa uczennicy oraz pracownicy szkoły poprzez oddanie do nich strzałów z rewolweru czarnoprochowego.

Śledztwo w tej sprawie Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku prowadził wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Do zdarzenia doszło 27 maja 2019 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim.

W śledztwie ustalono, że Marek N. przyjechał do szkoły na rowerze. Miał przy sobie noże, ładunki wybuchowe i rewolwer. Niezauważony wszedł na drugie piętro budynku, gdzie znajdowały się sale lekcyjne.

- Podszedł do pomieszczenia jednej z klas, w której poza nauczycielem przebywało siedemnaścioro uczniów. Nie wchodząc do środka zainicjował eksplozję największego ładunku wybuchowego podpalając lont petardy, po czym wrzucił ładunek do wnętrza pomieszczenia. Ładunek uderzył w głowę jedną z uczennic, a następnie upadł pomiędzy ławki, gdzie nastąpiła eksplozja

– przekazała prokuratura.

Jak ustalili śledczy, to spowodowało rozprzestrzenianie się gorących produktów powybuchowych oraz powstanie toksycznych gazów zawierających między innymi siarkowodór. Ładunek generował również impuls akustyczny, mogący spowodować obrażenia narządu słuchu w odległości do 2 metrów od miejsca detonacji.

Po eksplozji Marek N. oddał trzy strzały z rewolweru w kierunku osób uciekających z sali lekcyjnej. Dwa pociski ugodziły 11-letnią dziewczynkę, która utykając, wspólnie z innymi uczniami uciekła schodami na parter budynku szkolnego. Wtedy 18-letni wówczas sprawca zdetonował następny ładunek na terenie szkoły, a kolejny wyrzucił przez okno na chodnik pomiędzy budynkiem a boiskiem.

Sprawca oddał też trzy strzały z rewolweru w kierunku woźnej, która próbowała interweniować słysząc krzyki uczniów. Jeden z pocisków ugodził pokrzywdzoną, a jeden trafił w szczebel osłony okna w klatce schodowej. 

Oskarżony został zatrzymany przez woźnego po tym, jak na jego polecenie położył się na podłodze.

Planował zamach 

Prokuratura Krajowa podała, że Marek N. w latach 2015-2017 był uczniem nieistniejącego obecnie gimnazjum mieszczącego się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim.

W okresie poprzedzającym zdarzenie miał wykazywać zainteresowanie tematyką związaną z zamachami o charakterze terrorystycznym w szkołach, bronią palną w tym czarnoprochową, materiałami wybuchowymi oraz szeroko pojętą przemocą. Na przełomie kwietnia i maja 2019 r. nabył rewolwer, czarny proch i inne przedmioty, które uznał za niezbędne do zrealizowania zamachu.

Prokuratura informuje, że oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych przestępstw. Złożył obszerne wyjaśnienia, które korelują z ustalonym stanem faktycznym. Z opinii biegłych psychiatrów wynika, iż oskarżony w chwili czynu był poczytalny i może odpowiadać za zarzucane mu przestępstwa przed Sądem.

Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

[ALERT]1610115224714[/ALERT]

 

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%