Zamknij
REKLAMA

Aż 40 kolizji w Toruniu i okolicach! To efekt padającego deszczu

10:38, 10.09.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Pomoc drogowa Kamil Sosnowski

Aż 40 kolizji w Toruniu i okolicach! To efekt padającego deszczu

Nasz region nawiedziły opady deszczu. Takie warunki pogodowe mogą stwarzać zagrożenia na drodze. W poniedziałek (09.09) na drogach powiatu doszło do 40 kolizji. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dla wszystkich kierowców.

Nasz region nawiedziły opady deszczu. Jazda w takich warunkach przerosła umiejętności wielu kierowców. Efektem nieuwagi i niestosowania się do przepisów było 40 kolizji, do jakich doszło w poniedziałek (09.09) na drogach powiatu. W dużej mierze ich przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Aura wpływa na naszą koncentrację i zdolność do szybkich reakcji dlatego policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa dla wszystkich kierowców:

- podczas jazdy w ulewnym deszczu lub burzy zwolnij i upewnij się, że masz włączone światła

- zachowuj bezpieczną (większą niż przy dobrych warunkach atmosferycznych) odległość od pojazdów, które jadą przed tobą. Mokra nawierzchnia zawsze oznacza dłuższą drogę hamowania

- unikaj poruszania się blisko krawężnika jezdni. Tam zbiera się najwięcej wody i powstają głębokie kałuże. Mogą one skrywać ubytki w nawierzchni. Wjeżdżając w nie narażamy się na uszkodzenie zawieszenia. Poza tym jazda przez kałuże może doprowadzić do zjawiska tzw. „aquaplaningu”. To sytuacja, gdy pojazd wpada w poślizg po utracie przyczepności w wyniku zbyt dużej ilości wody, której nie są w stanie odprowadzić opony. W takiej sytuacji nie wolno nagle hamować ani kręcić kierownicą. Delikatnie ujmij gazu, aż samochód zwolni, a ty znowu poczujesz drogę pod kołami. Jeśli musisz zahamować, hamuj pulsacyjnie, chyba że masz ABS, który w razie potrzeby skutecznie zastępuje takie hamowanie.

- pamiętaj o tym, że wjeżdżając w kałuże na skraju drogi, możemy ochlapać pieszych idących chodnikiem lub poboczem.

- w czasie deszczu intensywniej parują szyby od wewnątrz. Pamiętaj o włączeniu nawiewu i skierowaniem go na szyby. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, możemy też lekko uchylić któreś z okien.

- podczas intensywnych opadów deszczu, kiedy widoczność jest zbyt mała a wycieraczki nie nadążają ze zbieraniem wody z przedniej szyby, zjedź na pobocze i zatrzymaj się

- upewnij się, że miejsce postoju jest bezpieczne (nie należy wybierać miejsc pod drzewami czy liniami wysokiego napięcia – wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne).

- podczas postoju włącz światła awaryjne.

- unikaj zalanych wodą dróg (w szczególności pod wiaduktami lub w naturalnych obniżeniach terenu). Zdarza się, że intensywny opad „wypycha” i odsłania włazy kanałów burzowych, których zadaniem jest odprowadzeni nadmiaru w ody z jezdni. Taki odkryty kanał jest często przykryty wodą, więc nie widać jego wlotu. Wjechanie w studzienkę może oznaczać poważne uszkodzenie elementów zawieszenia pojazdu. 

[ALERT]1568105198746[/ALERT]

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

deszczykdeszczyk

1 0

Wina deszczu! czyżby? Nie! to; brawura, nieuwaga, chamstwo, bezmyślność! 15:59, 10.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone