W sobotę na jednej z inowrocławskich grup internetowych pojawiło się nagranie pochodzące z Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu. Zarejestrowano na nim nieodpowiednie zachowania uczniów – m.in. gesty i zachowania ksenofobiczne. Placówka jeszcze w sobotę wydała stosowne oświadczenie, a dziś złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Zdarzenie miało miejsce po zakończeniu klasowych wigilii, które odbyły się w placówce. Na nagraniu widać, jak uczniowie odpalają petardę w sali lekcyjnej, a w tle rozbrzmiewa muzyka. Kontrowersje wzbudził również piernik w kształcie swastyki, który – jak później ustalono – został przyniesiony przez jednego z uczniów i nie był związany z działaniami szkoły. Nagranie, opublikowane w grupie „Kronika inowrocławskiego dziadostwa”, zostało usunięte z platformy Facebook z powodu naruszenia regulaminu, w tym propagowania zakazanych symboli.
Szkoła, w swoim oświadczeniu, stanowczo potępiła zachowanie uczniów, podkreślając, że tego typu incydenty są sprzeczne z wartościami placówki. „W wieloletniej historii szkoły takie zdarzenie nigdy wcześniej nie miało miejsca. Wyrażamy głębokie ubolewanie i przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się dotknięci tym zdarzeniem” – napisano. Dyrekcja poinformowała również, że uczniowie zaangażowani w incydent zostali zobowiązani do złożenia wyjaśnień w obecności rodziców, a wobec nich wszczęto stosowne procedury.
W dniu 23 grudnia 2024 roku dyrektor szkoły złożyła zawiadomienie do Policji oraz Prokuratury, wskazując na możliwość popełnienia przestępstwa związanego z propagowaniem faszyzmu, co jest ścigane na podstawie art. 256 Kodeksu karnego. Dane osobowe uczniów uwidocznionych na nagraniu zostały przekazane organom ścigania, a materiały zostały zabezpieczone jako dowody w toczącym się postępowaniu.
Zgodnie z oświadczeniem szkoły, klasowe wigilie przebiegły zgodnie z harmonogramem i zasadami opisanymi na stronie internetowej placówki. Incydent miał miejsce po zakończeniu oficjalnych uroczystości. Szkoła zobowiązała się również do przeprowadzenia dodatkowych działań edukacyjnych mających na celu zapobieganie podobnym zachowaniom w przyszłości.
Równocześnie placówka wystosowała żądanie sprostowania do redakcji „Gazety Wyborczej”, wskazując na nieścisłości w opublikowanym materiale prasowym, m.in. błędne przypisanie incydentów do trwających wigilii oraz nieprawdziwe informacje dotyczące przygotowania piernika w trakcie praktyk zawodowych.
Policja oraz Prokuratura prowadzą obecnie śledztwo w sprawie. Szkoła apeluje o powstrzymanie się od publikacji i komentowania treści związanych z incydentem z uwagi na toczące się śledztwo.
Nadesłane oświadczenie Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu
W związku z bulwersującymi wydarzeniami, które miały miejsce po wigilii klasowej w naszej placówce, pragniemy poinformować o podjętych działaniach:
Złożenie zawiadomienia do organów ścigania
Dziś, tj. 23 grudnia 2024 r., dyrektor szkoły Halina Peta złożyła zawiadomienie do Policji oraz Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z zachowaniami promującymi faszyzm, co jest zabronione na mocy art. 256 §1 Kodeksu karnego, oraz innymi nieodpowiednimi zachowaniami uczniów. Dane osobowe osób uwiecznionych na nagraniu zostały przekazane organom ścigania w celu prowadzenia stosownych czynności. O sprawie powiadomione zostało również kuratorium.
Zgodnie z art. 47 §1 Kodeksu postępowania karnego, materiały związane z incydentem zostały zabezpieczone i obecnie stanowią dowód w toczącym się postępowaniu. W związku z tym, aby nie utrudniać działań organów ścigania oraz zapewnić rzetelne wyjaśnienie sprawy, apelujemy o powstrzymanie się od publikacji i komentowania tych materiałów do czasu zakończenia śledztwa.
Rozpowszechnianie treści związanych z tą sprawą może negatywnie wpłynąć na jej przebieg i naruszyć dobro postępowania.
Wezwanie do złożenia wyjaśnień
Zgodnie z obowiązującymi procedurami, wszyscy uczniowie zaangażowani w to zdarzenie, wraz z rodzicami, zostali wezwani do szkoły w dniu 23 grudnia 2024 r. Podczas spotkania sporządzono protokół z wysłuchania uczniów. Jednocześnie uczniowie zostali poinformowani o wszczęciu procedury w ich sprawie. Z uwagi na trwający jej przebieg o szczegółach będziemy informować.
Żądanie sprostowania publikacji w „Gazecie Wyborczej” powielanej w kolejnych portalach i mediach
Wystosowaliśmy żądanie sprostowania treści artykułu opublikowanego w „Gazecie Wyborczej” dotyczącego tego incydentu. Publikacja zawierała nieścisłości:
Wydarzenia nie miały miejsca w trakcie wigilii klasowych, lecz po ich zakończeniu.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy Prawo prasowe, dziennikarze są zobowiązani do przedstawiania rzeczywistości zgodnie z prawdą.
Artykuł wprowadza czytelników w błąd, sugerując, że incydent miał miejsce podczas klasowych wigilii.
Nie prezentowano ciastka w kształcie swastyki podczas wigilii klasowych.
Ciastko to zostało przyniesione przez jednego z uczniów po zakończeniu wigilii i nie zostało przygotowane w trakcie praktyk zawodowych, co jest błędnie przedstawione w artykule. Na nagraniu widzimy uczniów kształcących się w zawodzie mechanik samochodowy, nie uczestniczą oni w takich praktykach zawodowych.
Półkłamstwem jest porównanie tabliczek czekolady do ciastka w kształcie swastyki.
Tabliczki czekolady, wręczone uczniom jako symboliczne prezenty, nie mają żadnego związku z incydentem.
Wigilie klasowe przebiegły zgodnie z opisem na stronie szkoły.
Pojedynczy incydent nie może być utożsamiany z całym wydarzeniem, które przebiegło zgodnie z tradycją i wartościami szkoły.
Relacja rzekomego informatora jest niepełna.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo prasowe, dziennikarz powinien sprawdzić wiarygodność i kompletność źródeł informacji. Materiał publikacji nie spełnia tego wymogu.
Brak kontaktu z placówką przed publikacją.
Zgodnie z art. 10 ustawy Prawo prasowe, redakcja miała obowiązek umożliwienia nam przedstawienia swojego stanowiska, czego nie uczyniła, a skupiła się jedynie na komunikacie prasowym gdzie nie było powyższych informacji. Po naszej interwencji autor artykułu zobowiązał się do wprowadzenia korekt materiału.
Szkoła wyraża głębokie ubolewanie i zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby podobne incydenty nigdy się nie powtórzyły.
Wprowadzone zostaną dodatkowe działania edukacyjne i wychowawcze mające na celu promowanie odpowiednich postaw.
Podkreślamy, że jako placówka edukacyjna nie tolerujemy żadnych zachowań sprzecznych z wartościami demokratycznymi i etycznymi, a wszyscy winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
Z wyrazami szacunku
Halina Peta
Dyrektor Akademii Szkolnictwa AS w Inowrocławiu
Minecraft13:15, 23.12.2024
0 0
to chyba Minecraft? 13:15, 23.12.2024
ddddddddddddd13:48, 23.12.2024
2 1
narybek Konfederacji oraz PIS, młode kadry rosną i za chwilę będą uciekać na Węgry lub Białoruś , szlak został przetarty przez pisowskich kłamców,oszustów i złodziei ***** prawackich szmalcowników amen 13:48, 23.12.2024
jateż14:32, 23.12.2024
1 0
Przynieść kogo? co? "Przyniósł piernik" a nie "przyniósł piernika". Myślałem, że do pisania artykułów zatrudnia się ludzi mających jako takie pojęcie o poprawnej polszczyźnie... 14:32, 23.12.2024
jateż14:33, 23.12.2024
1 0
Przynieść kogo? co? "Przyniósł piernik" a nie "przyniósł piernika". Myślałem, że do pisania artykułów zatrudnia się ludzi mających jako takie pojęcie o poprawnej polszczyźnie... 14:33, 23.12.2024