Zamknij

Pod Toruniem OBSZAR ZAGROŻONY! To w sumie aż 14 miejscowości

 13:00, 22.12.2022 .
Skomentuj Archiwum DDToruń Archiwum DDToruń

W pobliżu Torunia wyznaczono obszar zagrożony w związku ze stwierdzeniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Obejmuje on m.in. gminę Czernikowo - konkretnie to 14 miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus ten może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Wektorem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie.

Wykryto ją ostatnio w miejscowości Nowopole w gminie Kikół, o czym poinformował tamtejszy urząd. W związku z tym wojewoda kujawsko-pomorski podjął decyzję o objęciu konkretnego obszaru obszarem zagrożonym

Jest gmina pod Toruniem

Obszarem zagrożonym objęto powiaty: lipnowski, golubsko-dobrzyński i toruński, a konkretnie gminę Czernikowo.

- Obszar w promieniu 10 kilometrów wokół miejsca wystąpienia grypy ptaków został uznany za  obszar zagrożony grypą ptaków. Obszar zagrożony na terenie Gminy Czernikowo obejmuje następujące miejscowości: Rozstrzały, Kiełpiny,  Makowiska, Ograszka, Łazy, Osówka, Steklin, Steklinek, Steklin-Kolonia, Kijaszkowo, Kijaszkówiec, Liciszewy, Mazowsze oraz Mazowsze Parcele

- informują urzędnicy z Czernikowa.

Teraz, w związku z poleceniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Toruniu wymienione miejscowości zostaną oznakowane tablicami informacyjnymi o treści: "Uwaga ! Wysoce Zjadliwa Grypa Ptaków  Obaszar Zagożony".

Jest się czego bać?

Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

 

Zobacz także:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%