Wykłady, film, a także wycieczka do Olęderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Tak ma wyglądać dwudniowa konferencja naukowa "Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”.
Będzie to kulminacyjne wydarzenie w ramach projektu pod ta samą nazwą, propagującego kulturę dawnych osadników holenderskich na ziemiach polskich. Honorowy patronat nad sesją sprawuje marszałek Piotr Całbecki.
Pierwszego dnia (22 września) obrady odbywać się będą w sali konferencyjnej Centrum Sportu i Rekreacji Olender w Wielkiej Nieszawce. W programie m.in. odczyty na temat ojczyzny mennonitów i ich życia nad Dolną Wisłą w XVI-XIX wieku. Przewidziano też wycieczkę edukacyjną do Olęderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Jej uczestnicy zapoznają się bliżej z życiem mennonitów na naszych ziemiach. Zwiedzaniu towarzyszyć będą wykłady poświęcone kuchni holenderskiej w XVI-XVII wieku, wybranym zagadnieniom architektury olęderskiej Doliny Dolnej Wisły i tradycjom olęderskim. Na zakończenie odbędzie się pokaz filmu o mennonitach.
- W piątek (23 września) obrady przeniosą się do sali Delmajk w Małej Nieszawce (ul. Toruńska 186). Otworzy je przedstawienie teatralne pt. ,,Módl się i pracuj-Got met ons” na podstawie Wilkierza Wielkiej Nieszawki z 1771 roku w wykonaniu Teatru Janek Wędrowniczek w reżyserii Izabeli Płaczkiewicz - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka. - Tego dnia odbędzie się też spotkanie ekumeniczne w kościele pomennonickim w Małej Nieszawce, wykład poświęcony menonickim specjałom kulinarnym i próbach ich rekonstrukcji oraz degustacja tradycyjnych potraw.
Projekt ma przybliżyć mieszkańcom województwa kulturę olęderską, m.in. przez bezpośrednie spotkania z menonitami z Holandii i Niemiec, wycieczki szlakiem menonitów czy możliwość degustacji ich tradycyjnych potraw. Przedsięwzięcie zainaugurował 13 sierpnia występ amerykańskiego zespołu chóralnego The Hope Singers. Projekt zakończy 9 listopada wystawa prac plastycznych i fotograficznych oraz rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży „Ślady olęderskie w krajobrazie i kulturze - impresje plastyczne”.
Kulturę olędrów w Kujawsko-Pomorskiem aktywnie promuje również Urząd Marszałkowski. Samorząd województwa finansuje dobiegająca końca budowę olęderskiego parku etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Będzie on rekonstrukcją tradycyjnej wsi menonickich osadników z XVI wieku, tzw. małej rządówki bagiennej. Skansen będzie częścią Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
W chacie pomenonickiej w Chrystkowie (powiat świecki) corocznie w czerwcu organizowane są także ,,Weekendy z mennonitami”. Są to pokazy codziennego życia menonitów, ukazujące obyczaje i kulturę olędrów.
Seniorka straciła oszczędności życia! To było okrutne
Życie. A mogła to sprawdzić dzwoniąc do bliskich
TakBywa
21:16, 2025-05-21
Seniorka straciła oszczędności życia! To było okrutne
DD! Wyłączcie tęczowego z reklam!!!!
pol
20:59, 2025-05-21
Już nie 0,2 promila? Zaskakujący wniosek
Po jabłku zabiorą ci prawo jazdy jak to wejdzie.
Pawełek
17:46, 2025-05-21
Kościół przesuwa ważne święto. Wydano oświadczenie
Też popieram pana Rafała.
alejandro
15:12, 2025-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz