Zamknij
Ważne

"Krew [...] Na białych rękawiczkach Tuska" - takie wiersze będą czytać twoje dzieci!

14:30, 06.12.2016
Skomentuj Czy wiersz o Donaldzie Tusku też będą przerabiać uczniowie? fot. AbacaPress/Newspix Czy wiersz o Donaldzie Tusku też będą przerabiać uczniowie? fot. AbacaPress/Newspix

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło oficjalnie nową listę lektur. Obowiązkowo uczniowie przeczytają m.in. Dickensa, Fredrę czy Mickiewicza. Poznają także poezje Jarosława Marka Rymkiewicza - poety, który w jednym ze swoich utworów oskarża Donalda Tuska o to, że "ma on krew na rękach". 

Lista lektur przez 8 lat nauki w szkole podstawowej zelektryzowała środowisko nauczycieli i rodziców. Po trzech latach tzw. "nauczania początkowego" od czwartej klasy młodzież poznawać będzie standardy polskiej i światowej literatury. Oprócz Mickiewicza czy Słowackiego będą czytać także współczesną poezję - m.in. Jarosława Marka Rymkiewicza. Poeta jest laureatem nagrody "Człowiek roku" za rok 2011 - otrzymał ją od redakcji Gazety Polskiej. Jeden z jego najnowszych wierszy opublikowano na łamach konserwatywnego tygodnika. Utwór pt. "Krew" zdecydowanie nie zostawia wątpliwości co do poglądów politycznych poety:

"Krew na kamiennych szarych płytach
Na białych rękawiczkach Tuska 
Krew która o nic was nie pyta
Krew jak złamana w sadzie brzózka"

Czy tego typu dzieła na pewno powinny być omawiane w szkole, która z reguły ma być apolityczna i światopoglądowo bezstronna?

- Nowy kanon lektur to kompletne nieporozumienie. Jest bardzo konserwatywny i po prostu nudny - przyznaje w rozmowie z Dzień Dobry Toruń dr hab. Paweł Tański, kierownik Zakładu Antropologii Literatury Edukacji Polonistycznej Wydziału Filologicznego UMK. - Znalazły się tam wiersze Jana Twardowskiego oraz "Pamięć i tożsamość" Jana Pawła II, ale w kanonie lektur obowiązkowych zabrakło wierszy Mirona Białoszewskiego! W szkole nie powinno się indoktrynować młodych ludzi! Rymkiewicz nie powinien znaleźć się w tym gronie omawianych poetów.

[ZT]7835[/ZT]

Jako lektury uzupełniające (mogą, ale nie muszą być omawiane) uwzględniono m.in. "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins, "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina czy "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza.

Jak oceniacie nowe lektury, które czytać będą wasze dzieci?

Czy nowy kanon lektur szkolnych jest upolityczniony?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
TAK 92%
NIE 7%
Nie wiem 1%
(Adrian Aleksandrowicz)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JulitaJulita

6 1

A ja chciałbym odnieść się do kanonu lektur na polonistyce UMK w czasach, kiedy studiowałam. Lista lektur jeśli chodzi o literaturę współczesną kończyła się na 1989 r. Jak coś wyszło rok później, to już nie było omawiane. Zaznaczam, że nie studiowałam w 1989 r. ani nawet w latach 90., więc literatura nie zakończyła się na roku 1989. Czy ktoś wie, czy dzisiejszy kanon lektur na polonistyce UMK wygląda inaczej, czy też wciąż kończy się na 1989 r. PS Uprzedzając komentarze, wiem, studia nie są obowiązkowe.

16:54, 06.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%