Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu dołącza do elitarnej grupy europejskich ośrodków rozwijających sztuczną inteligencję. Jako część PIAST AI Factory, toruńscy naukowcy będą współtworzyć innowacyjne rozwiązania w zakresie obliczeń kwantowych i AI. Jakie korzyści przyniesie to Polsce i Europie?
Uniwersytet Mikołaja Kopernika będzie miał kluczowy udział w PIAST AI Factory, czyli polskiej Fabryce Sztucznej Inteligencji. To jedna z sześciu nowych jednostek, które dołączyły do europejskiej sieci w ramach inicjatywy EuroHPC Joint Undertaking (EuroHPC JU).
Dzięki temu toruńska uczelnia stanie się częścią europejskiego systemu High Performance Computing (HPC), obliczeń kwantowych i sztucznej inteligencji.
EuroHPC Joint Undertaking to europejska inicjatywa mająca na celu wzmocnienie pozycji Europy w dziedzinie superkomputerów i AI. W ramach tego przedsięwzięcia do sieci Fabryk AI dołączyło sześć nowych lokalizacji, w tym Polska reprezentowana przez PIAST AI Factory.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika wniesie do PIAST AI Factory wiedzę ekspercką w zakresie obliczeń kwantowych i analizy danych. Toruńscy naukowcy będą pracować nad zastosowaniem AI w fizyce, chemii, farmakologii, medycynie, cyberbezpieczeństwie i robotyce.
Inicjatorem i koordynatorem projektu ze strony UMK jest prof. dr hab. Ireneusz Grabowski z Instytutu Fizyki.
UMK będzie częścią poznańsko-toruńskiego konsorcjum, w skład którego wchodzą także:
Dzięki tej współpracy Polska zyska dostęp do najnowocześniejszych technologii w zakresie AI i HPC.
W ramach europejskiej sieci wybrano już 13 lokalizacji, w których powstaną Fabryki AI. Każda z nich będzie punktem wsparcia dla startupów, przedsiębiorstw i naukowców, oferując dostęp do zasobów obliczeniowych, szkoleń oraz wiedzy technicznej.
Dzięki udziałowi w PIAST AI Factory UMK stanie się jednym z najważniejszych ośrodków AI w Polsce i Europie. To ogromna szansa dla toruńskich naukowców i firm technologicznych, które będą mogły korzystać z najnowszych rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji i obliczeń wysokiej wydajności.
1 0
Maszyny i roboty zastąpią około 50 % społeczeństw w pracy. Jak mówi guru Harrari coś trzeba będzie zrobić z 4 mld bezużytecznych zjadaczy chleba...śpijta dalej...