Zamknij

W Toruniu wyłoniono Ośmiu Wspaniałych, którzy chcą zmienić świat na lepsze. Kim oni są?

08:54, 22.04.2024 źródło: UMT/ M.P
Skomentuj Fot: Wojtek Szabelski dla UMT Fot: Wojtek Szabelski dla UMT

Finał konkursu "Ośmiu wspaniałych". Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim.

We wtorek (16 kwietnia) w sali Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Przedzamcze w Toruniu odbył się finał 27. Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". To najpopularniejszy w Polsce i bardzo ceniony konkurs dla dzieci i nastolatków.

Grono tegorocznych laureatek i laureatów zostało wskazane przez powołane i bezstronne jury, które 5 marca 2024 r. przeprowadziło eliminacje lokalne konkursu. Zgodnie z jego werdyktem tytuł laureata konkursu nadano sześciorgu laureatkom i laureatom konkursu - zostali nimi:

  • Oliwia Folborska - uczennica IV klasy I LO w Toruniu,
  • Jan Kwiatkowski - uczeń III klasy I LO w Toruniu,
  • Wiktoria Molska - uczennica IV klasy V LO w Toruniu,
  • Dagmara Dybowska - uczennica III klasy VII LO w Toruniu,
  • Martyna Polak - uczennica III klasy VII LO w Toruniu,
  • Magdalena Kozłowska - uczennica II klasy fotograficznej Technikum TEB Edukacja w Toruniu

oraz Szkolnemu Klubowi Mediacji (to 15-osobowa grupa uczniowska z klas I-III z Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu).

Oprócz tego przyznano cztery wyróżnienia - dwa w kategorii „Ósemeczka Juniow”: Hanna Łęgowska - uczennica IV klasy SP nr 4 w Toruniu i Apolonia Burniewicz - uczennica IV klasy SP nr 4 w Toruniu. Wyróżnienia otrzymali także Aleksy Świtała - uczeń I klasy Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Jakub Hałajdziak - uczeń II klasy Zespołu Szkol Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu.

Ośmiu wspaniałych - na czym to polega? 

Inspiracją do zorganizowania konkursu dla Joanny Fabisiak – posłanki RP był znany western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. To proste przesłanie – wystarczy niewielu, by zmienić wiele – było pełne optymizmu i doskonale nawiązywało do założeń planowanego Konkursu, którego celem jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy oraz upowszechnianie zachowań życzliwości na co dzień, jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

Konkurs organizowany jest w 85 miastach z całej Polski, znany jest także w każdej toruńskiej szkole. Każde miasto wybiera grupę swojej wspaniałej młodzieży, a następnie przedstawia ją całej Polsce. Toruńskie laureatki i laureaci otrzymali upominki – przenośne dyski zewnętrzne, Szkolny Klub Mediacji otrzymał dofinansowanie do „Warsztatów rozwojowo-integracyjno-superwizyjnych dla mediatorów rówieśniczych”, które odbędą się w listopadzie 2024 r. w Osadzie Leśnej „Barbarka”, z kolei wyróżnieni dostali smartwatche.

Ponadto tradycyjnie tegorocznych toruńskich laureatów konkursu czeka wyjazd do Warszawy na ogólnopolski finał konkursu. Miasto Toruń zapewni wyjazd grupie toruńskich laureatów na warszawski finał, w którym Toruń będzie reprezentowany na przesłuchaniach ogólnopolskich przez Oliwię Folborską - uczennicę klasy IV z I LO w Toruniu.

(źródło: UMT/ M.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%