Po raz pierwszy w historii uniwersytetu naukowcy z UMK zostali laureatami prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. W sumie, na swoje projekty, dostali prawie 3,5 mln euro.
ERC kieruje swoją ofertę grantową do naukowców z całego świata, znajdujących się na każdym etapie kariery i zamierzających realizować projekty badawcze na terenie Unii Europejskiej. Klasyczny podział na badania podstawowe i stosowane nie ma dla ekspertów znaczenia. Nagradzane przez nich projekty muszą mieć charakter poznawczy, pionierski oraz przekraczać obecne granice wiedzy.
We wtorek (22 listopada) europejska agenda ogłosiła laureatów programu Starting Grant. Do rozstrzygniętej właśnie edycji wpłynęło prawie trzy tysiące wniosków. Największa konkurencja była w obszarze nauk fizycznych i inżynieryjnych – o dofinansowanie starało się aż 1224 badaczy. W sumie, w całym konkursie, ERC rozdysponowała 636 mln euro pomiędzy 408 autorów projektów. Granty będą realizowane przez pięć lat w 26 europejskich krajach przez naukowców 46 narodowości.
[FOTORELACJA]8335[/FOTORELACJA]
Wśród nagrodzonych znalazło się zaledwie czworo Polaków, w tym aż dwoje z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: dr hab. Katharina Boguslawski oraz dr hab. Piotr Wcisło, oboje pracują na jednym Wydziale: Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.
- W tym prestiżowym konkursie i w tak niezmiernie wymagającej rywalizacji aż dwa wnioski złożone przez naukowców z UMK otrzymały finansowanie. To ogromny sukces naukowców i naszego Uniwersytetu na arenie międzynarodowej. Uzyskane finansowanie w ramach tego konkursu pozwoli naukowcom prowadzić innowacyjne badania na najwyższym światowym poziomie
- mówi prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor ds. nauki.
Satysfakcji z otrzymania grantu nie kryje dr hab. Piotr Wcisło.
- Cieszy mnie to wyróżnienie, oczywiście. Wyniki ERC są bardzo czujnie śledzone przez liderów naszej dyscypliny na całym świecie. To istotny sygnał, że jesteśmy poważnym partnerem do współpracy. Moja grupa jest bardzo młoda, więc to dla nas szczególnie ważne – ERC nas uwiarygadnia
- powiedział naukowiec.
O tym, że wyróżnienie przez ERC jest wyróżnieniem mówiła z kolei dr hab. Katharina Boguslawski, która podkreślała, że jest to coś, na co pracowała przez ostatnie 10 lat.
- Bycie naukowcem to nie tylko codzienna praca czy pasja. To także szaleńcza ilość godzin pracy i bezsennych nocy, które pozwalają nam nieustannie piąć się i uczyć. Otrzymanie grantu ERC to olbrzymi sukces w mojej karierze naukowej na poziomie krajowym, ale także, co najważniejsze, międzynarodowym. Tak jak wszystkie granty ERC mój projekt to przedsięwzięcie bardzo ambitne. W ciągu kolejnych pięciu lat będę miała okazję zbudować najwyższej klasy zespół naukowy, z którym będę mogła pracować nad przełomowym projektem
- powiedziała dr hab. Katharina Boguslawski.
Grant będzie trwał przez najbliższe pięć lat. Prof. Piotr Wcisło otrzymał na swoje badania 1 mln 923 tys. 239 euro, a prof. Katharina Boguslawski 1 mln 218 tys. 088 euro. To pierwsze, tak duże wyróżnienie dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w historii.
pat14:09, 23.11.2022
1 0
Brawo! 14:09, 23.11.2022
Xdd15:35, 23.11.2022
0 0
Być dumnym z lewactwa? Nigdy! 15:35, 23.11.2022