Jeśli zapytalibyśmy o najpopularniejsze symbole naszego miasta to jednym tchem w odpowiedzi usłyszymy: „Kopernik” i „pierniki”. To z nimi niemalże wszystkim przyjeżdżającym do Torunia gościom kojarzy się Toruń. Potwierdzają to badania realizowane przez toruński Ośrodek Informacji Turystycznej. Te dwie odpowiedzi to ponad połowa skojarzeń z Toruniem. Pomysłodawcy powstania Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE liczą, że do znaków rozpoznawczych miasta, kojarzonych także poza granicami Torunia, dołączy… żaba.
Żaba, która od pierwszej edycji jest symbolem Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. O ile bowiem dla młodych torunian legenda o flisaku i żabach nie jest niczym nowym, to już dla ludzi spoza miasta to historia wciąż mało znana. Sama żaba wydaje się bardzo wdzięcznym wzorem, który można wykorzystywać w działaniach marketingowych. Dającym olbrzymie pole do popisu przy tworzeniu gadżetów i pamiątek związanych z wizytą w Toruniu. W całej Polsce tego typu symbole doskonale się sprzedają.
Wszak z Krakowa przywozimy, nie legendarnego Szewczyka, ale raczej Smoka Wawelskiego w różnych promocyjnych wcieleniach, w Lublinie i Poznaniu popularnością cieszą się koziołki, na niemalże całym Podlasiu króluje żubr, a Wrocław już jakiś czas temu postanowił wykorzystać w swej promocji krasnale będące pozostałością po Pomarańczowej Alternatywie, a Łódź cieszącego się olbrzymią popularnością… Misia Uszatka. Każdy z tych symboli ubrany w atrakcyjne kreacje wizualne doskonale promuje miasta i regiony. Dla Torunia postać żaby ma szansę stać się atrakcyjnym motywem uzupełniającym dobrze znane już symbole miasta. Nie da się ukryć, że to forma unikalna w przeciwieństwie do anioła trzymającego toruńską tarczę herbową, który jest motywem dosyć popularnym.
W branży filmowej Złota Żaba stała się wyróżnieniem szanowanym i powszechnie rozpoznawanym. Przez trzydzieści lat Festiwal EnergaCAMERIMAGE stał się jednym z najistotniejszych wydarzeń filmowych w Europie, a toruńska żaba przez ten czas błyszczała w dłoniach najważniejszych twórców z całego świata. Wątek żaby pojawia się również w projekcie pracowni Baumschlager Eberle Lustenau, która opracowała koncepcje architektoniczną siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE.
Już wkrótce przekonamy się czy pokaźnych rozmiarów żaba znajdzie w ostatecznej wersji projektu ECFC. Sam budynek powstać ma najpóźniej do 2028 roku. Obiekt wykorzystywany ma być przez cały rok, a festiwal EnergaCAMERIMAGE będzie najważniejszym, ale jednym z wielu wydarzeń organizowanych w tej przestrzeni. W ECFC znajdzie się m.in. Sala główna na ponad 1500 miejsc, Centrum Edukacji, przestrzeń wystawienniczo- targowa, Dom Kina składający się z kompleksu trzech kin, sale muzealne, galeria sztuki, studio filmowe i obszerny parking podziemny. Centrum ma stać się impulsem dla rozwoju lokalnej gospodarki, czy wprowadzi żabę do kanonu symboli miasta przekonamy się za kilka lat…
Sławomira14:16, 03.02.2024
1 0
Ojciec Tadeusz Rydzyk jest symbolem miasta. 14:16, 03.02.2024