Zamknij

Czy toruńska żaba ma szansę stać się jednym z symboli miasta?

10:30, 30.01.2024 K.P. Aktualizacja: 11:01, 31.01.2024
Skomentuj Fot. Nadesłane Fot. Nadesłane

Jeśli zapytalibyśmy o najpopularniejsze symbole naszego miasta to jednym tchem w odpowiedzi usłyszymy: „Kopernik” i „pierniki”. To z nimi niemalże wszystkim przyjeżdżającym do Torunia gościom kojarzy się Toruń. Potwierdzają to badania realizowane przez toruński Ośrodek Informacji Turystycznej. Te dwie odpowiedzi to ponad połowa skojarzeń z Toruniem. Pomysłodawcy powstania Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE liczą, że do znaków rozpoznawczych miasta, kojarzonych także poza granicami Torunia, dołączy… żaba.

Żaba, która od pierwszej edycji jest symbolem Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. O ile bowiem dla młodych torunian legenda o flisaku i żabach nie jest niczym nowym, to już dla ludzi spoza miasta to historia wciąż mało znana. Sama żaba wydaje się bardzo wdzięcznym wzorem, który można wykorzystywać w działaniach marketingowych. Dającym olbrzymie pole do popisu przy tworzeniu gadżetów i pamiątek związanych z wizytą w Toruniu. W całej Polsce tego typu symbole doskonale się sprzedają.  

Wszak z Krakowa przywozimy, nie legendarnego Szewczyka, ale raczej Smoka Wawelskiego w różnych promocyjnych wcieleniach, w Lublinie i Poznaniu popularnością cieszą się koziołki, na niemalże całym Podlasiu króluje żubr, a Wrocław już jakiś czas temu postanowił wykorzystać w swej promocji krasnale będące pozostałością po Pomarańczowej Alternatywie, a Łódź cieszącego się olbrzymią popularnością… Misia Uszatka. Każdy z tych symboli ubrany w atrakcyjne kreacje wizualne doskonale promuje miasta i regiony. Dla Torunia postać żaby ma szansę stać się atrakcyjnym motywem uzupełniającym dobrze znane już symbole miasta. Nie da się ukryć, że to forma unikalna w przeciwieństwie do anioła trzymającego toruńską tarczę herbową, który jest motywem dosyć popularnym.

W branży filmowej Złota Żaba stała się wyróżnieniem szanowanym i powszechnie rozpoznawanym. Przez trzydzieści lat Festiwal EnergaCAMERIMAGE stał się jednym z najistotniejszych wydarzeń filmowych w Europie, a toruńska żaba przez ten czas błyszczała w dłoniach najważniejszych twórców z całego świata. Wątek żaby pojawia się również w projekcie pracowni Baumschlager Eberle Lustenau, która opracowała koncepcje architektoniczną siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE.

Już wkrótce przekonamy się czy pokaźnych rozmiarów żaba znajdzie w ostatecznej wersji projektu ECFC. Sam budynek powstać ma najpóźniej do 2028 roku. Obiekt wykorzystywany ma być przez cały rok, a festiwal EnergaCAMERIMAGE będzie najważniejszym, ale jednym z wielu wydarzeń organizowanych w tej przestrzeni. W ECFC znajdzie się m.in. Sala główna na ponad 1500 miejsc, Centrum Edukacji, przestrzeń wystawienniczo- targowa, Dom Kina składający się z kompleksu trzech kin, sale muzealne, galeria sztuki, studio filmowe i obszerny parking podziemny. Centrum ma stać się impulsem dla rozwoju lokalnej gospodarki, czy wprowadzi żabę do kanonu symboli miasta przekonamy się za kilka lat…

(K.P.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SławomiraSławomira

1 0

Ojciec Tadeusz Rydzyk jest symbolem miasta. 14:16, 03.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%