Zamknij
REKLAMA

Grand prix Kontaktu jedzie do Słowenii! Jaki był festiwal?

19:49, 29.05.2016 | Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
Yana Ross z nagrodą za najlepszą reżyserię, fot. Tomasz Berent

Po tygodniu teatralnych wrażeń, kilku rewelacyjnych odsłonach i kilku spektaklach, które wzbudziły prawdziwy szum dowiedzieliśmy się, kto otrzymał nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Jury docenił słoweńską realizację „Iliady".

Przez 10 wieczorów wielbicielom teatru obiecano wiele wspaniałych wrażeń i chociaż nie każda z festiwalowych atrakcji zachwyciła publiczność to niektórych spektakli na pewno długo nie zapomnimy.

- Wszystkim należą się ogromne gratulacje – przyznał dyrektor festiwalu Andrzej Churski. – Kończymy 23. Edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt, za rok zapraszamy na kolejną edycję festiwalu debiutantów, a na następny „Kontakt” za dwa lata.

Momentem, na który wszyscy czekali było ogłoszenie wyników festiwalowej rywalizacji. Nie było jednak niespodzianek. Główna nagroda trafiła do twórców spektaklu „Iliada” ze Słowenii. Niestety zespół po swoim czwartkowym występie w Toruniu musiał wracać do Słowenii, dlatego reprezentujący marszałka – dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego urzędu marszałkowskiego, Jerzy Janczarski, nagrodę przekazał na ręce Andrzeja Churskiego.

- To był wyjątkowy tydzień, przyznam państwu, że „Iliada” to jedyny spektakl, którego podczas festiwalu nie widziałem żartował Janczarski.

Jurorzy nie przyznali w tym roku indywidualnych nagród za kreacje aktorskie, zbiorową otrzymała obsada spektaklu „Gawriło Princip”. Za najlepszą reżyserkę uznano Yanę Ross – twórczynię „Mewy”.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie. Festiwal jest międzynarodowy, ale w Toruniu tak kultywujecie tradycje teatralne i reżyserskie, że stojąc tutaj w dużej mierze czuję się Polką – przyznała reżyserka odbierając wyróżnienie z rąk wiceprezydenta Andrzeja Rakowicza.

W pozostałych kategoriach – nagroda za oprawę dźwiękową i nagroda dziennikarza – również triumfowali twórcy „Iliady”.

(Adrian Aleksandrowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone