Zamknij
REKLAMA

Zagraniczni studenci wybierają studia w Toruniu. Przylecieli nawet z Etiopii!

Adam Jóźwiak Adam Jóźwiak 09.00, 01.10.2022 A.J. Aktualizacja: 10.34, 02.10.2022
Skomentuj fot. Andrzej Romański
REKLAMA

Ponad 700 kandydatów i kandydatek z kilkudziesięciu krajów, w tym 128 osób w ramach programu Erasmus+, rozpocznie swoją przygodę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Z myślą o nich Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej oraz Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich przygotowały Tydzień Orientacyjny.

Tydzień Orientacyjny (tzw. Orientation Week) to cykliczne wydarzenie, które zapewnia świetny start zarówno studentom i studentkom krótkookresowym, jak i tym zaczynającym studia w pełnym cyklu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej oraz Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich przygotowały dla nich szereg interesujących wydarzeń. Tegoroczna edycja międzynarodowych spotkań rozpoczęła się 27 września i potrwa do 4 października.

W programie Tygodnia Orientacyjnego przewidziane są m.in. inspirujące wykłady, kurs języka polskiego oraz warsztaty interkulturowe, przybliżające różnice i aspekty kultur, z którymi obcokrajowcy mogą mieć do czynienia podczas swojego pobytu - tłumaczą organizatorzy wydarzenia. - Podczas tygodniowych spotkań studenci i studentki zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania uniwersytetu, zasad studiowania w Polsce, a także życia w Toruniu. Ponadto to doskonały moment na integrację różnych, często odmiennych kultur.

W semestrze zimowym w ramach programu Erasmus+ studiować na UMK będzie 128 osób z 10 krajów. Wśród nich są goście z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Grecji, Ukrainy, Turcji, a nawet Iranu. W pełnym wymiarze na studia zdecydowało się 572 osób z 46 krajów, w tym chociażby z Indii, Iranu, Chin, Azerbejdżanu, Egiptu, Brazylii czy Etiopii. Wśród nich znalazło się także 174 studentek i studentów z Ukrainy oraz 114 z Białorusi.

Tydzień Orientacyjny rozpoczął się we wtorek 27 września w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Goście zostaną przywitani przez Prorektor ds. Studenckich prof. Beatę Przyborowską i Prorektora ds. Kształcenia prof. Przemysława Nehringa, a także reprezentantów ze strony Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Część oficjalna zakończy się wykładami dr. hab. Dominika Antonowicza, prof. UMK i dr. Michała Targowskiego oraz cyklem prezentacji informacyjnych.

W kolejnych dniach na studentów i studentki czeka wiele zajęć, począwszy od krótkiego kursu języka polskiego, warsztatów interkulturowych, psychologicznych, a skończywszy na ćwiczeniach integracyjnych.

Wszystkie spotkania odbędą się w małych grupach, co pozwoli na lepsze poznanie się uczestników i uczestniczek. O dobrą orientację w toruńskim kampusie zadba Erasmus Student Network Toruń, który oprowadzi po nim zagranicznych gości. Na sam koniec studenci i studentki, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Torunia, będą mogli poznać toruński zespół staromiejski z profesjonalnymi przewodnikami.

Tydzień Orientacyjny zakończy się 4 października spotkaniami z wydziałowymi koordynatorami ds. mobilności programu Erasmus+.

Równolegle - od 27 września do 2 października - potrwa kurs adaptacyjny skierowany do studentów zagranicznych przyjętych na pierwszy rok studiów, na pełen cykl, prowadzonych w języku polskim.

W kursie weźmie udział 60 osób, głównie ze Wschodu, z krajów takich jak Ukraina i Białoruś, ale w tym gronie nie zabraknie również uczestników z Brazylii i Rumunii. W czasie zajęć studenci dowiedzą się o ważnych dla nich formalnościach związanych z legalizacją pobytu, poznają bliżej uczelnię, zwiedzą kampus, poznają zasady funkcjonowania w mieście. W programie znalazło się także spotkanie integracyjne.

Wydarzeniu towarzyszy konkursie foto-wideo "Toruń oczyma studenta", a jego zwycięzca otrzyma atrakcyjny pakiet uniwersyteckich upominków.

Kurs organizowany jest we współpracy z Agencją Accepted specjalizującą się w pomocy w podejmowaniu studiów kandydatom zagranicznym. 

Zobacz także:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

Były wyborca PiSByły wyborca PiS

11 0

A kto za to płaci? Pan, Pani, społeczeństwo. Uczą się i wyjadą jak najdalej. 09:06, 01.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BrawoTyBrawoTy

2 5

Miło że były wyborca pisu. W końcu zrozumiał!!!! 11:31, 01.10.2022


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


SzefVip SzefVip

5 1

Jóźwiak! To jak przyjeżdżają na STUDNIA, a nie na studia to nie dziwi że z Etiopii. 11:29, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%