Zamknij

Toruń: rusza najlepszy festiwal filmowy w Toruniu. Co przygotowano?

12:39, 16.10.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj Fot. Joanna Zdancewicz
REKLAMA

Toruń: rusza najlepszy festiwal filmowy w Toruniu. Co przygotowano?

W hybrydowej formie - na żywo i online – odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Tofifest”. 18. edycję „niepokornego festiwalu” zaplanowano na 17-25 października 2020 r.

[ZT]29293[/ZT]

- Wchodzimy w dorosłość. Miał być tort, mieliśmy zastanawiać się, jak ta dorosłość będzie wyglądać. Mimo że tę osiemnastkę z konieczności będziemy świętować inaczej, niż planowaliśmy, przygotowaliśmy bardzo bogaty program – zapowiada dyrektorka festiwalu Katarzyna „Kafka” Jaworska.

Festiwalowe konkursy 

Podobnie jak w latach poprzednich trzonem festiwalu będą konkursy. Konkurs główny On Air pokazuje pierwsze i drugie filmy reżyserów. Tu zobaczymy 11 filmów z całego świata, wśród nich obrazy docenione na festiwalach w Sundance i w Wenecji. Oceni je jury w składzie: Agnieszka Glińska (montażystka), Agnieszka Smoczyńska, Anna Kazejak, Janusz Chabior i Piotr Witkowski.

Drugim ważnym konkursem jest Shortcut, w którym pokazywane są krótkie metraże. Ocenią je: Agnieszka Pisarek, Marta Prus i Michał Jacaszek. W konkursie From Poland, wypełnionym rodzimymi produkcjami, oprócz fabuł pokazane zostaną w tym roku również dokumenty. Tu jurorami są widzowie. Filmy konkursowe będzie można oglądać na żywo, ale także online. Podobnie będzie ze spotkaniami z twórcami. Dzięki formule wirtualnej spotkań będzie więcej niż zwykle.

Oprócz konkursów jak zawsze zaplanowano szereg pasm tematycznych. Odnoszą się one często do ważnych, aktualnych problemów. Dlatego w tym roku nie mogło zabraknąć filmów poświęconych naszym wschodnim sąsiadom. W paśmie Żywie Biełaruś! Pokazane zostaną cztery dokumenty: „Białoruski walc”, „Debiut”, „Plac Kalinowskiego” i „W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele”.

Nowym pasmem festiwalu jest Bella Women, w którym przypomniane zostaną filmy znakomitych reżyserek (m.in. „Boisko bezdomnych”, „Fuga” i „Córki dancingu”). Tylko stacjonarnie będzie można oglądać filmy w ramach pasma Must See Must Bee. Polską premierę na festiwalu będzie miał szwajcarsko-niemiecki film „Moja cudowna Wanda” z Agnieszką Grochowską w roli głównej. Premier będzie oczywiście więcej.

 Z uwagi na wprowadzenie żółtej strefy na terenie całego kraju organizatorzy zdecydowali się odwołać uroczystą gale otwarcia festiwalu. Gala zamknięcia, połączona z wręczeniem nagród, na razie planowana jest bez zmian. Nagrody Tofifestu wręczane są corocznie wspaniałym twórcom, którzy wnoszą nową jakość do sztuki filmowej.

- Bardzo zależy nam, żebyśmy byli utożsamiani z Toruniem. Chcemy wpisywać się w tkankę miasta i przede wszystkim promować to wspaniałe miejsce. Dlatego od wielu lat przyznajemy Flisaka - nagrodę dla twórców lokalnych – mówi rzecznik prasowy festiwalu Artur Zaborski.

Festiwalowe nagrody

Flisak jest nagrodą przyznawaną przez prezydenta Torunia twórcy z regionu kujawsko-pomorskiego. W tym roku trafi ona do pochodzącej z sąsiedniej Bydgoszczy znanej aktorki Romy Gąsiorowskiej.

Ze względów bezpieczeństwa nie zostanie w tym roku przyznany Złoty Anioł za Całokształt Twórczości. Ponieważ otrzymują go zawsze osoby o wielkim dorobku tworzonym przez lata, organizatorzy nie chcieli narażać nikogo z nestorów kina na ryzyko zachorowania. Przyznane zostaną za to Złote Anioły za Niepokorność Twórczą. Odbiorą je znakomici aktorzy: Agata Buzek i Łukasz Simlat.

- Dla mnie niepokorność oznacza konsekwentne kroczenie własną drogą. Nagradzani przez nas artyści nie boją się wyrażać własnego zdania i oprócz tego, że wiele osiągnęli w zawodzie, angażują się też w sprawy społecznie – wyjaśnia Katarzyna Jaworska.

Festiwal dofinansowany jest ze środków Gminy Miasta Toruń.

Wszystkie wydarzenia na żywo odbędą się w sali na Jordankach.

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (25)

800 tys800 tys

13 5

Za co miasto płaci na Toffi 800 tys Żądamy rozliczenia opłacalności tej dotacji!
WNIOSEK DO RADY MIASTA O REFERENDUM CZY ZASADNYM JEST WYDAWANIE 800 TYS Z NASZYCH PODATKÓW NA COS CO NIE PRZYNOSI KORZYSCI MIASTU, A JEDYNIE GARSTCE ZNAJOMKÓW?
NIKT W ZWIAZKU Z TOFFI O TORUNIU NIE WSPOMINA W MEDIACH KARJOWYCH ANI ŚWIATOWYCH. TYLKO REGIONALNIE PRZEPISUJE WCIĄŻ TO SAMO ZAKUMPLOWANI Z JAWORSKIMI DZIENNIKARZE. KOLESIOSTWO.
13:23, 16.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HahaHaha

3 4

Oj kogoś z okolic Nowego Rynku boli pewna część ciala 13:39, 16.10.2020


ObserverObserver

11 4

Jak bardzo DD Toruń musi być wstyd za to co piszą, skoro nawet nie wskazują autora tekstu ?
Sam nagłówek może już śmieszyć. Bo jakie są kryteria oceny redakcji która pisze "najlepszy festiwal filmowy w Toruniu"?
No ale w przypadku tego portalu nie chodzi raczej o obiektywizm i uczciwy opis rzeczywistości, tylko jej zakrzywienie i propaganda na rzecz pewnych osób i ich działań. 13:26, 16.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TołdiTołdi

1 5

Oj zwolennik teorii spiskowych? No tak Tofi bee, żabkowy festiwal cacy 13:38, 16.10.2020


TomTom

5 7

Zdecydowanie najlepszy 13:41, 16.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do TomDo Tom

7 2

Tom, w czym jest najlepszy ten festiwal?
Tylko nie pisz o emocjach, czy odczuciach. Te są subiektywne. Pomówmy o czymś co stanowi o istocie pomiaru, czyli o wskaźnikach, liczbach. To co Tom jakieś dane?
14:00, 16.10.2020


LolaLola

6 1

Ciekawa konstrukcja myślowa pana Zaborskiego. Wpisaliście się już w tkankę miasta?
(co to w ogóle znaczy?) 14:21, 16.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TołdiTołdi

2 6

No oni się wpisali, ale pewien inny festiwal nie. Jak się zmienia co kilka lat miasta, to jak się można wpisać? 14:24, 16.10.2020


LolaLola

10 3

Najlepszy to jest ten portal w promowaniu ten niszowej imprezki. A zdjęcie pani Jaworskiej jasno daje do myślenia jakie ma ego. Chyba, że jest to element wpisywania się w tkankę miasta i metoda na promocję. (siebie).
14:43, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obi WanObi Wan

7 2

Tom, w czym jest najlepszy ten festiwal?
Tylko nie piszcie o emocjach, czy odczuciach. Te są subiektywne. Pomówmy o czymś co stanowi o istocie pomiaru, czyli o wskaźnikach, liczbach. To co jakieś dane? 14:45, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czasczas

7 2

Teraz nie odpuścimy. To że szmatławiec ddt po kolesiosku ich KRYJE .
800 tys do rozliczenia!
za co za dziesieciu Polaków? Za ten programik filmów?
W tej sytuacji międzynarodowe jest każde Cinema City, kaze kino które pokazuje filmy z zagranicy. To już nie jest Festiwal to jest sposób na zycie pani Jaworskiej i Jaworskiego. Ale sto! nawet znajomość i świete minki do Prezyenta czy kolesiostwo z paną Całbecka jedna czy druga nie pomoga!
Pieniądz publiczny bedzie rzoliczony. jako obywatele tego miasta i podatnicy bedziemy sie tego domagac do sądów włącznie. 15:24, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Obi Wanado Obi Wana

5 1

Nie wiesz? Powiem ci...w napuszczaniu i kłamstwach na temat Camrimage.
W fochach i pomiataniu ludźmi pracującymi przy ich festiwalu.
W koesiostwie z lokalnymi dziennikarzami. W megalomanii dyrektorki. We wmawianiu ludziom ze sa najlepsi na świecie.
15:27, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ProrokProrok

3 1

Teraz dopiero dyrektorka przekona sie jak byłoby gdyby prawdą były jej pomówienie wobec Camerimage.
Dosyć kłamstw na temat Camerimage! 15:31, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SpectatorSpectator

5 3

Kocham tę prowincję! :D Dwa nie szanujące i wykorzystujące pracowników, defraudujące publiczne pieniądze, z megalomanami na czele festiwale, które w międzyczasie uskuteczniają pyskówki w komentarzach pod artykułami na swój temat. Jeśli to nie jest dowód tego, że Toruń to wioska mentalnie, to nie wiem co? Rozbijam popcorn i piwo i patrzę sobie na ten shit show :D 11:31, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ty światowiecTy światowiec

3 0

Ty światowieć z Włocławka podaruj sobie...Toruń prowincją? Prowincja na której wystawia się prace Lyncha, Newtona , Abramovic, Greenawaya, Picassa. Warhola, Chirico, Magueritta, Picabii? Prowincją miejsce gdzie przyjeżdżają Tarantino, Gere, De Vito, Norton, Figgis, Hartnett i tysiące innych filmowców?
Nie mierz wszystkiego miarą głupoty przyznawania nagród artystom za niepokorność hahahahahaha i obecnością trzeciorzędnej aktorki znanej z tego ze jest córka byłego premiera, ale za to tu nagradzanej. Tak masz rację w tym czasie kiedy sie kogoś takiego nagradza Toruń to prowincja 🤣. 18:36, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BuhahahaBuhahaha

5 0

Kafka jaworska: "myślę że nasza dziewiętnastka będzie osiemnastką"
Tak bredzi jeszcze tylko Szering-Wilgus i Bredziński. proponuje regionalnego złotego anioła dla obojga. Buhahaha
Międzynarodowo!!!
800 tysiecy do R O Z L I C Z E N I A!
20:38, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ty SpectatorTy Spectator

2 0

Internauta Spectator to prymityw pasący się a popcornie i piwie. 23:41, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Hej MaliniakHej Maliniak

3 0

Nie obwisciłeś światu jak rozpoczął sie najlepszy festiwal na świecie! Ile było gości? Jaka była jakość filmu który juz obleciał kina? W programie tego najlepszego festiwalu są wyłacznie filmy juz pokazany w CSW.
hahahahahah
Najlepszy ...dla takich jak ty nie czytających o filmie, nie rozumiejących jak nabija sie w butelkę mieszkańców Torunia marnując ich pieniądze. Ty będziesz wspólnikiem tego przekrętu bo okłamujesz ludzi, że to wszystko jest wspaniałe podczas gdy to marnotrawienie kasy publicznej na filmy już pokazane w CSW!!! hahahahaha 12:05, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Słabiutko toffiSłabiutko toffi

5 0

Przed Jordankami hula wiatr. W sali na Jordankach też. Program wtórny, Stare filmy sprzed nawet 10 lat i więcj lat. wszyscy je widzieli.
Taaak DDT !!! Taaaaak to jest najlepszy festiwal w Toruniu....ale zapomnieliście dodac na który redaktorowi naczelnemu tego portalu udało sie wejść.
No wtedy wszystko jasne . Buhahahaha buhahahaha
Tylko nie piszcie że jestem z Camerimage, że jestem Żydowicz albo z Tumultu jego pracownik.... albo że mnie boli .... jestem zwykłym kinomanem który widzi jak robicie z siebie durniów jako dziennikarze. A temu Toffi to nawet współczuje bo dyerktorka jest skrzywiona przez swa miłość własną a ddt ten stan choroby pogłębia. ale cóż to już nie moja sprawa. hahaha
13:54, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekaweCiekawe

1 0

I co ruszyŁ? Bo ruszaŁ i ruszał i nie mogl ruszyc ten najlepszy Festiwal? Ryszl powoli po szynach, para buch, kola wruch i bucha i stuka tak ddt ddt ddt ddt ddt ...tysiac atletoe w redakcji wiesc w swiat zaniesie chic guzik zrobili sensownego to 800 tysiecy z podatkow torunian kafce przyda sie przyda sie przyda sie...odpalu i ddt ddt ddt
03:25, 19.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

najlepszynajlepszy

1 0

hahahahahahahaha idźcie i zobaczcie hahahahahahaha 12:53, 19.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oooo!Oooo!

2 0

STOPKLATKA - Festiwal na STOPKLATCE. Macie ludziska podziwiać DEREKTORKĘ. No NAJLEPSZY z NAJLEPSZYCH Festiwal. Filmy juz ograne w CSW i innych kinach, Twarz derektorki sprzed lat. Wszystko na poziomie DDT. 12:56, 21.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wejdź na stronęWejdź na stronę

1 0

Wejdź na stronę festiwalu i padniesz z wrażenia ile spotkań w tym on line zaserwował nam festiwal za 800 tys miejskiej kasy! 10:20, 22.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

co tam?co tam?

1 0

kiedy będzie to toffi? 16:38, 26.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Hallo Hallo

1 0

Kiedy będzie ten festiwal? 21:34, 27.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA