Zamknij
REKLAMA

Zmiany w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej. Odchodzą dyrektorzy!

09:03, 30.08.2019 | AJ
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Lech Kamiński

Zmiany w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej. Odchodzą dyrektorzy!

Z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną żegna się po trzech latach jej dyrektor Marek Czekała. Obowiązki dyrektora w najbliższym sezonie artystycznym będzie pełnić Przemysław Kempiński.

Marek Czekała został powołany na stanowisko dyrektora TOS przez Prezydenta Torunia w 2016 roku, by – zgodnie z umową – pełnić je przez trzy sezony, do 31 sierpnia 2019 roku. Zgodnie z ustawą z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej umowa z dyrektorem instytucji artystycznej, jaką jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna zawierana jest na czas określony równy sezonom  artystycznym.

 Był to dla mnie bardzo ciekawy okres, ale niełatwy. Toruńska Orkiestra Symfoniczna wymagała ogromnej pieczy i nowego podejścia. Wydaje mi się, że przez te 3 lata zaproponowaliśmy razem z dyrektorem artystycznym, Mariuszem Smolijem, interesujący program, kilkadziesiąt premierowych utworów, które nigdy w Toruniu nie były wykonywane, szereg fantastycznych artystów, którzy wcześniej się tu nie pojawili – podsumował Marek Czekała. - Myślę, że ocena pracy dyrektora orkiestry należy do słuchaczy. Ale fakt, że wypełniali oni salę niemal po brzegi na naszych koncertach, jest dobrą opinią o naszej pracy.

W trakcie tych trzech lat w każdym sezonie TOS organizowała od 78 do nawet 100 wydarzeń artystycznych przy widowni liczącej od 35 do prawie 50 tysięcy słuchaczy. Odbywały się wówczas kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”, konkursu „Kompozytor: życie i twórczość”, adresowanego do uczniów szkół ogólnokształcących oraz koncertów w ramach „Kulturalnego Lata”. Marek Czekała wraz z Mariuszem Smolijem postawili na  działania edukacyjne, których zorganizowano od 400 do nawet 500 w każdym sezonie przy widowni liczącej nawet 68 tys. osób. Nowymi projektami zainicjowanymi przez Marka Czekałę były koncerty  z cyklu Symfonika Familijna oraz Festiwal Siły Natury.

- Zgodnie z ustawą jestem zobowiązany, żeby publicznie poinformować o zamiarze ogłoszenia konkursu i takie ogłoszenie – o konkursie na stanowisko dyrektora TOS-u na sezon artystyczny 2020/2021 i kolejne lata – w dniu jutrzejszym, czyli 30 sierpnia 2019 roku się ukaże – zapowiedział prezydent Michał Zaleski.

W nadchodzącym sezonie artystycznym 2019/2020 obowiązki dyrektora TOS-u będzie pełnić Przemysław Kempiński, dotychczasowy kierownik działu organizacji koncertów . Pozostanie na stanowisku do momentu wyłonienia w konkursie nowego szefa orkiestry.  Będzie współpracował z Dainiusem Pavilionisem, litewskim dyrygentem i wykładowcą Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. W TOS będzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego. Już na początku pracy czeka ich wyzwanie – organizacja 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego, który odbędzie się 4-13 października 2019 r. 

 

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone