Zamknij

Neuca znowu na tapecie mediów. Firma wydaje oświadczenie

Weronika PolichnowskaWeronika Polichnowska 09:00, 01.09.2023 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

W przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia jakoby Neuca prowadziła działania rzecz uchwalenia ustawy AdA2.0. Spółka kategorycznie zaprzecza tym doniesieniom. 

Ustawa "Apteka dla Aptekarza" była procedowana w komisjach parlamentarnych. Ma ona nieść za sobą szereg zmian dotyczących funkcjonowania aptek. "Apteka dla Aptekarza" ma na celu uszczelnienie przepisów dotyczących prowadzenia aptek przez farmaceutów. 

W skrócie, AdA 2.0 ma na celu zaostrzenie przepisów z 2017 roku, które wymagają, aby nowe apteki były prowadzone tylko przez farmaceutów lub spółki osobowe farmaceutów i tylko wtedy, gdy liczba aptek, które już są ich własnością, jest mniejsza niż cztery. Poprawka do AdA wprowadza także zakaz przejęcia kontroli nad apteką przez podmioty inne niż farmaceuci lub spółki farmaceutyczne. Miałoby to zapobiec tworzeniu się dużych monopoli sieci aptecznych. 

Pojawiły się plotki, że za ustawą stoi rzekomo toruńska spółka akcyjna. Firma wydała oświadczenie w tej sprawie. 

NEUCA nie prowadzi żadnych działań ani ani rozmów z decydentami na ten temat. Przedstawiciele NEUCA nie brali żadnego udziału w pracach związanych z ustawą ani nawet w debatach na jej temat.

- mówił w oświadczeniu Paweł Bernat, dyrektor komunikacji i Public Affairs NEUCA S.A.

- Owszem jej zapisy są dla nas ważne ponieważ ich wprowadzenie jest istotne dla kondycji biznesowej naszych klientów strategicznych – aptek niezależnych. Wsparcie dla aptek niezależnych jest od kilkunastu lat wprost wpisane w naszą misję: „Zapewniamy lepszą przyszłość wszystkim niezależnym aptekom w Polsce”. Wspieramy je  w codziennym prowadzeniu biznesu, dostarczając narzędzi do budowania konkurencyjności i rentowność - dodaje Paweł Bernat. - By nie konkurować z własnymi klientami NEUCA nie posiada żadnych aptek własnych. Uważamy, że ustawa AdA przyczynia się do ustabilizowania równowagi rynkowej pomiędzy segmentami aptek niezależnym i sieciowym .

Sejm w tym samym czasie pracował nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Jedną z ważniejszych zmian jest poszerzenie grupy osób uprawnionych do darmowych leków, w tym dzieci poniżej 18 lat i osoby powyżej 65 roku życia.

Zobacz także: 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%