Zamknij

Toruń: ceny alkoholu nie pójdą w górę? Senat mówi 'nie'

16:49, 26.11.2021 | PAP
Skomentuj fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne
REKLAMA

Toruń: ceny alkoholu nie pójdą w górę? Senat mówi 'nie'

Senat głosował nad ustawą o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z rekomendacją senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych izba wyższa odpowiedziała się za odrzuceniem ustawy w całości.

Senat w piątkowym głosowaniu opowiedział się za odrzuceniem ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Celem ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw jest podniesienie stawek akcyzy na wyroby alkoholowe oraz papierosy i tytoń w roku 2022 oraz wyznaczenie ścieżki podwyżki stawek na lata 2023-2027.

Zgodnie z proponowanymi zapisami, od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Przepisy przewidują wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. Stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

W noweli została zapisana tzw. mapa drogowa, czyli harmonogram podwyżek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku o 5 proc., a w przypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego - podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

GośćGość

4 1

Czyżby opozycja piła więcej .? 08:39, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Goovno ddtGoovno ddt

1 1

Przyglupy z konopnickiej- przepisywanie ogólnopolskich newsow z innych portali + dopisek "Torun" (jakby to był jakis lokalny temat) to teraz wasz sposob na funkcjonowanie tego syfiastego ddt? Dajccie sie uspic!!! 09:48, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

annaaannaa

0 0

'Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:
.
www.e-sponsorka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 12:23, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ANNAMARIA ANNAMARIA

0 0

NO I BARDZO DOBRZE BO CZY PODWYŻKA BYŁABY TO KTO CHCE TO SOBIE KUPI W SKLEPIE A RESZTE KUPI NA LEWO 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 16:37, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%