REKLAMA

KOD stanął w obronie sądów i samorządów

16:08, 18.03.2017 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Deszcze nie odstraszył działaczy KOD i ich zwolenników. Na Ratusz Staromiejski przybyło ok. 100 osób, fot. Tomasz Berent

Obrona niezawisłości sądów i sprzeciw wobec wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach - to najważniejsze postulaty sobotniego protestu Komitetu Obrony Demokracji.

Obfite opady deszczu nie odstraszyły działaczy Komitetu Obrony Demokracji. W sobotnie popołudnie na Rynek Staromiejski - pod pomnik Mikołaja Kopernika przybyło ok. 100 osób, który stanęli w obronie niezawisłości sądów i wystąpili przeciwko planowanym zmianom w samorządach.

Jedną z propozycji rządu PiS, którą krytykuje KOD, jest projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Partia rządząca chce, by kontrolę nad Radą strzegącą niezależności sądów przejęli politycy.

- Nie podoba nam się zbyt duży wpływ rządu na to, co się dzieje w Krajowej Radzie Sądownictwa i w sądach - podkreśla Ryszard Mosiołek, szef toruńskiego Komitetu Obrony Demokracji. - W przypadku sądownictwa powinno decydować szersze gremium niż marszałek Sejmu i rząd. Są ludzie, którzy mają kompetencje i doświadczenie.

Mosiołek podkreśla, że sądownictwo jest taką dziedziną, która powinno być przede wszystkim apolityczne i niezależne od partii rządzących w kraju. Zaznacza też, że o wyrokach sądów nie powinni decydować politycy.

Protestujący pod pomnikiem Kopernika skandowali hasła m.in. "Wolność, równość, samorządność", "równość, wolność, wolne sądy". Wzięli ze sobą też wiele transparentów z hasłami: "Nie oddamy! Samorządów, demokracji, sądów", "sędziowie, wierzymy w was!", "27:1 Kaczystrofa".

Kolejnym tematem sobotniego protestu były planowane przez rząd PiS zmiany w samorządach m.in. wprowadzenie dwukadencyjności.

- Wprowadzenie dwukadencyjności w samorządach z jednej strony jest dobra, a z drugiej zła - zwraca uwagę Mosiołek. - Według nas to ludzie powinni decydować, czy wójt, burmistrz i prezydent będzie dalej urzędować. Wszystko powinno zależeć od jego kompetencji i dokonań.

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

MajkiMajki

7 2

W KODzie są ludzie z byłego Układu, którzy pracowali dla PZPR. Nic dziwnego, że protestują przeciwko zmianom w Sądach, Samorządach itp. Wszystkie te instytucje są pełne nepotyzmu i kolesiostwa. Niestety to widać po szeregu dziwnych ułaskawień i wyroków w latach 1990-2015 17:38, 18.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dltdlt

5 2

Przestańcie poświęcać czas i o nich pisać. Oni nie są tego warci. 17:57, 18.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

6 2

Ci starsi panowie i panie popierają stary układ lania na ulicach pałami i zimną wodą, albo mają tyle spraw w sądach, że są na bieżąco i to dla nich ważne. To, że bezrobocie jest rekordowo niskie i rodzi się więcej dzieci to już dla nich mniej ważne. Rozumiem, że Ci starsi zgorzkniali ludzie popierają niepłacenie alimentów i przekręty z fakturami. 19:38, 18.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kijowskikijowski

6 2

Koderki i koderzy nie róbcie mi już więcej siary! Zgrubne 50 osób i nic do puszki!
To tak się umawialiśmy? a gdzie sędziowie? prokuratorzy? asesorzy i panie Jadzie z sekretariatów? Nawet ci w stanie spoczynku nie przyszli. Gdyby nie byli esbecy i ci z lwp byłoby z 10 maksimum. Jestem obrażony. Wasz ( chyba już nie za bardzo za widac!) Mateuszek. 19:38, 18.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrzegorzGrzegorz

4 1

Komunisci i ich dzieci na ulicy w obronie demokracji buhahaha. A ddt to mocno czerwony nos ma. 08:19, 19.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017