Toruńscy urzędnicy wspólnie z naukowcami UMK sprawdzą, co mieszkańcy naprawdę myślą o funkcjonowaniu miasta. Wyniki badania mogą mieć wpływ na przyszłoroczny budżet.
Miasto Toruń i Uniwersytet Mikołaja Kopernika podpisały porozumienie, którego efektem będzie realizacja projektu „Barometr: badania satysfakcji mieszkańców Torunia”. Jak podkreślają inicjatorzy, ma on służyć lepszemu zrozumieniu potrzeb mieszkańców oraz dopasowaniu do nich działań i budżetu miasta.
Badanie satysfakcji torunian zostanie przeprowadzone w sierpniu 2025 r. na reprezentatywnej grupie mieszkańców. Jego wyniki będą wykorzystane m.in. przy tworzeniu przyszłorocznego budżetu oraz planowaniu miejskich polityk. Zebrane dane mają pokazać, jak torunianie oceniają transport publiczny, czystość miasta, kulturę, środowisko, rozwój, komunikację z urzędnikami i inne obszary życia społecznego.
Jak informuje magistrat, to część szerszej strategii rozwoju Torunia w kierunku modelu Smart City 3.0. Dzięki współpracy socjologów i urzędników, miasto chce uzyskać nie tylko wiedzę na temat opinii mieszkańców, ale też narzędzie do systematycznego monitorowania zmian w czasie.
– Barometr Toruński zakłada połączenie podejścia badawczego z partycypacyjnym projektowaniem badania – mówi prof. UMK Wojciech Goszczyński, który kieruje zespołem badawczym. Jak tłumaczy, uzyskane dane mają realnie wpływać na decyzje podejmowane w ratuszu, a nie trafiać „do szuflady”.
Toruń dołącza tym samym do grona miast, które już od lat wykorzystują podobne badania – jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Dyrektor Biura Dialogu i Innowacji Miejskich, dr Patryk Wawrzyński, podkreśla, że ideą barometru jest również możliwość porównywania zmian nastrojów społecznych w kolejnych latach i oceny skuteczności działań urzędników.
– Od początku motywacją było stworzenie narzędzia, którym przez kolejne lata będzie mogli porównywać satysfakcję mieszkańców z jakość działań Miasta – mówi Wawrzyński.
Projekt powstaje we współpracy z dziewięcioma wydziałami Urzędu Miasta, czterema jednostkami miejskimi i dwiema spółkami. Konsultacje naukowców i praktyków odbyły się w czerwcu w Instytucie Socjologii UMK. Jak zapowiadają autorzy projektu, wyniki badania zostaną upublicznione w formie raportu.
6 0
Chętnie wezmę w tym udział aż uszy będą więdły
3 0
Magistrat a nie ratusz. Weźta się w końcu nauczta.