To może być historyczny przełom dla Ciechocinka! Słynne tężnie solankowe mają szansę dołączyć do prestiżowego grona światowych skarbów kultury – na liście UNESCO, obok toruńskiej starówki.
Tężnie solankowe w Ciechocinku znalazły się o krok bliżej do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zespół zabytkowej warzelni soli został właśnie zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do ujęcia na krajowej liście informacyjnej – to pierwszy, ale kluczowy etap drogi do tego prestiżowego tytułu.
W województwie kujawsko-pomorskim jedynym obiektem wpisanym dotąd na listę UNESCO jest Zespół Staromiejski w Toruniu. Teraz do tej elitarnej grupy może dołączyć symbol uzdrowiskowej tradycji regionu – kompleks tężni i warzelni soli w Ciechocinku.
W skład zgłoszonego zespołu wchodzą m.in. tężnie solankowe, budynek warzelni soli, podziemna komora ujęcia solanki, fontanna Grzybek, przepompownia oraz nadziemna instalacja otwarta. To unikatowy w skali Europy kompleks, który nieprzerwanie od XIX wieku produkuje sól w sposób przemysłowy, wykorzystując historyczne technologie i urządzenia.
Jak zaznaczono w uchwale Komitetu, obiekt spełnia wszystkie wymagane kryteria: wyjątkową uniwersalną wartość (OUV), autentyczność i integralność, co otwiera mu drogę do dalszego procedowania przez międzynarodowe instytucje.
– To dla nas historyczny moment i wielki powód do dumy. Zespół Warzelni Soli to serce uzdrowiskowej tradycji Ciechocinka, symbol naszej tożsamości i dziedzictwa. Fakt, że został doceniony na szczeblu krajowym i wskazany jako kandydat do UNESCO, otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju, promocji i ochrony tego wyjątkowego miejsca. Teraz przed nami ciężka praca, by udowodnić tę unikatowość przed Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO
– podkreśla burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.
Marszałek województwa Piotr Całbecki również nie kryje zadowolenia.
– Symbol naszego najsławniejszego uzdrowiska jest wizytówką naszego regionu, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby to dziedzictwo chronić i promować na arenie międzynarodowej.
Wpis na krajową listę informacyjną to dopiero początek – teraz przygotowywana będzie szczegółowa dokumentacja nominacyjna dla Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu. Następnie swoje analizy przeprowadzą eksperci z ICOMOS i IUCN. Ostateczną decyzję podejmie Komitet Światowego Dziedzictwa na corocznej sesji.
Tężniami, fontanną Grzybek oraz Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego zarządza spółka Uzdrowisko Ciechocinek. W ostatnich latach kompleks przeszedł gruntowną modernizację, zakończoną w 2023 roku. Co więcej, samorząd województwa przejął również nieczynny od ponad 20 lat zabytkowy basen solankowy, zapowiadając jego rewitalizację.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Ciechocinek może stać się drugim po Toruniu miastem w regionie z obiektem wpisanym na listę UNESCO – i pierwszym, jeśli chodzi o zabytek techniki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz