Zamknij

UWAGA! Toruń w strefie zagrożenia. Wirus jest zjadliwy. Wprowadzono obostrzenia!

18:00, 01.11.2024 .
Skomentuj Archiwum DDT Archiwum DDT
reo

Wojewoda nałożył na Toruń restrykcji i obostrzenia. To wszystko z ryzykiem wystąpienia na naszym terenie epidemii niezwykle niebezpiecznego wirusa, jaki jest ptasia grypa. To poważne zagrożenie, które wymaga natychmiastowej reakcji zarówno ze strony mieszkańców, jak i hodowców ptaków

[ALERT]1730368386899[/ALERT]

Ptasia grypa to choroba wirusowa dotykająca głównie ptactwo, ale w pewnych warunkach może być także zagrożeniem dla ludzi. Po raz pierwszy stwierdzono ją u ptaków na początku XX. Obserwuje się okresowe wybuchy choroby, zwłaszcza zimą i wiosną, kiedy ptaki migrują i zwiększa się ryzyko przenoszenia wirusa między stadami.

Wirus ma kilka mutacji, od łagodniejszej do bardziej zjadliwej. Obecnie Toruń znalazł się w strefie zagrożonej zjadliwą formą wirusa. Wojewoda nałożył na Toruń restrykcje. 

Nowe zasady dla hodowców i organizatorów wydarzeń

Na terenach objętych ryzykiem obowiązuje całkowity zakaz utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu. Wyjątki dotyczą jedynie sytuacji, gdy drób jest odpowiednio zabezpieczony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą specjalnych siatek, dachów lub innych środków ochronnych. Dodatkowo, karmienie i pojenie drobiu musi odbywać się w zamkniętych lub osłoniętych miejscach, które uniemożliwiają dostęp dzikiego ptactwa.

Zakazane jest także organizowanie targów, wystaw, pokazów i imprez kulturalnych z udziałem drobiu oraz innych ptaków trzymanych w niewoli, chyba że wydarzenia te są zarządzane tak, aby ryzyko przeniesienia wirusa zostało ograniczone do minimum. Działania te mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wśród ptactwa oraz chronić zdrowie ludzi.

Obowiązki dla hodowców i właścicieli drobiu

Właściciele drobiu są zobowiązani do natychmiastowego odosobnienia swoich ptaków, tak aby wykluczyć możliwość kontaktu z innym drobiem lub dzikim ptactwem. Dodatkowo, wszelkie niepokojące objawy, takie jak zwiększona zachorowalność, śmiertelność lub spadek produkcyjności, muszą być natychmiast zgłoszone do powiatowego lekarza weterynarii. Ma to na celu szybką reakcję i minimalizację ryzyka epidemii.

Kogo dotyczą nakazy i zakazy?

Wprowadzone nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na terenach objętych ryzykiem. Dodatkowo, są one niezależne od obowiązujących już przepisów wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 31 marca 2022 roku w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ważne jest jednak, że ograniczenia nie dotyczą gołębi.

Ptasia grypa w Toruniu - niechlubna historia

Warto w tym miejscu przypomnieć historię ptasiej grypy w Toruniu. Wiosną 2006 roku na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu, znaleziono martwego łabędzia, u którego potwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy typu H5, jednej z najgroźniejszych form wirusa. W mieście rozpętała się panika

Władze miasta natychmiast podjęły drastyczne kroki w celu ochrony zdrowia publicznego. W ramach działań prewencyjnych, łabędzie przetrzymywane nad Wisłą zostały uśmiercone pod osłoną nocy, a ich ciała wywieziono do utylizacji. Decyzja ta wywołała liczne protesty.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%